aktualizacja 

Moduł ISS spada na Europę. Niemcy ustalili gdzie konkretnie. Ma 2.5 tony

224

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej blisko trzy lata temu wyrzucili w przestrzeń zestaw zużytych baterii. Teraz finalnie spadną one na ziemię - co więcej, miejsce ich upadku ma znajdować się na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską.

Moduł ISS spada na Europę. Niemcy ustalili gdzie konkretnie. Ma 2.5 tony
Moduł zużytych baterii wyrzucony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (NASA, NASA)

Niebawem miną trzy lata od bardzo nietypowego wydarzenia, jakie miało miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 21 marca 2021 astronauci przebywający na ISS zdecydowali się na wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną ładunku zawierającego zużyte baterie wykorzystywane do jej zasilania.

Ten moduł ważył sporo - mowa bowiem o pakiecie ogniw o ciężarze ponad 2,5 tony. Teraz - po blisko trzech latach od tego wydarzenia, moduł ma trafić do ziemskiej atmosfery.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile kosztuje wyprawa w kosmos? Odpowiada polski astronauta

Resztki baterii spadną na Ziemię? Co więcej, niedaleko terytorium Polski

Tak przekonują niemieccy naukowcy. Obliczyli oni, że zużyte baterie dotrą do atmosfery już dziś, czyli 8 marca. Warto wspomnieć, że mowa o naprawdę sporym module - jego wymiary to bowiem 4 x 2 x 1,5 m. To więc największy obiekt, jaki spadnie na Ziemię pochodzący z ISS.

Naukowcy z NASA przekonują, że zagrożenie potencjalnym uderzeniem baterii w powierzchnię Ziemi jest minimalne. Wiele wskazuje na to, że moduł - wchodząc w atmosferę - rozpadnie się na drobne kawałki, które nie będą stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzkości. Według ich szacunków szansa na to, że odłamek zrani człowieka, wynosi zaledwie 0,023 proc.

Niemieccy specjaliści są bardziej powściągliwi. Według ich szacunków, odłamki ze zużytych baterii mają stanowić potencjalne zagrożenie. Co więcej, ich dane pokazują, że szczątki tego modułu powinny spaść w okolicach granicy pomiędzy Niemcami a Polską. Niestety, na ten moment nie znamy konkretnej lokalizacji, w której mogłyby pojawić się resztki kosmicznych śmieci.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić