Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Aż 30 proc. Polaków nie wie, ile płaci się za wywóz śmieci [BADANIE]

35
Podziel się:

Polacy nie są zadowoleni z systemu wywozu odpadów, jaki obowiązuje w naszym kraju. Wiele osób ma również negatywne zdanie na temat wysokości kary za nielegalne wyrzucanie śmieci. Jednocześnie sporo z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie to właściwie kwoty.

Aż 30 proc. Polaków nie wie, ile płaci się za wywóz śmieci [BADANIE]
Wielu Polaków jest niezadowolonych z wysokości opłaty za wywóz śmieci (Getty Images, moisseyev)

Zapytaliśmy Polaków, jakie mają zdanie na temat cen za wywóz śmieci. Ankietowani podzielili się również opinią odnośnie kar, które obowiązują za zaśmiecanie otoczenia.

Ceny za wywóz śmieci – jak oceniają je Polacy?

Na pytanie o znajomość dokładnej opłaty za odbiór (wywóz) śmieci w swoim miejscu zamieszkania 30 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco, a 70 – twierdząco. Najwięcej osób, które nie znają cen wywozu śmieci, pochodzi z dużych i wielkich miast – 36 proc.

Cen wywozu śmieci nie zna również 31 proc. ankietowanych mieszkańców wsi. Z wyników ankiety wynika, że najlepiej poinformowane osoby pochodzą z małych i średnich miast. Odpowiedzi "nie" udzieliło tam zaledwie 25 proc. uczestników badania.

Aż 75 proc. ankietowanych uważa, że opłaty za wywóz śmieci są za wysokie. Za "w sam raz" uznało je 25 proc. badanych. Nikt nie wyraził opinii, że obecne ceny są za niskie.

Wysokość opłat najgorzej oceniają mieszkańcy wsi. Aż 82. proc. z nich udzieliło odpowiedzi, że ceny są "za wysokie". W małych i średnich miastach negatywny stosunek do opłat ma 74 proc. respondentów, a w dużych i wielkich miastach – 68 proc.

Mandat za zaśmiecanie – za wysoki czy za niski?

Obecnie wysokość mandatu za zaśmiecanie wynosi 500 złotych. Wielu uczestników badania zgodziło się, że taka kwota jest adekwatna do przewinienia. Odpowiedzi "Kwota jest w sam raz" udzieliło 42 proc. ankietowanych.

32 proc. badanych uważa, że wysokość kary powinna być niższa. Najmniej, bo 26 proc., wyraziło opinię, że w takich sytuacjach powinno się uiszczać wyższą opłatę.

44 proc. mieszkańców wsi uważa karę 500 złotych za adekwatną. 26 proc. osób ocenia ją jako zbyt niską, a 30 proc. – zbyt wysoką. Aż 36 proc. ankietowanych z małych i średnich miast uważa, że mandat należy zmniejszyć, 39 proc. go aprobuje, a 25 proc. domaga się podniesienia kary.

41 proc. mieszkańców dużych i wielkich miast ocenia karę w wysokości 500 złotych pozytywnie. 29 proc. jest zdania, że tę kwotę należy obniżyć, a 30 proc. – podwyższyć.

Badanie zostało przeprowadzone między 17 a 20 lipca 2020 roku dla o2.pl na panelu Ariadna na próbie 1077 osób. Wzięły w nim udział osoby pełnoletnie.

Zobacz także: Zobacz też: Wysypaliśmy górę śmieci w centrum Warszawy. Zobacz reakcje przechodzących osób
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
LOGIKA
2 lata temu
Gospodarstwo jednoosobowe tyle samo płaci co gospodarstwa sześcio osobowe a nawet trzynasto osobowe po 65 złotych miesięcznie, gdzie tu jest logika. Wiadomo że 1 osoba starsza nie zgromadzi tyle śmieci co 5 lub 13 osobowa rodzina.
socjolog
2 lata temu
na wsi nie wiedzieli jak policzyć koszt wywozu śmieci do lasu czy tylko paliwo czy amortyzację 25 letniego VW też wliczać.
loboo
2 lata temu
rzucił temat ile kosztuje wywóz śmieci i nie skończył bo sam nie wie,to jest połowa tematu.
Pavlo
2 lata temu
Artykuł nie odpowiedział na pytanie ile kosztuje wywóz śmieci.Tylko statystyki .
MK6
2 lata temu
Jeden czlowiek w warszawie placi 60 zł miesiecznie w domu wolnostojącym mieszka 20 Ukraińców 90 zł panie Rafał co pan miał z matmy
bbb
2 lata temu
Każdy właściciel posesji powinien mieć umowę i sam decydować z kim zawrze i kiedy mają odbierać śmieci a dziś firmy jeżdżą co tydzień a śmieci w kubłach 120 l jest 10 l a mogli by zabierać śmieci raz w miesiącu i tak kubeł by nie był pełny.To jest celowa robota urzędników na okradanie ludzi.
bbb
2 lata temu
Ceny za wywóz śmieci są zawyżone dziesięciokrotnie i to skandal.Kiedyś nie tak dawno każdy właściciel posesji miał umowę i płacił za nie segregowane ok. 16zł a dziś 188 zł. a za segregowane powinno być mniej ale koszt wynosi w Szczecinie 94 zł.to skandal
waldek
2 lata temu
u mnie po podwyzce czosnkowskiego wywoz smieci z calego bloku to koszt ok 30 tys na miesiac liczac ze na osiedlu jest ok 20 blokow to mozna policzyc ile czoskowski zarbia na smieciach na kampanie wyborcza na pewno starczy jest interes
nie smiecic
2 lata temu
Mysle, ze jak ktos rzuci reklamowke, paczke chipsow czy butelke jak najbardziej powienien placic 500 zl, ale jak ktos wywozi cale worki smieci do lasu czy zostawia tapczan, to powinien zaplacic co najmniej kilka tysiecy zl! I kamerki w lasach!!!
waldek
2 lata temu
u mnie po podwyzce czosnkowskiego wywoz smieci z calego bloku to koszt ok 30 tys liczac ze na osiedlu jest ok 20 blokow to mozna policzyc ile czoskowski zarbia na smieciach na kampanie wyborcza na pewno starczy
fjr6uru6sus
2 lata temu
..."śmiecie"...to powinien być dobry interes.Powinna zarabiać na tym firma,która trudniła by się przeróbką.Wywóz śmieci z posesji to powinien być człon firmy.odpady komunalne,biologiczne powinny użyźniać nieużytki.Piasek z Wisły i innych rzek wywozić i przerabiać aby nadmiar opadów mógł się pomieścić w naturalnych zbiornikach.Duże beczki na deszczówkę powinny służyć jako schowek przed wałkiem teściowej
Emeryt 72+
2 lata temu
Nie ma co się martwić w Polsce właśnie budują fabrykę do produkcji plastikowego chłamu to ędzie dużo do wyrzucania bo palić tego nie wolno !
nonio
2 lata temu
Najracjonalniej oplate tzw. za wywoz smieci itd wliczyc w cene towarow pakowanych i wtedy kazdy placi za tyle ile kupi opakowan i problem zniknie zamiast tworzyc kombinacje. Tyle ze to zbyt proste i co by robili urzednicy niczym w socjalizmie !
asgfg
2 lata temu
Ciekawe czy po podwyżkach cen za wywóz odpadów pracownicy dostali podwyżki? Pewnie nie. Muszę kiedyś zapytać pracowników osobiście jak przyjadą po odpady. U nas cena podniosła się o 100%. Dziękuję samorządzie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić