Modelki z balkonu w Dubaju przemówiły. W więzieniu przeżyły koszmar

548

Uczestniczki sesji zdjęciowej na balkonie w Dubaju wyszły z aresztu i wracają na Ukrainę, skąd pochodzą. W mediach społecznościowych wyglądają na szczęśliwe. "Najważniejsze, że jesteśmy zdrowe" - mówią. Teraz mają 5-letni zakaz wjazdu na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Modelki z balkonu w Dubaju przemówiły. W więzieniu przeżyły koszmar
Modelki z nagiej sesji zdjęciowej są w drodze na Ukrainę. (Instagram)

Ukraińskie MSZ i ambasada tego kraju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poinformowały, że modelki opuściły już areszt i mają nakaz powrotu na teren ZEA w ciągu najbliższych 5 lat, tj. do 2026 roku. Mają też zapłacić ok. 1300 dolarów kary (ok. 4,9 tys. zł).

Na nagraniu, które udostępniła na Instagramie jedna z modelek, widać kilka dziewczyn przed wejściem do samolotu ukraińskich linii lotniczych w Dubaju.

Żegnaj, Dubaju! Nie powiem, że czujemy się dobrze. Ale najważniejsze, że jesteśmy całe i zdrowe - mówią dziewczyny na nagraniu.

"Koszmar" w więzieniu

Jedna z modelek, 19-letnia Julia Uljanoczkina, ujawniła szczegóły na temat tego, jak wyglądał ich areszt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przebywanie w więzieniu nazwała "koszmarem". Inne modelki twierdzą, że były przetrzymywane w ciasnych i niehigienicznych warunkach w pomieszczeniach bez okien. Mówią, że odmówiono im dostępu do przedmiotów pierwszej potrzeby, takich jak papier toaletowy i szczoteczki do zębów.

Okres niepewności był najtrudniejszy, kiedy siedzisz i nie wiesz, czy dostaniesz sześć miesięcy, czy zostaniesz zwolniony - mówi Julia.

Dziewczyna w szczegółach opisała warunki panujące w areszcie. 19-letnia Julia została zatrzymana jako pierwsza. Dziewczyny przychodziły jedna po drugiej. Dopiero wtedy zdały sobie sprawę, że zostały zatrzymane.

Cele były po prostu okropne. Więźniów było dużo, powietrze wilgotne, w toaletach grzyb i dużo włosów. W celach zawsze było jasne światło i nie było okien. Nie wiedzieliśmy, która jest godzina. Nie było podstawowych środków higieny - mówi.

Opowiedziały też historię ciężarnej kobiety, która została zatrzymana w innej sprawie i rzekomo miała umrzeć w areszcie przez "barbarzyńskie" warunki. Eksperci uważają, że modelki miały szczęście. Mogły bowiem trafić do więzienia co najmniej na 6 miesięcy za naruszenie obowiązujących w kraju przepisów dotyczących przyzwoitości publicznej.

Dwie modelki zostały w kraju

Jak informuje ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, jedna z modelek została w Dubaju z powodu potwierdzonego COVID-19. Jeszcze jedna ma inny zarzut, dlatego nie mogła wrócić na Ukrainę z pozostałymi modelkami. Rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko poinformował, że ukraiński konsul jest w kontakcie z kobietami, które zostały w kraju i z departamentem śledczym.

Organy ścigania potwierdziły, że przyczyną zatrzymania Ukrainek było naruszenie norm etyki moralnej. Nie miały też prawa udostępniać w mediach społecznościowych zdjęć i nagrań o nieprzyzwoitym charakterze. Później ukraińskie media podały, powołując się na władze ZEA, że prokuratura zakończyła śledztwo.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązuje surowe prawo obyczajowe, oparte na wytycznych islamu. Karany jest m.in. seks pozamałżeński. W konsekwencji w kraju regularnie dochodzi do aresztowań turystów z Zachodu, którzy nie zdają sobie sprawy z różnic kulturowych i nieświadomie naruszają miejscowe prawo.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić