Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Przełomowe odkrycie astronomów. Zobaczyli narodziny planety

55
Podziel się:

Astronomowie mają możliwość obserwacji odległych układów planetarnych z coraz większą dokładnością. Dzięki zastosowaniu Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) udało się zaobserwować narodziny nowej planety. Europejskie Obserwatorium Południowe pokazało nagranie wyjątkowego zjawiska.

Astronomowie zaobserwowali tworzenie się nowej planety
Astronomowie zaobserwowali tworzenie się nowej planety (Twitter.com)

Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego użyli Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), znajdującego się w Chile. Dzięki niemu zaobserwowali wyjątkowe zjawisko tworzenia się nowej planety. Efekty badań przedstawiono w czasopiśmie naukowym "Astronomy & Astrophysics journal”.

Wokół młodej gwiazdy zwanej AB Aurigae, oddalonej od Ziemi o około 520 lat świetlnych, zauważono gęsty dysk pyłu i gazu. Mniejsze spiralne pasmo gazu i pyłu w pobliżu centrum sugeruje, że tworzy się tam nowa planeta.

Jak dotąd astronomowie odkryli tysiące planet, ale wciąż niewiele wiemy o tym, w jaki sposób powstają – mówi dr Anthony Boccaletti z Obserwatorium Paryskiego.

Nowa planeta powstaje wokół gwiazdy AB Aurigae

W miarę jak nowa planeta obraca się wokół AB Aurigae, powoduje to, że otaczający ją gaz i pył formuje się w spiralny kształt. Jaskrawożółty obszar w pobliżu środka spirali, leży mniej więcej w tej samej odległości od gwiazdy co Neptun od Słońca. To właśnie miejsce kształtowania się planety.

Zobacz także: Geologiczna aktywność Marsa. Naukowcy wreszcie mają dowody

Europejskie Obserwatorium Południowe podzieliło się swoimi obserwacjami. Film przedstawiający narodziny planety został udostępniony w mediach społecznościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(55)
WuHanKlan
2 lata temu
Oni nie wiedzą co jest 15km pod ziemią a patrzą w kosmos 10mln lat świetlnych. Ostatnio nawet odnaleźli brakującą materię w galaktyce. Cóż za fekalia. 💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
Orzeł
2 lata temu
Ale bełkot, współczuję.
Ktoś
2 lata temu
Niby miało coś spaść jakieś 727282818172 razy że będzie koniec świata ble ble... JA ŻYJE CZY TO MOŻLIWE XD
Leon
2 lata temu
Taaa. Skoro mają takie teleskopy które widzą na lata świetlne to np. na Marsie powinni zrobić takie zbliżenie że ziarenko piasku powinno być widać. Bujda ma sensorach
Bleble
2 lata temu
Sami astronomi tutaj widzę. Jeden mądrzejszy od drugiego, pokończyli studia, doktoraty z fizyki i będą wyrażać swoje zdanie w przerwach na rozwiązywanie quizów o cebuli. Może trochę pokory bo tam nie siedzą tacy ignoranci jak się wam wydaje.
Abra
2 lata temu
Fajna ta planeta
Abra
2 lata temu
Fajna ta planeta
Ereum
2 lata temu
Zobaczyli to co chcieli zobaczyć, bzdura do kwadratu
pause
2 lata temu
czyli pokazano to gdzie wzrok nie sięga, po angielsku wizja artysty.
hmm
2 lata temu
Mnie najbardziej interesuje, co na ten temat ma do powiedzenia wysokiej klasy specjalistka Edyta G. Czy aprobuje zastosowanie VLT w tym przypadku? Czy to tylko spisek astronomów? W końcu nikt z nas nie widział tego teleskopu bezpośrednio.
Bogdan
2 lata temu
oddalonej od Ziemi o około 520 lat świetlnych, zauważono gęsty dysk pyłu i gazu. Piękne widowisko i tylko tyle. Które z resztą miało miejsce 520 lat świetlnych temu. 520 lat świetlnych wstecz zakończyło się tam przedstawienie i opadła kurtyna. Ile to będzie normalnych lat? Nie chce mi się nawet liczyć, ale było to baaaardzo, baaaardzo dawno temu.
mmm
2 lata temu
Coś zobaczyli i sami zdecydowali co. To nie jest nauka. NIe mają bladego pojęcia co tam się dzieje i nikt tego nie jest w stanie potwierdzić. Dyrdymały.
dzikiastronom
2 lata temu
haha wszystko to animacje i komputerowe fotomontaże
J49
2 lata temu
Cały wszechświat wypłynął z wieczności Boga i w nim się rozpłynie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić