Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Nagranie polskich leśników: "Zaczęło się szaleństwo"

39
Podziel się:

Wiosną, gdy temperatura powietrza stopniowo rośnie, a woda w mniejszych zbiornikach ogrzewa się, płazy zaczynają gody. "Zaczęło się żabie szaleństwo" - informują leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

Nagranie polskich leśników: "Zaczęło się szaleństwo"
Płazy rozpoczęły wędrówkę do miejsc, w których będą mogły się rozmnażać. (Facebook, Lasy Państwowe)

Z początkiem wiosny po lasach i łąkach roznosi się piękny śpiew godowy żab, czyli rechot. Pierwsze do godów przystępują żaby moczarowe. Są to wyjątkowe żaby, gdyż podczas godów barwa samców zmienia się na niebieską, a ich rechot przypomina odgłos bulgoczącej wody.

Gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia, dlatego stanowi wskaźnik czystości wody i środowiska. Zaraz po żabach moczarowych swoje gody zaczynają ich więksi kuzyni - ropuchy. Najbardziej znana jest ropucha szara. Można ją spotkać niemal wszędzie, od lasów po pola i łąki. Prowadzi lądowy tryb życia, a do wody wchodzi tylko podczas godów. Jej rechot przypomina delikatne pohukiwanie.

Wszystkie żaby po zimowej hibernacji łączą się w miłosnym uścisku, czyli ampleksusie. Samiec wskakuję na samicę, ta go nosi na grzbiecie aż złoży skrzek. Takie zjawisko może trwać nawet kilka godzin, ale jest konieczne do zapłonienia u żab. Zdarza się, że samica dźwiga dwóch samców, albo że samotna samica próbuje odbić partnera innej samicy. Gody mogą trwać do czerwca, tuż po nich żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd.

I oto zaczęło się żabie szaleństwo - informują pod nagraniem leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

Żaby to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjadają nawet stonki ziemniaczane i osy. Leśnicy przypominają, że wszystkie płazy w Polsce podlegają ochronie. Dlatego kierowcy powinni uważnie i ostrożnie przejeżdżać obok zbiorników wodnych, gdyż powinni uważać na przemieszczające się podczas godów żaby.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
hodowca
3 miesiące temu
Moje gołębie mnożyły się przez całą zimę. Co chwila jakiś gołąbek ciągał swoją gołębicę do gniazda.
putinowskie
3 miesiące temu
szabrowniki sieja spustoszenia
Ania
3 miesiące temu
Sex grupowy
lon
3 miesiące temu
Widzę tu wiele komentarzy ludzi którzy ulegli ekoterroryzmowi. Tych ludzi sponsorują Rosjanie już od lat. Podobno straszny dla środowiska jest przekop mierzei wiślanej, podobno usuwanie drzew zarażonych kornikiem był zły. Teraz można zobaczyć jak wygląda ta część puszczy białowieskiej. Zresztą część zasądzona wcześniej przez ludzi. Ekoterroryści są bardziej lub mniej aktywni w zależności od tego kto rządzi polską. No leśnicy wycinają lasy, sprzedają drewno...potem w tym miejscu sadzą młody las. Ten las za kilka lat by zamarł, bo drzewa nie żyją wiecznie.
jakotaki
3 miesiące temu
Leśnicy demolują lasy tak samo jak PIS gospodarkę.
niki
3 miesiące temu
Tutaj też ta morda zakazana zdejmijcie to zdjęcie bo dostaję apopleksji!
Rafi
3 miesiące temu
Nie wiem, gdzie płazy wychodzą ponieważ PiS tnie lasy na potęgę. W moim rejonie,czyli Starogard Gdański trwa wycinka, że płakać się chce. Dwa miesiące temu byłem w lesie a dziś już go nie ma:(
gxhg
3 miesiące temu
Szaleństwo w lasach to bedzie jak ludzie ruszą z toporami do lasów, bo na węgiel po 2000 zł/t nie kazdy będzie mógł sobie pozwolić.
jfrufnrir
3 miesiące temu
im tez podniesli politycy ceny benzyny i ropy
Artpak
3 miesiące temu
Kiedyś były przecinki uprzątnięcie suchego drewna powalonych drzew a teraz naniesione przez Unię restrykcje dają obraz jak wyglądają lasy sterty drzew gnijących lepiej niech zgnije a węglem palić
1075
3 miesiące temu
o proszę ! jeszcze o żabkach i ropuchach wolno nam rozmawiać czytać i pisać!!! dziękujemy cenzuro!! no cud że to jest poprawne politycznie. A co do innych artykułów to nie w Ukrainie tylko na Ukrainie (noga w podłodze, stół w podłodze to chyba nie jest polski język?!!!! No chyba że mamy przyjąć składnię ukraińską????!!! Oj marzenia zdrajców i bandytów w rządach Europy jest wiele!!
Żabom raczej
3 miesiące temu
tyłki pomarzną przy minusowych temperaturach w tym tygodniu !
Sober
3 miesiące temu
Ja z moją żabcią łączę się w uścisku godowym prawie co wieczór i nikt o tym nie pisze.
Benek
3 miesiące temu
Od ognia, wielkiej wody ,i rządów pro putinowskiej kasty PiS broń nasz Polaków Boże
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić