Nie ma efektu 500 plus. Takiego kryzysu demograficznego Polska nie miała od dekad
W ciągu ostatniego roku w Polsce zmarło o 40 tys. więcej osób, niż się urodziło. Tak źle nie było od czasów II wojny światowej. To pokazuje, że program 500 plus nie zachęca Polaków do powiększania rodziny.
Kiedy rząd wprowadzał program 500 plus, liczył, że dzięki temu uda się zmniejszyć kryzys demograficzny w Polsce. Najnowsze dane jednak nie są optymistyczne. Sytuacja zamiast się polepszać, to się pogarsza.
Kryzys demograficzny w Polsce
Ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry przedstawił najnowsze dane z GUS, Wynika z nich, że w ostatnich dwunastu miesiącach zmarło 409,5 tys. osób. W tym samym czasie na świat przyszło 369,7 tys. dzieci.
Prosta matematyka wskazuje, że deficyt demograficzny wyniósł 40 tys. Mundry dodaje, że tak źle nie było od czasów II wojny światowej.
Ujemny przyrost naturalny w Polsce jest od 2013 roku. Program 500 plus wprowadzono trzy lata później, ale nie sprawił on, że Polacy chętniej decydują się na powiększenie rodziny.
Prognoza świadczenia zakładała, że w 2019 roku na świat przyjdzie 380 tys. dzieci. W rzeczywistości narodziło się ich o 11 tys. mniej.
500+ w formie bonu? Prezes ZUS: pracujemy nad różnymi rozwiązaniami
Czytaj także: