Nagrany w polskim lesie. Ma 1,5 metra długości

83

Lasy Państwowe udostępniły nagranie z podkarpackich lasów. Widać na nim rysia, który wspina się po ośnieżonych głazach. Ryś to największy kot w Polsce, który od lat jest pod ścisłą ochroną.

Nagrany w polskim lesie. Ma 1,5 metra długości
Nagranie rysia z podkarpackich lasów. (Twitter)

Na profilu Lasy Państwowe pojawił się nowy post z nagraniem wykonanym w nadleśnictwie Baligród w woj. podkarpackim. Widać na nim ogromnego rysia, która wspina się po ośnieżonych głazach. Jest to wyjątkowy widok, ponieważ rysie to nocne koty, które rzadko pokazują się w dzień.

Ryś w podkarpackich lasach

Ryś, łac. Lynx lynx. Długość ciała dochodzi do 1,5 m, waga do 20 kg. Drapieżnik. Aktywny w ciągu nocy. W dzień śpi. No, chyba że nie śpi… - czytamy w opisie.

Ryś to drapieżny ssak z podrodziny kotowatych. W można znaleźć rysia euroazjatyckiego, który jest największym przedstawicielem tego gatunki Szacuje się, że obecnie w naszym kraju żyje ok. 200 rysi, głównie w Karpatach (województwa małopolskie i podkarpackie).

Ryś jest objęty całkowitą ochroną. Kilkaset lat temu występował powszechnie na terenie całego kraju, jednak działalność człowieka, przekształcanie terenu oraz polowania, doprowadziły, że dziś żyje tylko w kilku zakątkach. Już po II wojnie światowej ryś był bardzo rzadkim gatunkiem, ale dopiero w 1995 r. został definitywnie wyłączony ze spisu dzikich zwierząt łownych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: "Bezzębny rekin" u wybrzeży Wietnamu. Rybak pokazał tajemniczą bestię
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić