Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KOZ
|

Meksyk. Niesamowite odkrycie archeologów w pobliżu ruin Chichen Itza

19
Podziel się:

Podczas prowadzonych w Meksyku prac archeologicznych, badacze natknęli się na niezwykłe znalezisko. Odkryli kajak, który wyprodukowany został w czasach starożytnych Majów. Według wstępnych ustaleń ma on ponad tysiąc lat.

Meksyk. Niesamowite odkrycie archeologów w pobliżu ruin Chichen Itza
Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia (YouTube)

Kajak odnaleziony został w pobliżu ruin miasta Chichen Itza na półwyspie Jukatan. Prowadzone są tam prace archeologiczne, w przeszłości tereny te zamieszkiwali bowiem Majowie.

Przeprowadzono już wstępne analizy. Archeolodzy uważają, że kajak został zbudowany około 830-950 roku naszej ery. W tym czasie następował rozkwit starożytnych miast z tamtych terenów.

Telewizja BBC przekazała szczegóły. Kajak ma 1,6 metra długości i został odnaleziony w praktycznie nienaruszonym stanie. Meksykański Instytut Starożytności twierdzi, że mógł być używany do wydobywania wody bądź składania ofiar rytualnych.

Zobacz także: Thousand-year-old Maya canoe found almost intact in Mexico

Archeolodzy dokonali odkrycia. Przeszukali tereny Majów

Okazuje się, że to nie jedyne ich znalezisko. W okolicy natrafili również na ceramikę, rytualny nóż, a także malowidła przedstawiające dłonie na skale. W ustaleniu wieku kajaku pomogli eksperci z paryskiej Sorbony. Planowane jest także stworzenie modelu 3D.

Cywilizacja Majów

Majowie żyli na terenach Ameryki Środkowej przed przybyciem Hiszpanów w XV i XVI wieku. Powstanie łodzi datowane jest na koniec złotego wieku ich cywilizacji. Pierwsza znana osada Majów pochodzi z około 1200 roku p.n.e.

Zobacz także: Wielkie kratery w Rosji. Badacze odkrywają jeden po drugim
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
pawel-
7 miesięcy temu
poznaję , to kajak Olka Doby
Fan tele nowe...
7 miesięcy temu
I kolejny plagiat. To jest karalne, a nie 1000 lat temu też kronikarze przepisywali co chcieli i pisali co chcieli z kiepskich tłumaczeń.
Kajakarz
7 miesięcy temu
A nie mogli sobie po prostu spływów organizować? Zaraz rytualny kajak albo do pobierania wody, bo przy brzegu była niedobra?
Adam
7 miesięcy temu
My mamy dłubanki na j. Hańcza na głębokości 35 m. z okresu średniowiecza ( wejście do wody od strony parkingu u Slowikowskego)
Doginthefog
7 miesięcy temu
Wyprodukowany został ... 🙃
Naukowiec
7 miesięcy temu
Za 5000 tys lat też będą się dziwić skąd mieliśmy taka technologie może już była taka inteligencja jak nasza miliony lat temu i się powtarza
Gringo
7 miesięcy temu
Cane to nie kajak,wieki też pomyliły się p.redaktorowi.
Kogut
7 miesięcy temu
"pod koniec złotej ery..."? Gdzie X. a gdzie XV w.?
ciekawe
7 miesięcy temu
Czy jest to zgodne z UE
Okrakiem
7 miesięcy temu
Sami jesteście jak ten "kajak". Google translatora nie należy traktować dosłownie. To czółno zwane też dłubanką, czym się różni od kajaka proszę sobie wygooglować skoro tak go lubicie
Paweł
7 miesięcy temu
10 tys tablic mendelejewa zakupił siemoniak,kierowca tw oskara(stasi,bnd)do obrony kraju a dym.pancerną chroniącą W-wy kto rozformował-zgadnij
Franz
7 miesięcy temu
I jak oni mogli zbudować taki kajak jak w Pana Boga nie wierzyli?
Wojtak
7 miesięcy temu
Canoe - to nie kajak! :-)
Mm27
7 miesięcy temu
Fenomenalna wiadomość. Pisiory wcielą ten kajak do naszego wojska. Zawsze to jedna łódź więcej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić