Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Matura 2020. Wyciek tematów maturalnych. Czy matura będzie unieważniona?

1

Przed maturą z języka polskiego doszło do wzrostu wyszukań w internecie hasła "wesele - elementy fantastyczne" oraz "wesele fantastyka". W związku z tym Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła zawiadomienie na policję dotyczące możliwego wycieku pytań. Czy dojdzie do unieważnienia egzaminu?

Matura 2020. Wyciek tematów maturalnych. Czy matura będzie unieważniona?
Matura z języka polskiego będzie unieważniona? (PAP)

Wzrost zainteresowania wyszukaniami frazy "wesele elementy statystyczne" zaobserwowano już w granicach godz. 6:30 w woj. podlaskim. Przypomnijmy, że temat, który pojawił się na maturze, brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów 'Wesela', do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Matura 2020 zostanie unieważniona?

Wzrost zapytań w Google dotyczących w/w frazy wskazuje na to, że mogło dojść do wycieku pytań maturalnych. Do tej kwestii odniósł się już minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Sprawę ewentualnego wycieku tematów maturalnych z języka polskiego przekazaliśmy policji; jeżeli dojdzie do unieważnienia egzaminu, to tylko w tych miejscach, gdzie uczniowie mieli wcześniej dostęp do tematów - mówił w poniedziałek, cytowany przez rmf24.pl.
Zobacz także: Matura 2020. Reżim sanitarny podczas egzaminów dojrzałości. "Przesunięcie matur było bezsensowne"

Matura 2020. Szef CKE komentuje możliwy wyciek pytań

Sprawę możliwego wycieku pytań skomentował również szef CKE Marcin Smolik. Co istotne, unieważnienie matury z języka polskiego w całym kraju jest wykluczone.

W grę wchodzi jednak unieważnienie matury w szkołach, gdzie mogło dojść do przecieku. Czy tak się stało, ustalą odpowiednie służby. Jeżeli komuś udowodni się, że udostępnił uczniom pytania przed startem matury, konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji karnych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić