Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Zauważone pod Olsztynem. "Przestrzegamy, aby nie próbować się zbliżać"

66

Nadleśnictwo Orneta (woj. warmińsko-mazurskie) udostępniło na Facebooku zdjęcia niezwykłej pary rysi. Zwierzęta te z reguły są samotnikami, w związku z czym taki widok należy do rzadkości. - Para spotyka się tylko w okresie rui, a ruja u tych zwierząt przypada na marzec. I najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z taką "zakochaną parą" - napisano we wpisie na Facebooku.

Zauważone pod Olsztynem. "Przestrzegamy, aby nie próbować się zbliżać"
Nadleśnictwo Orneta z Olsztyna udostępniło na Facebooku zdjęcia niezwykłej pary rysi (Facebook Nadleśnictwo Orneta)

Rysie to największe kotowate drapieżniki w Polsce - wielkością dorównują np. owczarkowi niemieckiemu. Zamieszkują tereny odległe, trudno dostępne dla człowieka i prowadzą nocny tryb życia.

Rysie żyjące na wolności można spotkać w północno-wschodniej i południowej części Polski. Zdarzają się również pojedyncze osobniki zamieszkujące Słowiński Park Narodowy, Bory Tucholskie i Puszczę Notecką. Z powodu zagrożenia gatunku wyginięciem, ekolodzy podejmują liczne działania mające na celu przywrócenie go na określonych terenach.

Dzięki programom przywracania gatunku i szerokim działaniom, które rozpoczęły się ponad 30 lat temu, w Polsce żyje obecnie około 200. osobników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marcujące się rysie. Niezwykłe nagranie z Zachodniopomorskiego

- 200 rysi to rzeczywiście nie jest dużo. Można to porównać chociażby z liczbą ludności naszego państwa. 200 osobników to tak niewielkie liczby, że w zasadzie mamy obawy, że ta populacja jest na skraju wyginięcia pod względem liczebnościowym, jak też genetycznym - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Tym bardziej cieszą widoki takie jak te ze zdjęć przesłanych przez jednego z mieszkańców do Nadleśnictwa Orneta koło Olsztyna. Niezwykłe fotografie opublikowano na Facebooku. Nadleśnictwo przypomina przy okazji, że zwierzęta nie są agresywne, jednak w razie ich spotkania zaleca zachowanie ostrożności.

ZAKOCHANA PARA. Niesamowite spotkanie z rodziną rysi na terenie naszego Nadleśnictwa. O takim wyjątkowym spotkaniu z tymi pięknymi drapieżnikami poinformował nas jeden z tutejszych mieszkańców. Udało się sfotografować z bliskiej odległości parę rysi. Bez obaw, te duże koty nie są agresywne! Nie atakują ludzi bez powodu, ale przestrzegamy, aby nie próbować się zbliżać ani zakłócać ich spokoju – czytamy we wpisie Nadleśnictwa.

Nadleśnictwo wskazuje, że rysie prowadzą zazwyczaj samotny tryb życia, a spotkanie pary należy do rzadkości.

- Rysie z reguły są samotnikami. Para spotyka się tylko w okresie rui, a ruja u tych zwierząt przypada na marzec. I najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z taką "zakochaną parą". Dlatego będziemy z radością oczekiwać rysiej młodzieży pochodzącej z Naszego Nadleśnictwa - napisano.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić