oprac. Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Bladym świtem na Podkarpaciu. Niezwykłe nagranie hitem Internetu

10

Podkarpacie słynie z urokliwych miejsc i niespotykanych nigdzie indziej zwierząt. Na górskich szlakach można spotkać m.in. rysia. W Polsce żyje niewiele ponad 200 okazów tego zwierzęcia, ale jednego z nich udało się nagrać. W fantastycznej scenerii!

Bladym świtem na Podkarpaciu. Niezwykłe nagranie hitem Internetu
Nagranie rysia okazało się internetowym hitem (Facebook)

Nagranie pięknego rysia opublikowało na swoim facebookowym profilu podkarpackie Nadleśnictwo Baligród. Zwierzę wpisało się w śnieżny krajobraz.

Na krótki wideo z fotopułapki widać, jak ryś rozgląda się dookoła, a następnie wskakuje do jednej z górskich grot, aby schronić się przed intensywnie padającym śniegiem.

To niezwykły materiał, biorąc pod uwagę, że populacja rysi w Polsce jest coraz mniejsza i spotkanie jednego z nich jest bardzo rzadkie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryś polujący na dziki z ambony. Niezwykłe nagranie myśliwego

Opublikowane na Facebooku nagranie zachwyciło widzów, których (na dzień 30.11) jest ponad 50 tysięcy. Internauci zauważają, że zwierzę najpewniej wróciło z nocnych łowów i udało się na odpoczynek.

Prawdziwy bieszczadzki król w zimowej scenerii - napisał jeden z komentujących.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Czy spotkanie z rysiem należy do niebezpiecznych?

Niektórzy komentujący zastanawiają się, czy spotkanie z rysiem należy do niebezpiecznych. Jak zareagować na ewentualny kontakt z drapieżnikiem?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Rysie nie stanowią zwykle niebezpieczeństwa dla ludzi.

Ryś jest pięknym i dużym drapieżnikiem z rodziny kotów, o masie ciała sięgającej u dorosłych osobników od 15 do 35 kg. Jednak bez obaw, ryś nie jest agresywny, nie atakuje ludzi bez powodów, ani nie jest groźnym dla ludzi kotem takim jak lew czy puma - przeczytamy na stronie Lasów Państwowych.

Oczywiście, nie oznacza to, że przy ewentualnym spotkaniu należy zwierzęciu przeszkadzać w codziennym rytuale czy robić sobie z nim zdjęcia. Wskazane jest spokojne odejście od miejsca bytowania rysia. To zupełnie wystarczy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić