Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Naukowa sensacja na Antarktydzie. Odkryli to 3,2 km pod pow. lodu

56
Podziel się:

Naukowcy ujawnili niesamowity sekret, który Antarktyda skrywała prawdopodobnie przez miliony lat. Głęboko pod jej pokrywą lodową znaleźli wodę w stanie ciekłym, która uformowała ogromnych rozmiarów jezioro. Badacze uważają, że odkrycie może dać wgląd w kluczowe informacje na temat ewolucji tego obszaru.

Naukowa sensacja na Antarktydzie. Odkryli to 3,2 km pod pow. lodu
Zdjęcie satelitarne odkrytego przez naukowców jeziora subglacjalnego (European Space Agency)

Chociaż Antarktyda Wschodnia jest najzimniejszym miejscem na Ziemi, nie jest całkowicie zamarznięta. Zespół badawczy kierowany przez geofizyka Shuai Yana z University of Texas w Austin potwierdził właśnie istnienie złożonego systemu cyrkulującej wody ukryty pod lodem pokrywającym kontynent.

Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie

Naukowcy nazwali odkryte przez siebie jezioro Lake Snow Eagle i uważają, że zawarte w nim osady mogą zawierać informacje o ewolucji pokrywy lodowej Antarktyki od czasu jej powstania przed dziesiątkami milionów lat.

To jezioro prawdopodobnie zawiera zapis całej historii pokrywy lodowej Antarktyki Wschodniej, jej inicjacji ponad 34 miliony lat temu, a także jej wzrostu i ewolucji w cyklach lodowcowych od tego czasu - mówi geofizyk Don Blankenship z The University of Texas, cytowany przez "Science Alert".

Badacze odkryli istnienie jeziora subglacjalnego za pomocą radaru. Od 2016 do 2019 roku pozyskiwali dane radarowe dla regionu, a także wykonywali pomiary pola magnetycznego Ziemi. W ramach badań sygnał radarowy jest przesyłany przez lód i odbijany z powrotem, a porównując sygnał przesyłany z sygnałem zwrotnym, naukowcy mogą badać, co znajduje się pod lodem.

W przypadku Lake Snow Eagle pierwszą wskazówką była duża depresja obserwowana w pokrywie lodowej, ujawniona na zdjęciach satelitarnych. Analiza danych radarowych ujawniła dużą jasną "plamę" głęboko pod lodem. Naukowcy potwierdzili, że to jedno z największych jezior subglacjalnych, jakie kiedykolwiek odkryto.

Zbiornik wodny znajduje się około 3,2 kilometra pod pokrywą lodową. Mierzy około 42 km długości i 15 kilometrów szerokości, jest głęboki na 200 m, zajmuje powierzchnię 370 km2 i zawiera 21 km3 wody.

Jezioro skrywa coś więcej

Odbicia radaru pokazują, że w ukrytym jeziorze jest coś więcej niż tylko woda. Na dnie zbiornika zalega warstwa nieskonsolidowanego osadu. Biorąc pod uwagę, jak długo trwa akumulacja osadu w tych środowiskach subglacjalnych, zespół uważa, że ​​musiał on tam być przez bardzo długi czas - być może jeszcze przed uformowaniem się pokrywy lodowej.

To jezioro akumulowało osady przez bardzo długi czas, potencjalnie prowadząc nas przez okres, kiedy Antarktyda w ogóle nie miała lodu, aż do głębokiego zamarznięcia - powiedział glacjolog Martin Siegert z Imperial College London w Wielkiej Brytanii, przytaczany przez "Sciene Alert".

Biorąc pod uwagę, że jezioro jest uwięzione pod kilkoma kilometrami lodu w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na Ziemi, dotarcie do niego w celu dalszego zbadania może okazać się kolejnym wyzwaniem. Zespół proponuje zainstalowanie w jego pobliżu stacji, aby ułatwić przyszłe badania nad tajemniczym jeziorem i pobranie próbek jego starożytnych osadów.

Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(56)
duże chłopisk...
2 tyg. temu
trzy kilometry pod lodem znaleźli jaja i anusa
GOCHA
2 tyg. temu
ktoś wreszcie wynalazł kredki do pisania po wodzie ...nie chodzi mi o obietnice polityków !
Lodzia
2 tyg. temu
A to bańka powietrzna im cieńszy lód tym niebezpieczniej dla istnień
Hellspider
2 tyg. temu
Wybacz cię ale nie mam nawet ochoty pisać ręcznie Dlaczego wszystko jest wpisywane przez automatycznym aplikacje to też pojawiają się błędy i złe interpretacja słów przez program
Antynaukowiec
2 tyg. temu
Oj! Ilu ludzi na świecie może interesować jakieś jeziorko ponad 3 km pod lodem!? Chyba tylko pseudonaukowców zarabiających kasę za nic!
Oxin2000
2 tyg. temu
Na dnie jeziora butelki po Harnasiu
abak
2 tyg. temu
...matura z matmy
Heniek
2 tyg. temu
Jakie jezioro? To moj but ktory zgubiłem na wycieczce szkolnej w 1937.
Wawelski
2 tyg. temu
To jeszcze nic. Mateusz, co to go nazywają Pinokio, kiedy jeszcze był młody i miał o wiele krótszy nos,to w tym jeziorze uczył się pływać. Taki był. Niesamowite, jakiego cud premiera mamy.
Robert
2 tyg. temu
Gumka recepturka🤔😄
Das
2 tyg. temu
Global skandal! 😂🤣
Władek
2 tyg. temu
Jestem w szoku, O2 znalazło wodę w ciekłym stanie
Mundry
2 tyg. temu
Czyli wiemy że nic nie wiemy epokowe odkrycie a może to jezioro powstało dwa lata temu z powodu globalnego ocieplenia,nie wzięli tego pod uwagę.
Chudy dietety...
2 tyg. temu
Organizację tego przedsięwzięcia należałoby zlecić Panu Sasinowi. Żądamy tego od prezesa. To wszak gwarancja sukcesu!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić