Marcin Lewicki| 

"Modliłem się". Oto co w Czechach piszą o PiS

W "Deniku", jednej z najpopularniejszych gazet w Czechach, ukazał się artykuł, który w stanowczych słowach potępia PiS. Jego autor Luboš Palata pisze, że polski rząd jest "nacjonalistyczny rząd" i zachowuje się "jak zawsze" wobec Ukrainy.

"Modliłem się". Oto co w Czechach piszą o PiS
Mateusz Morawiecki i jego rząd krytykowani w Czechach (Getty Images)

Dziennikarz, który od lat zajmuje się polityką międzynarodową (w szczególności stosunkami Polski, Czech i Słowacji), skrytykował Mateusza Morawieckiego i jego rząd.

Według Palaty to, że Polska wejdzie w spór z Ukrainą, było kwestią czasu.

Od samego początku zastanawiałem się, jak długo polski, nacjonalistyczny rząd Jarosława Kaczyńskiego wytrzyma z Ukrainą. Modliłem się, żeby trwało to jak najdłużej - pisze czeski publicysta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mocny głos z Kijowa. Deputowany uderza w Dudę i Zełenskiego

Czech twierdzi, że zmiana retoryki rządzących wynika ze zbliżających się wyborów parlamentarnych i chęci odebrania głosów "ekstremistycznej i antyukraińskiej" Konfederacji.

Dziennikarz z Czech zastanawia się, co będzie dalej. - Embargo na ukraińskie zboże, koniec dostaw broni, ograniczenie pomocy uchodźcom z Ukrainy to pomysły Kaczyńskiego na kampanię wyborczą. Pytanie: co będzie dalej? Czy rząd zmieni front, gdy wybory odejdą do przeszłości? - pisze.

Publicysta stwierdził też, że polskie rządy od lat prowadzą wobec Ukrainy politykę konfrontacyjną, "zwłaszcza jeśli chodzi o wspólną, bardzo krwawą i brutalną historię stosunków obu krajów, zakończoną ostatnią agresją rosyjską na ukraińskie ziemie".

Jednocześnie Luboš Palata chwali postawę społeczeństwa i rządu na początku wojny.

Warszawa zmieniła swoją postawę, gdy zauważyła znaczne zagrożenie ze strony Rosji. Świetnie zachowało się też polskie społeczeństwo. Za to wszystko oczywiście czapki z głów, brawo - pisze dziennikarz.

Na koniec Palata stwierdził jednak, że rząd "nie ucieknie od swoich nacjonalistycznych korzeni", a w polityce zagranicznej nie może nie brać pod uwagę Ukraińców.

Polscy rządzący zachowują się tak, jakby premierem był Wiktor Orban - stwierdził komentator polityczny, dodając, że "Czechy muszą być po stronie Ukrainy, a nie tymczasowych władców Polski".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić