aktualizacja 

"Najstarszy pies świata" stracił swój tytuł. Księga Rekordów Guinnessa zdecydowała

5

Księga Rekordów Guinnessa wydała oświadczenie w sprawie portugalskiego psa. Bobi miał dożyć 31 lat, przez co uzyskał tytuł najstarszego psa w historii. Jednak niedługo po śmierci zwierzęcia pojawiło się wiele wątpliwości, w związku z czym przeprowadzono dochodzenie. Wykazało ono, że nie ma dowodów na to, aby rzeczywiście było on najstarszym psem na świecie. Tym samym unieważniono tytuł.

"Najstarszy pies świata" stracił swój tytuł. Księga Rekordów Guinnessa zdecydowała
Bobi (zdjęcie z maja 2023 r.) (EPA, PAP, PAULO CUNHA)

W lutym 2023 roku, Bobi, który mieszkał w Conqueiros w Portugalii, zyskał miano najstarszego psa na świecie. Niestety kilka miesięcy później zmarł (w październiku). Jego właściciel, Leonel Costa, twierdził, że zwierzę dożyło 31 lat i 165 dni.

Potwierdzeniem jego słów - jak informowała na początku Księga Rekordów Guinnessa - miał być dokument, który został wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza i został sporządzony niedługo po narodzinach zwierzęcia.

"Najstarszy pies świata" stracił swój tytuł. Księga Rekordów Guinnessa zdecydowała

Jednak niedługo o śmierci czworonoga w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wątpliwości i spekulacji, co do tego, że faktycznie był on najstarszy na świecie. Dlatego przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa postanowili przyjrzeć się sprawie. Właśnie ogłoszono wyniki trwającego kilka miesięcy dochodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Roxie Węgiel otwiera się na temat "Tańca z Gwiazdami". Tak na telefon z produkcji zareagował jej narzeczony!
W wyniku wątpliwości zgłaszanych przez weterynarzy i innych ekspertów, zarówno prywatnie, jak i publicznie, a także rezultatów dochodzeń niektórych mediów, stwierdziliśmy, że to ważne, aby zrewidować rekord Bobiego - powiedział Mark McKinley, dyrektor ds. rekordów w Księdze Rekordów Guinnessa.

Dochodzenie wykazało, że nie ma solidnych dowodów na to, iż Bobi faktycznie dożył wieku 31 lat. Weterynarze zauważyli, że w przeliczeniu na ludzki wiek, oznaczałoby to, że miał około 200 lat.

Głównym czynnikiem były dane dotyczące mikrochipów pochodzące z portugalskiej bazy danych SIAC, która - w przypadku wszczepienia chipa w 2022 r. - nie wymagała potwierdzenia wieku psów urodzonych przed 2008 r. - poinformował Mark McKinley.

Dyrektor ds. rekordów w Księdze Rekordów Guinnessa dodał, że "nie ma więc rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie udowodnić datę urodzenia Bobiego".

Do kogo należy tytuł?

Właściciel czworonoga został poinformowany o wynikach dochodzenia. Mężczyzna zapowiedział, że oceni wszystkie nowe dowody. Póki co nie jest jasne, kto właściwie dzierży tytuł najstarszego psa w historii.

Nie jesteśmy jeszcze w stanie potwierdzić nowego posiadacza rekordu, chociaż z pewnością mamy nadzieję, że rozgłos wokół tytułu rekordu zachęci właścicieli zwierząt domowych z całego świata do skontaktowania się z nami - powiedział McKinley.
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić