Nie żyje kobieta w 8. miesiącu ciąży. Miała COVID-19, nie była zaszczepiona

478

W warszawskim szpitalu zmarła 38-letnia kobieta, która była w ósmym miesiącu ciąży - informuje "Gazeta Wyborcza". Do placówki przyjęto ją tydzień po tym, jak otrzymała pozytywny test na COVID-19. Nie była zaszczepiona. Dziecko udało się uratować, urodziło się przez cesarskie cięcie i jest w dobrym stanie.

Nie żyje kobieta w 8. miesiącu ciąży. Miała COVID-19, nie była zaszczepiona
W szpitalu w Warszawie zmarła kobieta w ciąży, która miała COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Do tragicznego zdarzenia doszło w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Na początku listopada do placówki trafiła 38-letnia kobieta w ósmym miesiącu ciąży. Pewnego dnia poczuła się źle, dlatego lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. Jej dziecko urodziło się zdrowe i zostało umieszczone w inkubatorze.

Śmierć ciężarnej 38-latki. Miała COVID-19

Lekarze jednak walczyli o życie matki. Miała być skierowana pod respirator, ale mimo intensywnej terapii zmarła. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", tydzień przed tym, jak trafiła do szpitala, 38-latka otrzymała pozytywny test na COVID-19. Te informacje potwierdzili gazecie lekarze w szpitalu.

Mogę potwierdzić, że niestety jedna z pacjentek w ciąży, która została przyjęta do naszego oddziału z powodu choroby COVID-19, mimo intensywnej terapii zmarła - przekazała "Gazecie Wyborczej" prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w szpitalu Bielańskim.

Nie była zaszczepiona

Lekarze potwierdzili też, że 38-letnia kobieta nie była zaszczepiona przeciw COVID-19. Wiadomo, że pacjentka zaszła w ciążę jeszcze przed dostępem do szczepienia dla jej grupy wiekowej.

W tej chwili nie wiadomo jednak, dlaczego kobieta się nie zaszczepiła, nie jest też pewne, jaka była dokładna przyczyna jej śmierci. Szpital zawiadomił prokuraturę. W sprawie zostało wszczęte śledztwo w kierunku czynu z art. 155 k.k. (nieumyślne spowodowanie śmierci).

Postępowanie toczy się w sprawie, zatem nie występuje tu osoba podejrzana. W sprawie zlecono przeprowadzenie sekcji zwłok w celu ustalenia przyczyny zgonu pokrzywdzonej. Prokuratura oczekuje na jej wyniki - przekazała "GW" rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19

Wiele kobiet w ciąży boi się szczepień. Jednak należy pamiętać, że są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów.

Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży – wyjaśnił w specjalnym komunikacie prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego.
Zobacz także: Pogrzeb w Bohonikach. Muzułmanie pochowali nienarodzone dziecko syryjskich migrantów
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić