Kosma Szczepaniak| 

Najnowszy sondaż. Wybory parlamentarne. Na kogo zagłosują Polacy?

150

Wybory prezydenckie za nami, emocje powoli zaczynają opadać. Kolejne głosowanie, jakie czeka Polaków będzie obejmować wybór ugrupowania politycznego, które będzie miało większość głosów w Sejmie. Kogo w sondażach parlamentarnych wskazują obywatele RP?

Najnowszy sondaż. Wybory parlamentarne. Na kogo zagłosują Polacy?
Na kogo zagłosują Polacy w wyborach parlamentarnych? (PAP, Mateusz Marek)

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez IBRIS na zlecenie Wirtualnej Polski. Odbył się on w dniach 24-25 lipca na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Ankietowani zostali zapytani o to, czy gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięliby w nich udział. Odpowiedzi Polaków wskazują, że podobnie, jak w wyborach prezydenckich, moglibyśmy liczyć na dość wysoką frekwencję wynoszącą ponad 60 proc.

Sondaż parlamentarny. Na kogo głosują Polacy?

Oczywiście najważniejszym pytaniem było to, dotyczące partii, na jaką zagłosują obywatele. Aktualnie największym poparciem nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na rządzącą partię zagłosowałoby 38,8 proc. osób. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem wynoszącym 25,6 proc.

Na podium znalazło się ugrupowanie stworzone niedawno przez Szymona Hołownię. Przybrało ono – jeszcze roboczą – nazwę "Polska 2050". Hołownia aktualnie może liczyć na podobną liczbę głosów, co w wyścigu o fotel prezydenta. W sondażu parlamentarnym na jego ugrupowanie oddałoby głos 11,8 proc. osób.

Na czwartym miejscu znajduje się Konfederacja (6,6 proc.). Za nią mamy PSL (4,8 proc.) oraz Lewicę (2 proc.). 10,4 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie "nie mam zdania".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić