Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Pająk zatopiony w bursztynie. Potwierdził podejrzenia naukowców

68
Podziel się:

Zespół naukowców przeprowadził badania nad pająkami z gatunku Lagonomegopidae. Już wcześniej eksperci przypuszczali, że samice tych pajęczaków sprzed milionów lat opiekowały się potomstwem w szczególny sposób. Teraz ich podejrzenia znalazły potwierdzenie.

Pająk zatopiony w bursztynie. Potwierdził podejrzenia naukowców
Pająki z gatunku Lagonomegopidae opiekowały się swoim potomstwem w szczególny sposób (CC BY-SA 4.0, Xiangbo Guo)

Badania nad pająkami z gatunku Lagonomegopidae prowadzili Xiangbo Guo, Paweł A. Selden oraz Dong Ren. Swoimi odkryciami podzielili się na portalu The Royal Society Publishing. Niebagatelną rolę odegrały cztery bryłki bursztynu z zatopionymi pajęczakami.

Pająki z gatunku Lagonomegopidae. Naukowcy pod wrażeniem ich "opiekuńczości"

Wszystkie bryłki bursztynu zostały wydobyte na północy Birmy. Już wcześniej naukowcy zdawali sobie sprawę, że samice z gatunku Lagonomegopidae opiekują się młodymi w szczególny sposób – ukrywały je w specjalnych workach jajowych.

Dorosłe samice z gatunku Lagonomegopidae (...) budowały, a następnie strzegły worków jajowych w swoich kryjówkach lub gniazdach, a wyklute pająki przez jakiś czas mogły pozostawiać razem z matką – podkreślali autorzy badania (IFL Science!).
Zobacz także: Zobacz też: Przerażające odkrycie we Wrocławiu. Jadowity gatunek pająka z Brazylii w mieszkaniu

Dzięki bryłkom bursztynu naukowcom udało się potwierdzić przypuszczenia wobec samic pająków z gatunku Lagonomegopidae. Mimo że żyły one około 100 milionów lat temu i są uznawane za gatunek wymarły, ustalenia stanowią ważny krok w badaniach nad ewolucją pająków. Wiele kwestii wciąż pozostaje zagadką – na przykład to, jak długo młode utrzymywały kontakt z matką oraz czy po wyjściu z worków wchodziły z nią w interakcje.

Spodziewaliśmy się, że pająki od samego początku przejawaiły instynkt macierzyński. Ale dowody (...) wszystko pięknie wpasowały na miejsce – podkreślają członkowie zespołu (IFL Science!).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
buba
rok temu
Worki jajowe czyli opozycja. Słusznie.
ryit
rok temu
te o tym slyszalem na nationalu. ze sie opiekowaly w szczegolny sposob. u jednego zatopionego w bursztunie - obok - byl zatopiony paieprowy pasek. tez w bursztynie. z odbioru pincet plus.
Made in PRC
rok temu
Ten pająk wygląda jak współczesny, bo jest współczesny. To chińska podróba inkluzji. Oni produkują to na skalę przemysłową.
Thom
rok temu
...poza tym końcówka DAE w nazwie łacińskiej odnosi się do rodziny
Thom
rok temu
Jak wymieniacie tylko pierwszy człon nazwy to chodzi o rodzaj, a nie gatunek. Sprawdza Wam to ktoś? Czy piszecie byle pisać?
vvvv.
rok temu
Nalewkę bursztynową biorę już od piętnastu lat i nigdy nie chorowałem na grypę. W czasach epidemii dżumy ci, którzy wydobywali i obrabiali bursztyn w Królewcu, nigdy nie byli zainfekowani, również, substancje czynne uzyskane z bursztynu, w tym kwas 1,4-butanodiowy, są w stanie zwalczać wirusy i bakterie chorobotwórcze, w tym gronkowca złocistego, neutralizując ich skutki. Ojciec Klimuszko pisze że TRZY KROPLE nalewki bursztynowej [ spirytus plus bursztyn] zabezpieczają nas przed wirusami w czasie szalejącej epidemii .W swojej książce Powróćmy do ziół leczniczych - pisze również że należy dodatkowo zwiększyć ilość przyjmowanych kropel trzy razy dziennie[ do dziesięciu kropel] gdy już zachorujemy . Żeby skrócić czas trwania choroby i uniknąć POWIKŁAŃ ,należy również nacierać plecy , piersi ,stopy i pod kolanami kilka razy dziennie. Pomimo wspólnej kwarantanny z osobą horą na korona wirusa nie zachorowałem lub przeszedłem to bez objawowo . Efekt leczenia widoczny już po czterech dniach . Nalewka jest dostępna w każdej aptece w Polsce. Jej użycie powoduje neutralizację jadów wirusowych zatruwających organizm .Pozdrawiam Józef
Wiesia
rok temu
No niesamowite !!!! Od tej wiekopomnej chwili świat stał się szczęśliwszy !!!
Boćwiński
rok temu
Taki pająk sprzed milionów lat antycypkwał że teraz z mamusiami siedzą 40 letni kawalerowie często bezrobotni. Przyroda zadziwia
hmm
rok temu
a cały człowiek w bursztynie by tam skamieniał czy zgnił ?
Acha
rok temu
Kontakt z matką był do puki nie zjadła wszystkich głupich a sprytne uciekły....
Donald Duck
rok temu
Dziadek Donald nauczy je mówić po niemiecku
POgoń
rok temu
Nawet pająki mają instynkt macieżyński ...a Jachira nie
Joka
rok temu
Eksperci z PiSu twierdzą inaczej
Heh
rok temu
Ewolucja polega na tym , że te co nie chroniły to wymierały, bo istniały warunki do ich ginięcia( jakiś wróg), a "instynkt macierzyński" to jakiś tu slogan.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić