Niemiecki minister oburzony decyzją polskiego rządu. Mocna wypowiedź

Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu wybranych produktów rolnych z Ukrainy. Nie spodobało się to niemieckiemu ministrowi rolnictwa i polityki żywnościowej. - Kiedy ci to odpowiada, jesteś solidarny, a kiedy ci to nie odpowiada, nie jesteś - skomentował Cem Özdemir.

Niemiecki minister oburzony decyzją polskiego rządu. Mocna wypowiedź
Niemiecki minister oburzony decyzją Polski, Węgier i Słowacji (EPA, PAP, OLIVIER HOSLET)

W piątek Komisja Europejska poinformowała, że nie przedłuży unijnego embarga na import ukraińskiego zboża. Po tej decyzji Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu wybranych produktów rolnych z Ukrainy, co wywołało lawinę komentarzy.

Rząd Niemiec z satysfakcją przyjął decyzję Komisji Europejskiej o zniesieniu embarga na wwóz ukraińskiego zboża do pięciu państw sąsiednich, m.in. Polski.

Ukraina nadal potrzebuje naszej pomocy - tak długo, jak będzie to konieczne. Oznacza to również, że do wyzwań podchodzimy solidarnie i nie rozgrywamy kryzysów przeciwko sobie – skomentował niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir, cytowany przez portal Do Rzeczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS zapowiada rewolucję w emeryturach. Stać nas na to? Ekspert: to wywali system emerytalny

Özdemir przekonywał również, że potrzebne jest zjednoczone podejście wszystkich państw członkowskich, ponieważ ''wszystko inne po prostu gra na korzyść Putina i stawia pod znakiem zapytania podstawowe zasady naszego rynku wewnętrznego''.

Teraz niemiecki minister rolnictwa krótko, acz dosadnie skomentował decyzję Polski, Węgier i Słowacji. Powiedział, że kraje Europy Wschodniej są solidarne z Ukrainą "w niepełnym wymiarze godzin".

Kiedy ci to odpowiada, jesteś solidarny, a kiedy ci to nie odpowiada, nie jesteś - podsumował Özdemir, cytowany przez ''Financial Times''.

Ukraina składa skargę na Polskę

Dziś dowiedzieliśmy się, że Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu na Polskę, Węgry i Słowację. Rzecznik polskiego rządu Piotr Muller odpowiedział, że ''nie robi to na nas wrażenia''.

Podtrzymujemy swoje stanowisko. Taka skarga do WTO nie robi na nas wrażenia w tym sensie, że nie mamy zamiaru z tego powodu cofać się z embarga, które wprowadziliśmy. Podtrzymujemy swoje stanowisko, uważamy, że ono jest trafne, wynika też z analizy ekonomicznej i uprawnień, które wynikają i z prawa unijnego i międzynarodowego - skomentował Piotr Muller.
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić