Na Rosjan padł strach. Może się spełnić najczarniejszy scenariusz

Czego najbardziej obawiają się dziś Rosjanie? Jeszcze niedawno pękali z dumy na wieść o inwazji na Ukrainę i wojnie, którą wywołała armia Władimira Putina. Dziś boją się, że wywołana przed rokiem wojna rozleje się na ich kraj. Atak na Biełgorod okazał się pod tym względem strzałem w dziesiątkę.

Na Rosjan padł strach. Może się spełnić najczarniejszy scenariusz
Rosjanie zaczynają się poważnie obawiać, że wojna zawita to ich kraju na dobre (Licencjodawca, 2022 Anadolu Agency)

W połowie maja, gdy Ukraińcy wycofywali się akurat z Bachmutu, doszło do absolutnie niespodziewanego ataku w okolicach Biełgorodu. Jak się okazało, Legion Wolność Rosji uderzył na rosyjskie pozycje i do tego na terenie Federacji Rosyjskiej. Partyzanci narobili sporo zamieszania i pokazali, że Rosja nie jest gotowa na atak na swoim terytorium. Nie był to sukces militarny, ale propagandowy już tak.

Media obiegły zdjęcia mieszkańców Biełgorodu, którzy uciekają z miasta albo którzy nie są w stanie dostać się do zamkniętego schronu. Rosjanie wpadli w panikę, bo do tej pory wydawało im się, że wojna jest daleko od nich i w zasadzie im nie zagraża. Nagle karta się jednak odwróciła, a agresor poczuł to, co sam zgotował Ukraińcom przed rokiem.

Co ważne, strona ukraińska odcięła się od ataku. Choć wiadomo, że Legion Wolność Rosji walczył po jej stronie i jest wspierany przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie w kropce. "Dyktator się radykalizuje"

Jak się okazuje, atak wywołał spore poruszenie w Moskwie, gdzie chyba nikt się nie spodziewał takiego obrotu spraw. Nawet kremlowscy propagandyści są poruszeni i ze zdziwieniem odnotowali, że sytuacja na froncie jest gorsza, niż mogłoby się zdawać. Rosja miała być myśliwym, który poluje na zwierzynę. Teraz sama może stać się ofiarą.

Rosjanie panicznie boją się wojny na swojej ziemi

Leonid Reszetnikow, były dyrektor Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych, przestrzegł przed podobnymi jak przypadkami w przyszłości. Jego zdaniem za atakiem w Biełgorodzie stoją brytyjskie służby i podobne zdarzenia mogą się powtarzać w przeszłości. A to będzie realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji i sukcesu na froncie ukraińskim.

"Potrzebujemy ścisłej współpracy FSB, służb granicznych i ministerstwa obrony. Inaczej taka sytuacja może się powtórzyć" - ostrzegał ekspert na antenie państwowej telewizji. 
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W Moskwie coraz mniej osób wierzy w to, że uda się wojnę z Ukrainą wygrać. I coraz więcej zaczyna zauważać, że Władimir Putin atakiem na sąsiada mógł sprowadzić nieszczęście na swój kraj. Obywatele na razie odczuwają wojnę od strony ekonomicznej, a część musiała pogodzić się z tym, że ich bliscy dostali powołanie do wojska i mogą z linii frontu nie wrócić. Teraz pojawia się inne, zdecydowanie bardziej realne zagrożenie.

O tym, że wspierani przez Zachód Ukraińcy odnoszą sukcesy na polu walki, wiedzą w Rosji od wielu miesięcy. I nawet niewielkie zmiany na linii frontu w Bachmucie nie zmienią ogólnego obrazu, cofającej się i rozbijanej przez obrońców armii rosyjskiej. Jeżeli Ukraina faktycznie zdoła przekonać Rosjan, że są zagrożeni i że najlepszym wyjściem jest zakończenie wojny, wówczas Władimir Putin będzie miał problem.

Nawet on nie będzie w stanie wygrać z Ukrainą bez poparcia społeczeństwa. A propaganda, nawet tak sprawna jak moskiewska, faktów nie oszuka. Bo jak wyjaśnić ludziom to, że na ich głowy spadają bomby, a po ulicach jeżdżą czołgi?

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić