aktualizacja 

Miała wyrwane wnętrzności. Znaleźli ją na śmietniku. Szok w Sanie

52

Wstrząsające znalezisko miało miejsce w Sanie, stolicy Jemenu. W chwili odkrycia mumia miała wyrwane wnętrzności. Pojawiły się pierwsze podejrzenia, skąd liczące dwa tysiące lat szczątki znalazły się w śmietniku. Gdzie obecnie się znajdują?

Miała wyrwane wnętrzności. Znaleźli ją na śmietniku. Szok w Sanie
Licząca aż dwa tysiące lat mumia została znaleziona... w śmietniku. Kto ponosi za to odpowiedzialność? (Yemen General Organization of Antiquities and Museums)

Jak informuje portal Yahoo, o znalezieniu mumii zostały zawiadomione władze Jemenu. Państwowi urzędnicy podzielili się z opinią publiczną podejrzeniami, kto odpowiada za znieważenie szczątków.

Mumia znaleziona w śmietniku. Ma dwa tysiące lat

Najprawdopodobniej mumia wpadła w ręce rabusiów grobów oraz przemytników antyków. To właśnie oni mogli rozpruć brzuch mumii i wydobyć wnętrzności, zanim pozbyli się już niepotrzebnych im szczątków.

Sposób, w jaki obchodzono się ze szczątkami, doprowadził do rozpoczęcia się procesu ich rozkładu. Naukowcy, którzy obecnie się nimi zajmują, starają się odwrócić szkody i na powrót zmumifikować ciało, którego wiek oszacowano aż na dwa tysiące lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Mumia ciężarnej kobiety z zachowanym płodem. Polacy publikują nowe wyniki badań

Odnalezione w śmietniku szczątki były owinięte zwierzęcą skórą. Jak podkreśla rzecznik Jemeńskiej Generalnej Organizacji Starożytności i Muzeów, dwa tysiące lat temu była to standardowa procedura, stosowana przez osoby zajmujące się balsamowaniem zwłok.

Mieszkańcy Jemenu nie kryją oburzenia z powodu tego, jak zostały potraktowane szczątki sprzed tysięcy lat. Według Yahoo ich gniew jest podsycany faktem, że przez lata wojny domowej kraj stracił wiele bezcennych historycznych artefaktów.

Obecnie mumia jest przechowywana w Muzeum Narodowym w Sanie, gdzie zajmują się nią naukowcy. Nie tylko dołożą wszelkich starań, aby zakonserwować szczątki, lecz także przeprowadzą ich dokładne badania.

Odnalezienie zabalsamowanych szczątek nie jest w Jemenie niczym nadzwyczajnym. W starożytności przedstawiciele ludności tych terenów jako trzeci – po Egipcjanach i Chilijczykach – odkryli metodę dokonywania mumifikacji.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić