Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Uwaga. Nie weźmiesz udziału w spisie powszechnym? Czeka cię duża kara

13
Podziel się:

W czwartek rusza Narodowy Spis Powszechny. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany do tego, by wziąć w nim udział. Zlekceważenie nakazu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Uwaga. Nie weźmiesz udziału w spisie powszechnym? Czeka cię duża kara
Pieniądze (Pixabay)

Każdy Polak powinien wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym (NSP). Można to uczynić m.in. za pośrednictwem internetu.

Jeżeli jest to niemożliwe, należy skontaktować się z infolinią spisową (22 279 99 99). Czas na wywiązanie się z tego wymogu został przedłużony z 31 maja do 31 sierpnia 2021 roku.

Co grozi za zlekceważenie NSP?

Ci, którzy nie przekażą danych i nie zgłoszą się na infolinię, muszą liczyć się z karą. Możliwe sankcje zostały zasygnalizowane w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.).

Kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie - czytamy w przepisach.

Kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Są nią zagrożeni również ci, którzy podadzą nieprawdziwe dane. Kłamanie podczas spisu może zakończyć się nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Główny Urząd Statystyczny chciałby jednak uniknąć karania Polaków. - Celem badań statystyki publicznej nie jest karanie kogokolwiek, a dostarczanie jak najlepszej jakości danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania państwa, podmiotów gospodarczych i społeczności lokalnych - mówi Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS, cytowana przez biznes.interia.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
jebac PiS
8 miesięcy temu
Ciekawe, że grożą karą za podanie nieprawdziwych danych... Wynika z tego że: 1. Spis nie jest wcale anonimowy jak podają. 2. Oni już te wszystkie dane posiadają.
Franio
rok temu
To spis może być potrzebny starszym i mądrzejszym w perspektywie realizacji ustawy 447.
jedynka
rok temu
Ciekawe że zawsze po takich spisach, pojawiają się nowe daniny lube te co są ulegają podwyższeniu.
Julia
rok temu
A ile złodziejów będzie pomyśl osoby starsze same w domu dzieci w zagranicom teraz zapuka ci taki podłorzy papiery do podpisania babka dziadek potpiszę i nie ma domu poszedł a ty na ulicę kto będzie wiedział kto mi zapuka do drzwi
Julia
rok temu
Ten kraj i jego durne przepisy Kiedyś żyło się lepiej w Polsce kupywałaś ziemię stawiałeś jednym słowem robiłeś co chciałeś bo twoje było a teraz to nic tylko zakazy a teraz jeszcze to. Wiedzie po co to jest by wam zabierać jak będzie za dużo
ada
rok temu
Tel. nie odbieram, dzwonić nie lubię, przez internet danych nie podaję, a jak ktoś chce, to przez płot może porozmawiać.
Sam
rok temu
Najpierw niech spotka kara tych co wypuścili wirusa
taki ktoś
rok temu
Brrrr ty w swojej nienawiści oprócz PiS to już nic nie widzisz spisy były w PRL-u słynne przemówienie protoplasty Budki czyli Gomułki cytat -pogłowie trzody chlewnej wzrasta z dnia na dzień -a czerpał te wiadomości ze spisu zwierząt obecne spisy obowiązują od roku 1995 r. zanim coś nagryzmolisz zapytaj dziadka taty bo sam masz marne wiadomości.
Lukas
rok temu
Mieszkam za granicą, nie mam internetu ani telefonu. Zapraszam rachtmistrza do Niemiec.
Cynik
rok temu
Niech przyjdzie rachmistrz ja nigdzie dzwonić nie będę.
Baca
rok temu
Spis? Jak chcom to niech przyjdom ja ich szulał nie Bede.
Cynik
rok temu
Kłamliwy artykuł. Nic o rachmistrzach. Nie ma w Konstytucji czegoś takiego jak "samospis". Czekam na rachmistrza. Nie muszę mieć komputera i telefonu. Nie rozsiewajcie kłamliwych informacji.
Brrrr
rok temu
PIS musi prześwietlić społeczeństwo żeby przygotować się do następnych wyborów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić