aktualizacja 

Nagranie polskich leśników: "Zaczęło się szaleństwo"

73

Wiosną, gdy temperatura powietrza stopniowo rośnie, a woda w mniejszych zbiornikach ogrzewa się, płazy zaczynają gody. "Zaczęło się żabie szaleństwo" - informują leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

Nagranie polskich leśników: "Zaczęło się szaleństwo"
Płazy rozpoczęły wędrówkę do miejsc, w których będą mogły się rozmnażać. (Facebook, Lasy Państwowe)

Z początkiem wiosny po lasach i łąkach roznosi się piękny śpiew godowy żab, czyli rechot. Pierwsze do godów przystępują żaby moczarowe. Są to wyjątkowe żaby, gdyż podczas godów barwa samców zmienia się na niebieską, a ich rechot przypomina odgłos bulgoczącej wody.

Gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia, dlatego stanowi wskaźnik czystości wody i środowiska. Zaraz po żabach moczarowych swoje gody zaczynają ich więksi kuzyni - ropuchy. Najbardziej znana jest ropucha szara. Można ją spotkać niemal wszędzie, od lasów po pola i łąki. Prowadzi lądowy tryb życia, a do wody wchodzi tylko podczas godów. Jej rechot przypomina delikatne pohukiwanie.

Wszystkie żaby po zimowej hibernacji łączą się w miłosnym uścisku, czyli ampleksusie. Samiec wskakuję na samicę, ta go nosi na grzbiecie aż złoży skrzek. Takie zjawisko może trwać nawet kilka godzin, ale jest konieczne do zapłonienia u żab. Zdarza się, że samica dźwiga dwóch samców, albo że samotna samica próbuje odbić partnera innej samicy. Gody mogą trwać do czerwca, tuż po nich żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd.

I oto zaczęło się żabie szaleństwo - informują pod nagraniem leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Żaby to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjadają nawet stonki ziemniaczane i osy. Leśnicy przypominają, że wszystkie płazy w Polsce podlegają ochronie. Dlatego kierowcy powinni uważnie i ostrożnie przejeżdżać obok zbiorników wodnych, gdyż powinni uważać na przemieszczające się podczas godów żaby.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić