Nie możesz zapomnieć o tej opłacie. Masz tylko dwa tygodnie

2

Mowa tutaj o formularzu PCC-3, który musi złożyć każdy, kto dokonał czynności cywilno-prawnych. Masz na to 14 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli o tym zapomnisz, czeka cię kara, która uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej i może sięgnąć nawet 72 tys. zł.

Nie możesz zapomnieć o tej opłacie. Masz tylko dwa tygodnie
Zdjęcie ilustracyjne (PIXABAY)

Podatek PCC-3 to skrót od podatku od czynności cywilnoprawnych. Uiścić powinien go każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, a więc także umowę kupna-sprzedaży. Wynosi on 2 proc. od wartości rynkowej na przykład kupionego samochodu. 

Należy mieć się na baczności i nie zaniżać ceny, ponieważ - w razie wątpliwości - urząd skarbowy może samodzielnie wyliczyć wartość samochodu. Takich obliczeń dokonać może na podstawie średnich cen rynkowych. Należy pamiętać, że wówczas kupujący może być obciążony także kosztami ekspertyzy rzeczoznawcy.

W przypadku zmotoryzowanych obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia podatku dotyczy tylko sytuacji, gdy nabywamy pojazd od osoby fizycznej. Tak więc w przypadku płatników VAT, czyli kupna auta od firmy (np. salonu czy komisu) lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, taki obowiązek nie zachodzi. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To wyraz pogardy". Schetyna komentuje "aferę mięsną"

Kara za nieuiszczenie opłaty w 2023 r. wynosi od 1/10 do 20-krotności płacy minimalnej. Ponieważ płaca minimalna wzrośnie 1 lipca (z 3 490 zł brutto do 3600 zł brutto), kara będzie wynosiła od 349 do 69 800 zł do końca czerwca 2023 roku od 360 do 72 000 zł od lipca do końca 2023 r.

A co, kiedy zapomnimy uiścić opłatę PCC-3 w terminie? 

Jeżeli nie uregulowaliśmy opłaty w terminie, ale nie dostaliśmy jeszcze wezwania z urzędu skarbowego, możemy złożyć tzw. czynny żal. Jest to podanie, w którym należy wyjaśnić dlaczego nie dokonaliśmy płatność. Wtedy urząd skarbowy może naliczyć odsetki. Fiskus ma 5 lat, żeby upomnieć się o należną opłatę i jeśli to zrobi, na złożenie czynnego żalu będzie za późno.

Należy mieć również na uwadze fakt, że w przypadku nabycia pojazdu od osoby fizycznej nie trzeba płacić podatku PCC-3 w dwóch sytuacjach. Po pierwsze jeżeli wartość kupionego samochodu nie przekracza 1000 zł. Po drugie wtedy, gdy pojazd został nabyty na użytek osoby niepełnosprawnej.

Jak uregulować podatek PCC-3?

Możesz zrobić to na wiele różnych sposobów. Uzupełniony dokument możesz wysłać pocztą lub przez internet. Jednak, jeżeli nie jesteś zwolennikiem składania dokumentów internetowo możesz udać się bezpośrednio do właściwego dla twojego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego.

Odpowiedni formularz znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a kwotę podatku można wpłacić w kasie urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania bądź wysłać przelewem na konto urzędu.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić