Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Aż 30 proc. Polaków nie wie, ile płaci się za wywóz śmieci [BADANIE]

34
Podziel się

Polacy nie są zadowoleni z systemu wywozu odpadów, jaki obowiązuje w naszym kraju. Wiele osób ma również negatywne zdanie na temat wysokości kary za nielegalne wyrzucanie śmieci. Jednocześnie sporo z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie to właściwie kwoty.

Aż 30 proc. Polaków nie wie, ile płaci się za wywóz śmieci [BADANIE]
Wielu Polaków jest niezadowolonych z wysokości opłaty za wywóz śmieci (Getty Images, moisseyev)
bCPIsMWJ

Zapytaliśmy Polaków, jakie mają zdanie na temat cen za wywóz śmieci. Ankietowani podzielili się również opinią odnośnie kar, które obowiązują za zaśmiecanie otoczenia.

Ceny za wywóz śmieci – jak oceniają je Polacy?

Na pytanie o znajomość dokładnej opłaty za odbiór (wywóz) śmieci w swoim miejscu zamieszkania 30 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco, a 70 – twierdząco. Najwięcej osób, które nie znają cen wywozu śmieci, pochodzi z dużych i wielkich miast – 36 proc.

Cen wywozu śmieci nie zna również 31 proc. ankietowanych mieszkańców wsi. Z wyników ankiety wynika, że najlepiej poinformowane osoby pochodzą z małych i średnich miast. Odpowiedzi "nie" udzieliło tam zaledwie 25 proc. uczestników badania.

bCPIsMWL

Aż 75 proc. ankietowanych uważa, że opłaty za wywóz śmieci są za wysokie. Za "w sam raz" uznało je 25 proc. badanych. Nikt nie wyraził opinii, że obecne ceny są za niskie.

Wysokość opłat najgorzej oceniają mieszkańcy wsi. Aż 82. proc. z nich udzieliło odpowiedzi, że ceny są "za wysokie". W małych i średnich miastach negatywny stosunek do opłat ma 74 proc. respondentów, a w dużych i wielkich miastach – 68 proc.

bCPIsMWR

Mandat za zaśmiecanie – za wysoki czy za niski?

Obecnie wysokość mandatu za zaśmiecanie wynosi 500 złotych. Wielu uczestników badania zgodziło się, że taka kwota jest adekwatna do przewinienia. Odpowiedzi "Kwota jest w sam raz" udzieliło 42 proc. ankietowanych.

32 proc. badanych uważa, że wysokość kary powinna być niższa. Najmniej, bo 26 proc., wyraziło opinię, że w takich sytuacjach powinno się uiszczać wyższą opłatę.

bCPIsMWS

44 proc. mieszkańców wsi uważa karę 500 złotych za adekwatną. 26 proc. osób ocenia ją jako zbyt niską, a 30 proc. – zbyt wysoką. Aż 36 proc. ankietowanych z małych i średnich miast uważa, że mandat należy zmniejszyć, 39 proc. go aprobuje, a 25 proc. domaga się podniesienia kary.

41 proc. mieszkańców dużych i wielkich miast ocenia karę w wysokości 500 złotych pozytywnie. 29 proc. jest zdania, że tę kwotę należy obniżyć, a 30 proc. – podwyższyć.

Badanie zostało przeprowadzone między 17 a 20 lipca 2020 roku dla o2.pl na panelu Ariadna na próbie 1077 osób. Wzięły w nim udział osoby pełnoletnie.

bCPIsMWT

Zobacz też: Wysypaliśmy górę śmieci w centrum Warszawy. Zobacz reakcje przechodzących osób

bCPIsMXm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
25 pln
3 tyg. temu
Apel do producentów. Tylko opakowania wielorazowego użytku, zmniejszą skalę zaśmiecania świata. Bo jak wytłumaczyć napój w puszce 0,33L, która po 5 minutach od kupna trafia do lasu, albo na pobocze.
Mamboliński
3 tyg. temu
Za śmiecenie o z miejsca z 5tysi. Ale wywóz jest chory. My płacimy za to że posegreujemy, odbiła gotowe. Później spalarnie/ cementownie/firmy odzyskujące płacą smieciarzom za te posegregowane śmieci. Czysty biznes. W stanach dopóki nie uregulowano, to mafia się tym zajmowała. A! no jeszcze idealna pralnia pieniędzy.....
I tyle
3 tyg. temu
Potrzebna konkurencja a nie JEDNA firma wywożąca.....I ja powinienem mieć wybór firmy! Ukrócić zarobki prezesików!!!!
bCPIsMXn
Adolfina
3 tyg. temu
za wywóz śmieci do lasu lub w inne miejsce a nie na wysypiska kara powinna wynosić od 5000 zł do 50000 zł a zatruwanie rzek więzienie baz zawiasów od 3 lat do 8 lat może wtedy by nie było dzikich wysypisk.
lev
3 tyg. temu
To producenci produkują śmieci..., bardzo często opakowania są nie adekwatne do zapakowanego towaru, a konsument nie ma wyboru i musi to opakowanie raz, że kupić, a dwa, że zapłacić za wyrzucenie i wywóz śmieci... To jest skandal. Na dodatek emeryt mieszkający samotnie w bloku w Warszawie płaci najwyższą stawkę 60,00 zł NIE MIEŚCI SIĘ W GŁOWIE !!!
Najnowsze komentarze (34)
socjolog
6 dni temu
na wsi nie wiedzieli jak policzyć koszt wywozu śmieci do lasu czy tylko paliwo czy amortyzację 25 letniego VW też wliczać.
loboo
3 tyg. temu
rzucił temat ile kosztuje wywóz śmieci i nie skończył bo sam nie wie,to jest połowa tematu.
Pavlo
3 tyg. temu
Artykuł nie odpowiedział na pytanie ile kosztuje wywóz śmieci.Tylko statystyki .
MK6
3 tyg. temu
Jeden czlowiek w warszawie placi 60 zł miesiecznie w domu wolnostojącym mieszka 20 Ukraińców 90 zł panie Rafał co pan miał z matmy
bbb
3 tyg. temu
Każdy właściciel posesji powinien mieć umowę i sam decydować z kim zawrze i kiedy mają odbierać śmieci a dziś firmy jeżdżą co tydzień a śmieci w kubłach 120 l jest 10 l a mogli by zabierać śmieci raz w miesiącu i tak kubeł by nie był pełny.To jest celowa robota urzędników na okradanie ludzi.
bbb
3 tyg. temu
Ceny za wywóz śmieci są zawyżone dziesięciokrotnie i to skandal.Kiedyś nie tak dawno każdy właściciel posesji miał umowę i płacił za nie segregowane ok. 16zł a dziś 188 zł. a za segregowane powinno być mniej ale koszt wynosi w Szczecinie 94 zł.to skandal
waldek
3 tyg. temu
u mnie po podwyzce czosnkowskiego wywoz smieci z calego bloku to koszt ok 30 tys na miesiac liczac ze na osiedlu jest ok 20 blokow to mozna policzyc ile czoskowski zarbia na smieciach na kampanie wyborcza na pewno starczy jest interes
nie smiecic
3 tyg. temu
Mysle, ze jak ktos rzuci reklamowke, paczke chipsow czy butelke jak najbardziej powienien placic 500 zl, ale jak ktos wywozi cale worki smieci do lasu czy zostawia tapczan, to powinien zaplacic co najmniej kilka tysiecy zl! I kamerki w lasach!!!
bCPIsMXf
waldek
3 tyg. temu
u mnie po podwyzce czosnkowskiego wywoz smieci z calego bloku to koszt ok 30 tys liczac ze na osiedlu jest ok 20 blokow to mozna policzyc ile czoskowski zarbia na smieciach na kampanie wyborcza na pewno starczy
fjr6uru6sus
3 tyg. temu
..."śmiecie"...to powinien być dobry interes.Powinna zarabiać na tym firma,która trudniła by się przeróbką.Wywóz śmieci z posesji to powinien być człon firmy.odpady komunalne,biologiczne powinny użyźniać nieużytki.Piasek z Wisły i innych rzek wywozić i przerabiać aby nadmiar opadów mógł się pomieścić w naturalnych zbiornikach.Duże beczki na deszczówkę powinny służyć jako schowek przed wałkiem teściowej
Emeryt 72+
3 tyg. temu
Nie ma co się martwić w Polsce właśnie budują fabrykę do produkcji plastikowego chłamu to ędzie dużo do wyrzucania bo palić tego nie wolno !
nonio
3 tyg. temu
Najracjonalniej oplate tzw. za wywoz smieci itd wliczyc w cene towarow pakowanych i wtedy kazdy placi za tyle ile kupi opakowan i problem zniknie zamiast tworzyc kombinacje. Tyle ze to zbyt proste i co by robili urzednicy niczym w socjalizmie !
asgfg
3 tyg. temu
Ciekawe czy po podwyżkach cen za wywóz odpadów pracownicy dostali podwyżki? Pewnie nie. Muszę kiedyś zapytać pracowników osobiście jak przyjadą po odpady. U nas cena podniosła się o 100%. Dziękuję samorządzie.
Tommi
3 tyg. temu
Co z tego że sortujemy śmieci jeśli ostatecznie i tak trafiają one na wysypisko śmieci bo nie mamy spalarni śmieci i nie potrafimy przetworzyć tych posortowanych odpadów. Poza tym mamy na przykład piwo jest sprzedawane w biedronce wyłącznie w jednorazowych butelkach szklanych a mogły by być wielorazowe ale nikogo nie interesuje środowisko naturalne tylko kasa się liczy i także nadal samochody jeżdżą i smród z rur wydechowych unosi się w miastach.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić