Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

NASA przeanalizowała zdjęcia z teleskopu Hubble'a. Dzieje się coś dziwnego

105
Podziel się:

Naukowcy z NASA doszli do zaskakujących wniosków. Na podstawie danych pozyskanych dzięki teleskopowi Hubble'a zaobserwowali, że w kosmosie dzieje się "coś dziwnego". Okazuje się, że wszechświat powiększa się znacznie szybciej, niż do tej pory przewidywano.

NASA przeanalizowała zdjęcia z teleskopu Hubble'a. Dzieje się coś dziwnego
(NASA, ESA, Adam G. Riess)

Kosmiczny Teleskop Hubble'a jest jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Od momentu wystrzelenia w kosmos w 1990 roku urządzenie to pozwala astronomom znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań naukowych, m.in. dotyczących rozszerzania się wszechświata.

NASA odkryło coś niezwykłego

Ostatnio naukowcy z NASA analizując dane pozyskane dzięki teleskopowi zaobserwowali we wszechświecie - jak sami mówią - "coś dziwnego". Chodzi o tempo, w jakim dochodzi do jego ekspansji. Nowe ustalenia NASA zostały opublikowane na łamach "The Astrophysical Journal".

Sam fakt rozszerzania się wszechświata jest znany, badania nad tym zjawiskiem rozpoczęły się już dziesiątki lat temu. Pomiary wykonane przez Edwina P. Hubble'a i Georgesa Lemaitre'a w 1920 roku sugerowały, że galaktyki poza naszą własną nie są stacjonarne, lecz poruszają się w nierównomiernym, rosnącym tempie. Od tego czasu naukowcy próbują zrozumieć to zjawisko i zmierzyć jego tempo.

Jednak biorąc pod uwagę dostępne dane z teleskopu Hubble'a, wydaje się, że wspomniana ekspansja jest nawet szybsza, niż przewidywały to dotychczas opracowane modele. Naukowcy przez 30 lat analizowali dane dotyczących 42 obserwowanych przez teleskop galaktyk, by dojść do tych zaskakujących wniosków.

Zamiast przewidywanych wcześniej 67,5 (plus-minus 0,5) kilometrów na sekundę na megaparsek obserwacje wykazały 73 (plus-minus 1) kilometry na sekundę na megaparsek. W praktyce oznaczałby to, że galaktyka znajdująca się w odległości jednego megaparseka (ok. 3,3 mln lat świetlnych) od Ziemi będzie się oddalać z prędkością ok. 73 kilometrów na sekundę.

Ponieważ nowe dane dały nowe spojrzenie na rozszerzanie się wszechświata, naukowcy oczekują teraz danych z nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, które pozwolą na jeszcze głębsze zrozumienie tego niesamowitego zjawiska.

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(105)
STAR
miesiąc temu
ciag Fibonacciego:) ciag Fibonacciego:))))))zapoznajcie sie co to jest, jak dziala a zrozumiecie Wszechswiat:))
ytj
miesiąc temu
Wszechswiat sam z siebie nie moze przyspieszac. Moze jedynie rosnac jak cos zywego.
Judasz
miesiąc temu
Spoko - Bóg ma wszystko pod kontrola, pewnie tak chce
czloax
miesiąc temu
Nie chce się czytać - powtarzanie tych samych zdań po kilka razy.
NIezalezny
miesiąc temu
Tylko to co widzicie ...to już było....obraz tego co widzą ci mądrale "leciał" pewni kilka mln lat zanim do nas dotarł...podobnie z gwiazdami na niebie...wielu juz nie ma a my wciąż ogladamy ich obraz...
Toćjo
miesiąc temu
My latamy na Księżyc w to i we wto 🤣
sfery
miesiąc temu
to znaczy rzeczywistość jest dziwna dla ciemnych ludzi? Ja spostrzegłem, że nawet takie proste rzeczy są ignorowane, pomijane. Jeżeli był wielki wybuch(co wybuchło?), to czy Ziemia była w centrum wybuchu, gdzie jest teraz centrum wybuchu i jak to wygląda w różnych miejscach.
przelom! xd
miesiąc temu
naukowcy są bardzo wiarygodni dla swoich czcicieli. Co kilka lat zmiana odkryć xd
gggg
miesiąc temu
A to ciekawe , nie dawno czytałem że wszechświat się kurczy . Jak to jest naprawdę ?
wertyQ
miesiąc temu
podobnie jest z inflacją w PISlandzie
Fakt
miesiąc temu
Patrząc na pierwsze skalne malowidła ,a współczesne dzieła to człowiek i jego potencjał też nie ma granic ,ale czytając komentarze to można stwierdzić , że jedni nadal są na poziomie jaskini
Abduu
miesiąc temu
No świat się rozszerza moja znajoma też. Kiedyś miała jeden teren do usług ,teraz już ma trzy ha ha ha.
Adrian
miesiąc temu
Kluczem do zrozumienia jest wibracja. Naukowcy dokonują co chwilę nowych odkryć, tworzą teorię, a prawda jest taka, że i tak nie dojdą do tego co jest źródłem wszystkiego. Gonienie króliczka, miliony wydanych dolarów... Lepiej te środki wydać na pomoc biednym, głodującym.
adwokat 👹
miesiąc temu
Moja pani od czasu kiedy się poznaliśmy, też się rozszerzyła tu i ówdzie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić