Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

To nastąpi między 2022 a 2026 rokiem. Naukowcy dają 50 proc. szans

188
Podziel się:

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) istnieje 50 proc. prawdopodobieństwa, że Ziemia "przynajmniej raz" osiągnie próg ocieplenia 1,5 st. C w ciągu najbliższych pięciu lat. W minionych pięciu latach prawdopodobieństwo osiągnięcia tego progu sięgało zaledwie 10 procent.

To nastąpi między 2022 a 2026 rokiem. Naukowcy dają 50 proc. szans
Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) istnieje 50 proc. prawdopodobieństwa, że Ziemia "przynajmniej raz" osiągnie próg ocieplenia 1,5 st. C w ciągu najbliższych pięciu lat. (WMO)

W podpisanym w grudniu 2015 Porozumieniu Paryskim, 195 krajów zobowiązało się do

utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

W latach 2017-2021 szansa na przekroczenie progu 1,5 st. C wynosiła zaledwie 10 proc. W nowej aktualizacji klimatycznej Światowa Organizacja Meteorologiczna zrewidowała te statystyki, ostrzegając, że istnieje teraz 50-procentowe prawdopodobieństwo, że ​​próg 1,5 st. C zostanie osiągnięty "przynajmniej raz" między 2022 a 2026 rokiem.

Co więcej, istnieje 93-procentowa szansa, że jeden rok w najbliższych pięciu latach będzie najcieplejszy w historii. Główny badacz Met Office Dr Leon Hermanson powiedział, że istnieje prawdopodobieństwo, że próg ten może być osiągnięty każdego roku w tym okresie.

Nasze najnowsze prognozy klimatyczne pokazują, że globalny wzrost temperatury będzie kontynuowany, przy czym istnieje prawdopodobieństwo, że jeden rok w latach między 2022 a 2026 przekroczy 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – powiedział.

- Pojedynczy rok z przekroczeniem 1,5 st. C nie oznacza, że przekroczyliśmy próg z porozumienia paryskiego. Ale to pokazuje, że jesteśmy coraz bliżej sytuacji, w której 1,5 st. C może zostać przekroczone przez dłuższy czas - dodał.

Jak wynika ze wstępnego raportu WMO na temat stanu klimatu na świecie w 2021 r. średnia temperatura na świecie była o 1,1 st. Celsjusza wyższa niż wartość bazowa sprzed epoki przemysłowej. Co by się stało, gdyby temperatura wzrosła do 1,5 st. Celsjusza?

Ocieplenie o 1,5 st. C spowoduje, że skutki klimatyczne "będą coraz bardziej szkodliwe dla ludzi i całej planety" - powiedział sekretarz generalny WMO, profesor Petteri Taalas.
Liczba 1,5 st. C nie jest przypadkową statystyką – powiedział Taalas. - Dopóki emitujemy gazy cieplarniane, temperatury będą rosły. Ponadto nasze oceany stają się coraz cieplejsze i bardziej kwaśne, lód morski i lodowce topnieją, poziom mórz się podnosi, a pogoda staje się bardziej ekstremalna.
Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(188)
wisłowy
6 dni temu
Jeżeli jest jedna druga szansy ciepła w te lata to już mi rzęsa mruga z upału pomału bo jak się ociepli o 2 stopnie to nich mnie gęś kopnie za takie celcjusze ,aż chyba się udusze jak będą takie susze.
Ggcxcvb
1 tyg. temu
Greta grubo z rockefelerem, który zatrudnia cała rodzinkę przewspanialej grety.
szon
1 tyg. temu
Najciekawsze jest co mówią faktyczne badania naukowe a nie populizm medialny. Badania rdzeni lodowych które mają setki tysięcy lat pokazują, że w historii naszej planety już wiele razy było "globalne ocieplenie" i wcale nie jest to sprawa CO2. Co ciekawe, zawsze najpierw rośnie temperatura a dopiero potem rośnie ilość CO2. Więc to nie CO2 jest winne ocieplenia a coś innego. To tylko wielka machina do zbijania szmalu i wpędzania nas w poczucie winy. Jak wcześniej wiele innych takich 'odkryć naukowych'. A to "coś innego" to inna ciekawa sprawa. Kwestia wielkich cykli gdzie nie tylko okrążamy słońce, ale zmienia się też nachylenie ziemi, zmienia się kąt orbity. Sam układ słoneczny jak i cała galaktyka się obraca i przemieszcza... itd itd. Można o tym poczytać rzetelnie choć wiem że teraz mało kto umie czytać ze zrozumieniem i mało kto umie zbierać informacje. Zadbała o nas wszystkich szkoła, równając nas wszystkich do klucza itd. Człowiek ma znikomy wpływ na ogólny klimat ziemi. To procesy które są tu od miliardów lat. Co nie zmienia faktu, że obecne zjawiska powinny nam dać do myślenia i można się na chwilę nad tym zadumać. Istnieją dwa światy - świat prawdziwy po którym chodzimy i się w nim widujemy i świat wirtualny który kreują media. W tym wirtualnym świecie dzieją się same straszne rzeczy, grasują okrutnie groźne wirusy i takie tam a 'eksperci' którzy są pośmiewiskiem i karykaturą samych siebie straszą armagedonem, a w realnym świecie uśmiechamy się do siebie i robimy drobne życzliwe gesty na ulicy i w sklepie, jest wiosna i jest piękna pogoda. Ptaki śpiewają i wszystko jest dobrze. Miłego dnia.
Czyż nie
1 tyg. temu
Już od czasów epoki lodowcowej klimat się ociepla! Nie potrzeba naukowców i kase na ich mondrości wydawać!
Polak
1 tyg. temu
Niemotę się doczekać wreszcie nie będzie Zimy i nie będę musiał palić w piecu
z Calgary
1 tyg. temu
nie moge sie juz doczekac tego ocieplenia....mieszkam w calgary i mamy tutaj zbyt dluga i zimna zime. ...ale moj syn mieszka w Yellowknife -North West Territory i ma jeszcze zimniej (teraz jeszcze maja minusowa temp.) dlatego przydalobysie nawet plus 10C od tzw "normy".
kowid 55
1 tyg. temu
zabronili palić syberyjskim węglem i efekt cieplarniany zal mi tych co to wymyślają. głupota 21 wieku.
JOn
1 tyg. temu
Nie ma co się przejmować. Wyborcy PIS wierzą w ideologię Prezesa "po nas choćby potop" przecież Prezes nie ma dzieci więc mu wszystko jedno.
Jak
1 tyg. temu
Jest połowa mają, a ja musze w piecu palić, bo na dworze zimno jak choroba. To jest to ocieplenie. Jedyne co zauważyłam to zacieranie się przejściowych por roku. Tyle. Ziemia pewnie wchodzi w inny okres
Kot
1 tyg. temu
Nie moga wielkiego globalnego klimatyzatora wybudowac?
ciekawy
1 tyg. temu
Przestańmy wierzyć w te brednie. Ziemia zawsze miała okresy cykliczne , oziębienie, ocieplenie,człowiek nie ma na to wpływu. Globalićści tym grają dla osiagniecia swoich celów, a głupi ciemny lud to kupuje. My jako ludzie nie mamy zadnego wpływu na wahania temperatur na globie ziemskim. Takie rzeczy miały miejsce, mają i mieć będą. Nie wierzmy w żadne ocieplenia, oziębienia z winy człowieka. Globaliści o tym dobrze wiedzą, a nas po prostu się cały czas czymś straszy, aby utrzymać społeczeństwa w ryzach.
Efi
1 tyg. temu
Dają 50%? To naukowcy czy wróżbici . Artykuł dno dna jak większość na wp
goryl
1 tyg. temu
Co to za uczony bełkot ?
opryski
1 tyg. temu
bestia wie jak zrobic szklarnie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić