Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
EKO
|

Pająk zatopiony w bursztynie. Potwierdził podejrzenia naukowców

68
Podziel się

Zespół naukowców przeprowadził badania nad pająkami z gatunku Lagonomegopidae. Już wcześniej eksperci przypuszczali, że samice tych pajęczaków sprzed milionów lat opiekowały się potomstwem w szczególny sposób. Teraz ich podejrzenia znalazły potwierdzenie.

Pająk zatopiony w bursztynie. Potwierdził podejrzenia naukowców
Pająki z gatunku Lagonomegopidae opiekowały się swoim potomstwem w szczególny sposób (CC BY-SA 4.0, Xiangbo Guo)

Badania nad pająkami z gatunku Lagonomegopidae prowadzili Xiangbo Guo, Paweł A. Selden oraz Dong Ren. Swoimi odkryciami podzielili się na portalu The Royal Society Publishing. Niebagatelną rolę odegrały cztery bryłki bursztynu z zatopionymi pajęczakami.

Pająki z gatunku Lagonomegopidae. Naukowcy pod wrażeniem ich "opiekuńczości"

Wszystkie bryłki bursztynu zostały wydobyte na północy Birmy. Już wcześniej naukowcy zdawali sobie sprawę, że samice z gatunku Lagonomegopidae opiekują się młodymi w szczególny sposób – ukrywały je w specjalnych workach jajowych.

Dorosłe samice z gatunku Lagonomegopidae (...) budowały, a następnie strzegły worków jajowych w swoich kryjówkach lub gniazdach, a wyklute pająki przez jakiś czas mogły pozostawiać razem z matką – podkreślali autorzy badania (IFL Science!).
Zobacz także: Zobacz też: Przerażające odkrycie we Wrocławiu. Jadowity gatunek pająka z Brazylii w mieszkaniu

Dzięki bryłkom bursztynu naukowcom udało się potwierdzić przypuszczenia wobec samic pająków z gatunku Lagonomegopidae. Mimo że żyły one około 100 milionów lat temu i są uznawane za gatunek wymarły, ustalenia stanowią ważny krok w badaniach nad ewolucją pająków. Wiele kwestii wciąż pozostaje zagadką – na przykład to, jak długo młode utrzymywały kontakt z matką oraz czy po wyjściu z worków wchodziły z nią w interakcje.

Spodziewaliśmy się, że pająki od samego początku przejawaiły instynkt macierzyński. Ale dowody (...) wszystko pięknie wpasowały na miejsce – podkreślają członkowie zespołu (IFL Science!).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
buba
3 miesiące temu
Worki jajowe czyli opozycja. Słusznie.
ryit
3 miesiące temu
te o tym slyszalem na nationalu. ze sie opiekowaly w szczegolny sposob. u jednego zatopionego w bursztunie - obok - byl zatopiony paieprowy pasek. tez w bursztynie. z odbioru pincet plus.
Made in PRC
3 miesiące temu
Ten pająk wygląda jak współczesny, bo jest współczesny. To chińska podróba inkluzji. Oni produkują to na skalę przemysłową.
Thom
3 miesiące temu
...poza tym końcówka DAE w nazwie łacińskiej odnosi się do rodziny
Thom
3 miesiące temu
Jak wymieniacie tylko pierwszy człon nazwy to chodzi o rodzaj, a nie gatunek. Sprawdza Wam to ktoś? Czy piszecie byle pisać?
vvvv.
3 miesiące temu
Nalewkę bursztynową biorę już od piętnastu lat i nigdy nie chorowałem na grypę. W czasach epidemii dżumy ci, którzy wydobywali i obrabiali bursztyn w Królewcu, nigdy nie byli zainfekowani, również, substancje czynne uzyskane z bursztynu, w tym kwas 1,4-butanodiowy, są w stanie zwalczać wirusy i bakterie chorobotwórcze, w tym gronkowca złocistego, neutralizując ich skutki. Ojciec Klimuszko pisze że TRZY KROPLE nalewki bursztynowej [ spirytus plus bursztyn] zabezpieczają nas przed wirusami w czasie szalejącej epidemii .W swojej książce Powróćmy do ziół leczniczych - pisze również że należy dodatkowo zwiększyć ilość przyjmowanych kropel trzy razy dziennie[ do dziesięciu kropel] gdy już zachorujemy . Żeby skrócić czas trwania choroby i uniknąć POWIKŁAŃ ,należy również nacierać plecy , piersi ,stopy i pod kolanami kilka razy dziennie. Pomimo wspólnej kwarantanny z osobą horą na korona wirusa nie zachorowałem lub przeszedłem to bez objawowo . Efekt leczenia widoczny już po czterech dniach . Nalewka jest dostępna w każdej aptece w Polsce. Jej użycie powoduje neutralizację jadów wirusowych zatruwających organizm .Pozdrawiam Józef
Wiesia
3 miesiące temu
No niesamowite !!!! Od tej wiekopomnej chwili świat stał się szczęśliwszy !!!
Boćwiński
3 miesiące temu
Taki pająk sprzed milionów lat antycypkwał że teraz z mamusiami siedzą 40 letni kawalerowie często bezrobotni. Przyroda zadziwia
hmm
3 miesiące temu
a cały człowiek w bursztynie by tam skamieniał czy zgnił ?
Acha
3 miesiące temu
Kontakt z matką był do puki nie zjadła wszystkich głupich a sprytne uciekły....
Donald Duck
3 miesiące temu
Dziadek Donald nauczy je mówić po niemiecku
POgoń
3 miesiące temu
Nawet pająki mają instynkt macieżyński ...a Jachira nie
Joka
3 miesiące temu
Eksperci z PiSu twierdzą inaczej
Heh
3 miesiące temu
Ewolucja polega na tym , że te co nie chroniły to wymierały, bo istniały warunki do ich ginięcia( jakiś wróg), a "instynkt macierzyński" to jakiś tu slogan.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić