Zbadano próbki z planetoidy. Tak mogło narodzić się życie na Ziemi

10

Naukowcy przebadali próbki, które sonda pobrała z planetoidy Ryugu. Okazało się, że Ryugu nosi ślady bardzo prymitywnej materii organicznej, która może pochodzić z kosmosu. Eksperci z Uniwersytetu Tohoku uważają, że to pokazuje jak powstało życie na Ziemi.

Zbadano próbki z planetoidy. Tak mogło narodzić się życie na Ziemi
Planetoida Ryugu. (Wikipedia)

W 2014 roku w przestrzeń kosmiczną wyruszyła wysłana przez Japan Aerospace Exploration Agency's (JAXA) sonda Hayabusa 2. W latach 2018-2019 sonda badała Ryugu, a w 2020 roku próbki wróciły na Ziemię. Od tamtej pory naukowcy dokonali kilku przełomowych odkryć na temat planetoidy.

Tak powstało życie na Ziemi?

Ryugu, formalnie znana jako 162173 Ryugu, znajduje się dość blisko Ziemi. Ma szerokość prawie 900 m i jest pozbawiona atmosfery ochronnej. Oznacza to, że jej powierzchnia jest bezpośrednio wystawiona na działanie przestrzeni kosmicznej i może gromadzić pył międzyplanetarny, który regularnie zmienia skład jej powierzchni.

Zespół naukowców, który badał próbki z planetoidy, odkrył "rozpryski stopionego materiału" o szerokości od 5 do 20 mikrometrów, powstałe, gdy pył międzyplanetarny zderzył się z Ryugu. Z kolei w tych rozpryskach odkryto bardzo małe materiały węglowe, które są podobne do prymitywnej materii organicznej. Według ekspertów z Uniwersytetu Tohoku w taki sam sposób życie dostało się na Ziemię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Magdalena Schejbal o zmianach w TVP. "Jestem bardzo ciekawa..."
Ta materia organiczna może być małymi nasionami życia, które kiedyś przedostały się z kosmosu na Ziemię – stwierdziła w oświadczeniu członkini zespołu i adiunkt Megumi Matsumoto na Uniwersytecie Tohoku.

Planetoidy lub komety zwykle poruszają się po bardzo szerokich orbitach, co oznacza, że większość czasu spędzają na krańcach Układu Słonecznego i są zlodowaciałe. Kiedy jednak docierają bliżej Słońca to zaczynają się nagrzewać i dochodzi do sublimacji, czyli przekształcenia lodu w gaz. Gdy ta gazowa materia eksploduje, niesie ze sobą część materiału z obiektu.

Materie, które powstają po takim wybuchu nie docierają na Ziemię, ponieważ nasza planeta ma atmosferę. Ryugu nie ma jednak takiej warstwy ochronnej i pył często się na niej zatrzymuje. Naukowcy uważają, że kiedy Ziemia formowała się ponad 4 mld lat temu, była tak samo podatna na materię kosmiczną, jak teraz Ryugu i być może życie powstało dzięki zderzeniu naszej planety z pyłem międzyplanetarnym.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić