aktualizacja 

Media. Wyciekły tajne dokumenty Putina. Jest wątek Polski

To żadna tajemnica, że Władimir Putin nie jest zachwycony przebiegiem wojny w Ukrainie. Rosyjski prezydent liczył, że jego żołnierzom uda się napaść i podbić sąsiedni kraj w ciągu kilku dni lub tygodni. To nie koniec listy rozczarowań, które przeżył.

Media. Wyciekły tajne dokumenty Putina. Jest wątek Polski
Władimir Putin spodziewał się, że wojna w Ukrainie zapoczątkuje zupełnie inny ciąg wydarzeń (Getty Images, 2023 Contributor#8523328)

Jak informuje portal The Sun, doszło do wycieku dokumentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Z treści materiałów wynika, że wojna w Ukrainie nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami Władimira Putina.

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin szaleje z wściekłości?

Władimir Putin – podaje The Sun – miał oczekiwać, że napaść jego kraju na sąsiednie państwo da początek destabilizacji nie tylko Europy Wschodniej, lecz także Zachodniej. Prezydent Rosji liczył, że w konsekwencji działań wojennych w Ukrainie dojdzie do upadku Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Dokumenty zostały pozyskane przez anonimowego informatora – lub grupy informatorów – posługującego się pseudonimem "Wind of Change". Następnie materiały wysłano do Władimira Osieczkina, rosyjskiego obrońcy praw człowieka, zajmującego się w głównej mierze walką z nadużyciami, do jakich dochodzi w więzieniach w jego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Upada podpora systemu Putina. "Możliwości się wyczerpują"

Początkowo sądzono, że maile pochodziły od jednego urzędnika FSB. Teraz redakcja The Sun wychodzi z przekonania, że w rzeczywistości otrzymywało je więcej osób. W wiadomościach wymieniono także państwa, które stanowią zagrożenie dla Rosji: kraje bałtyckie oraz Polskę.

Zgodnie z treścią maili Władimir Putin spodziewał się, że po inwazji na Ukrainę postawi Europie Zachodniej ultimatum. Od liderów państw zażądałoby akceptacji dla rosyjskiej okupacji, a także wprowadzenia strefy zakazów lotów nad Polską oraz państwami bałtyckimi. Część krajów zdecydowałoby się na wystąpienie z Unii Europejskiej i NATO, co doprowadziłoby do "upadku" Zachodu, a Rosji pozwoliłoby odzyskać potęgę z okresu istnienia Związku Radzieckiego.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić