o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Robert Czykiel
|

Nie ma efektu 500 plus. Takiego kryzysu demograficznego Polska nie miała od dekad

35
Podziel się

W ciągu ostatniego roku w Polsce zmarło o 40 tys. więcej osób, niż się urodziło. Tak źle nie było od czasów II wojny światowej. To pokazuje, że program 500 plus nie zachęca Polaków do powiększania rodziny.

Nie ma efektu 500 plus. Takiego kryzysu demograficznego Polska nie miała od dekad
Kryzys demograficzny w Polsce (Unsplash.com)
bDgCbNcl

Kiedy rząd wprowadzał program 500 plus, liczył, że dzięki temu uda się zmniejszyć kryzys demograficzny w Polsce. Najnowsze dane jednak nie są optymistyczne. Sytuacja zamiast się polepszać, to się pogarsza.

Kryzys demograficzny w Polsce

Ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry przedstawił najnowsze dane z GUS, Wynika z nich, że w ostatnich dwunastu miesiącach zmarło 409,5 tys. osób. W tym samym czasie na świat przyszło 369,7 tys. dzieci.

Prosta matematyka wskazuje, że deficyt demograficzny wyniósł 40 tys. Mundry dodaje, że tak źle nie było od czasów II wojny światowej.

bDgCbNcn

Ujemny przyrost naturalny w Polsce jest od 2013 roku. Program 500 plus wprowadzono trzy lata później, ale nie sprawił on, że Polacy chętniej decydują się na powiększenie rodziny.

Prognoza świadczenia zakładała, że w 2019 roku na świat przyjdzie 380 tys. dzieci. W rzeczywistości narodziło się ich o 11 tys. mniej.

500+ w formie bonu? Prezes ZUS: pracujemy nad różnymi rozwiązaniami

bDgCbNct

Czytaj także:

bDgCbNcO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Jaa
3 miesiące temu
Efekt 500+ jest ale u patologii. Rodzą dla pieniędzy żeby mieć na wóde A potem się czyta o maltretowanych dzieciach! Normalnych ludzi nie zacheci 500 plus do posiadania dzieci bo jeśli będą je chieli mieć to bezwzględu na to...
off
3 miesiące temu
500+ miało zupełnie coś innego na celu, normalnie myślący powinni wiedzieć
Franek
3 miesiące temu
500+ to jest system produkcji dzieci w patologicznych rodzinach, które rozmnażają się dla tych pieniędzy. Ludzie tzw normalni nie kierują się pieniędzmi przy dzieciach, sam mam 4 dzieci dziś już dorosłych i nie patrzyłem na finanse. O dziwo im miałem więcej dzieci tym miałem też więcej pieniędzy bo to był dodatkowy doping do efektywnej pracy!!!!
bDgCbNcP
Prawda
3 miesiące temu
Myślę , że w obecnej sytuacji politycznej w kraju i na świecie będzie jeszcze mniejszy przyrost.Sami powiedzieli , że to nie jest moment na planowanie macierzyństwa .
maciek
3 miesiące temu
500+ pozwoliło na podniesienie akcyzy na alkohol
Najnowsze komentarze (35)
Max
3 miesiące temu
Prawda jest taka ,że cała Europa wyludnia się w zastraszającym tempie . Obecnie w Europie buduje się dobrobyt dla przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu ,którzy w odróżnieniu od Europejczyków chcą mieć dzieci i rodziny.
smutek79
3 miesiące temu
Dzień dobry. Jeżeli sytuacja w Polsce wygląda tak, że każdy obywatel spogląda z pogardą na swojego sąsiada, kolegę w pracy to czego się spodziewać. Dzieci, które rodzą się w Polsce w większości będą tylko tanią siłą roboczą. Nie oszukujmy się bogaci, ludzie trzymający władzę nie dopuszczą obcych do intratnych stanowisk. Jeszcze jedno jeśli ktoś pracował w kilu firmach to wie jak wyglądają Polskie Obozy Współczesnej Pracy. Smutny kraj ta Polska :)
ocena
3 miesiące temu
Kiedy rząd wprowadzał program 500 plus, liczył, że dzięki temu uda się wygrać wybory. Głęboko w organizmie mają demografię, ale ciemny lud wszystko kupi...
CNNNC
3 miesiące temu
To nie tak . Bez 500 + byloby jeszcze gorzej . Polska plazi grosze , a robi sie z 500 + tragedie narodowa . Zachod duzo wiecej placi ,a znas robia sensacje . Trzaskowski ?? , to tragedia , a nie wybor
Premier
3 miesiące temu
W UMIERANIU TEŻ ODNIEŚLIŚMY SUKCES.
mędrzec
3 miesiące temu
chory kraj podobnie jak chory człowiek prędzej czy później musi umrzeć
gtyhy
3 miesiące temu
to jest to przeludnienie,czy nie ma !????? czy poprostu macie za duzo ludzi do pracy,a placic nie chcecie
rebe mosze
3 miesiące temu
jak polacy wymrą to nasz naród wróci do utraconych kamienic
bDgCbNcH
przecież
3 miesiące temu
i tak jest przeludnienie na świecie
joda
3 miesiące temu
Program 500+ nigdy nie był pomyślany jako program demograficzny mający doprowadzić do zwiększenia liczby narodzin. To od początku była łapówka dla patologii za głosy oddane na PiS. Żaden rozsądny rodzic nie będzie skazywał dziecka na życie w takim pisowskim grajdole. Dziwne, że Polki za granica rodzą po kilkoro dzieci i nie mają z tym problemu a te w Polsce nie chcą. Nie daje Wam to nic do myślenia ???
yolo
3 miesiące temu
ale beczunia na koniec zostanie tylko tusku, kaczyński morawiecki i ich dzieci i te dzieci będą musiały na tatusia i dziadka robić bo nie bedzie już komu XD ostatni gasi światło, wychowaliście dziewczyny na cnotki to się nie dziwcie, że tak jest
michał
3 miesiące temu
Kobiety się wyemancypowały i mężów nie szukają bo nie chcą zakładać rodziny.
Icek
3 miesiące temu
Za dużo umiera tu jest problem
Adam 65
3 miesiące temu
Nie problem w 500+ w Polsce za dużo ludzi umiera.Służba zdrowia leży
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić