NASA: Asteroida wielkości wieży Eiffla w pobliżu Ziemi

40

11 grudnia NASA spodziewa się, że asteroida 4660 Nereus znajdzie się najbliżej Ziemi od 20 lat. Uderzenie asteroidy takiego rozmiaru mogłoby być katastrofalne w skutkach dla ludzkości.

NASA: Asteroida wielkości wieży Eiffla w pobliżu Ziemi

Nereus zbliży się Ziemi już 11 grudnia. Uderzenie tak dużej mogłoby być przyczyną katastrofy i spowodować poważne konsekwencje dla całej planety.

Asteroida wielkości Wieży Eiffla

NASA zapewnia jednak, że asteroida nie jest legalnym zagrożeniem. Ze względu na jej trajektorię lotu nie ma szans, aby uderzyła w Ziemię.

4660 Nereus przeleci w odległości 3,9 mln km od Ziemi. Jest to najkrótszy dystans od ponad 20 lat i wciąż o 10 razy większy niż ten, która dzieli nas od Księżyca. Asteroida ma 330 m długości i jest wielkości wieży Eiffla. Okrąża Słońce co 664 dni.

Ponownie do Ziemi zbliży się 2 marca 2031 r., a następnie do listopada 2050 r. Nereus jest przedstawicielem grupy asteroid Apollo. Ich cechą charakterystyczną jest przecinanie toru Ziemi podczas okrążeń, jakie wykonują wokół Słońca. Wielokrotnie już proponowano już misję na tę asteroidę.

Asterank, baza danych, która monitoruje ponad 600 tys. asteroid, szacuje, że wartość Nereusa wynosi 4,71 miliarda dolarów. Czyni go to jedną z najbardziej wartościowych asteroid. Nerus zawiera ogromne ilości niklu, żelaza i kobaltu, a wyprawa mogłaby potrwać rok.

Zobacz także: Odkrycie na dnie oceanu. Naukowcy o tajemniczych formach życia
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić