Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Gdańsk. Wbił pielęgniarce siekierę w plecy. 22-latka błaga o pomoc

312
Podziel się:

Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku została zaatakowana siekierą podczas dyżuru. Kobieta na czas nieobecności w pracy nie będzie dostawać wynagrodzenia. Leczenie jest jednak niezbędne, więc prosi o pomoc.

Gdańsk. Wbił pielęgniarce siekierę w plecy. 22-latka błaga o pomoc
Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

10 listopada w jednym z Gdańskich szpitali doszło do niebezpiecznej sytuacji. Pielęgniarka została zaatakowana przez pacjenta siekierą. Szczegóły tej historii opisaliśmy tutaj: Gdańsk. Dramat w szpitalu psychiatrycznym. Rzucił się na pielęgniarkę. Jak się okazuje, 22-letnia Joanna musiała zorganizować w internecie zbiórkę na swoją rehabilitację. Szpital nie może jej zapłacić, gdy będzie nieobecna w pracy.

Wstępnie wyszłam z tego ze złamanym żebrem i warstwami szwów. Przebywam obecnie na bezpłatnym zwolnieniu lekarskim, jednak minie jeszcze trochę czasu, nim wrócę do pracy. Czeka mnie jeszcze seria wizyt u ortopedy, fizjoterapeuty, ale również u psychologa, bo taka sytuacja odbija dość mocne piętno na psychice - czytamy w opisie zbiórki.

Niestety 22-letnia pielęgniarka nie dostanie w czasie zwolnienia wypłaty. Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega szpital wyjaśnił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", dlaczego tak wygląda sytuacja. Kobieta jest zatrudniona na podstawie kontraktu, czyli szpital zatrudnia ją jako osobę świadczącą usługi medyczne z własną działalnością gospodarczą. W takim wypadku osoba sama jest zobowiązana do opłacania składek ZUS.

W tym konkretnym przypadku zaoferowano także wsparcie psychoterapeutyczne oraz wszelką możliwą pomoc, na którą pani się ostatecznie nie zdecydowała. Ponadto nie wpłynął także do szpitala ani także do UMWP żaden wniosek o wsparcie w tej konkretniej sytuacji - dodaje Piotrowski.

Okazuje się, że taka praktyka zatrudniania pielęgniarek na kontrakty jest powszechnym zjawiskiem. Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku w rozmowie z "GW" wyznaje, że taki sposób zatrudnienia nie ma limitu nadgodzin. Dzięki temu można łatać braki w grafikach, jednak gdy dochodzi do wypadku, tak, jak w przypadku 22-letniej pielęgniarki, pracownik pozostaje zdany na samego siebie.

Zobacz także: Inflacja największym problemem PiS-u. Prof. Dudek: Prezes lubi gromkie zapowiedzi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(312)
Swój
7 miesięcy temu
To jest POLSKA cuda.
ssa
7 miesięcy temu
Jaka choroba czy wypadek? Przecież to ofiara napaści. Czy potrzeba się ubezpieczać od tego? Czy napastnik nie powinien wypłacić odszkodowania i zadośćuczynienia?
Lukas
7 miesięcy temu
Zaskarżyć szpital gdyż to wypadek podczas wykonywania pracy na terenie zakładu pracy. Dodatkowo zaskarżyć za brak konpetencji służby które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo pracowników w szpitalu psychiatrycznym gdyż pacjent raptem posiadał siekierę, pytam z kad on ja wziol. Zdrówka dla pani pielęgniarki.
Tylko Polski ...
7 miesięcy temu
Państwo PiS... ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na PiS?
Gość
7 miesięcy temu
Wielka szkoda, że prowadząc działalność nie zdecydowała się płacić dobrowolnej składki chorobowej. Niech to będzie przestroga dla wszystkich, którzy chcą w ten sposób oszczędzić. Nie warto. Chyba że jest w okresie karencji 90 dniowej. Co jest również niesprawiedliwe bo wypadek w pracy może się wydarzyć już na drugi dzień podjęcia zatrudnienia.
Anette
7 miesięcy temu
Jak to? A nie jest to potraktowane jako wypadek przy pracy? Jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to w takim przypadku protokół wypadkowy sporządza zus. Składka wypadkowa na pewno była płacona. Co za głupota, że ktoś na działalności nie otrzymuje świadczenia. Jakie są podstawy do braku wypłaty świadczenia?
logicznie
7 miesięcy temu
Przedsiebiorcy placa najwieksze skladki bez wzgledu na zarobki utrzymuje cały ten POPISowy burdel placac wymuszone 1500 zł miesiecznie i goowno z tego a jak trzeba pomocy. Natomiast patologia z tych 1500 zł ma q...x wa wszystko . Gosyc ........mać.Dlaczego nie obalą tego i kazdego przeciwnego logice rzadu????????????????????/
Proph
7 miesięcy temu
Fajnie by było jakbyście dali link do zbiórki. Może i nie wolno ale walić przepisy, bądźcie ludźmi
Qwerty
7 miesięcy temu
Jak sie tam siekiera znalazła ?
Ala
7 miesięcy temu
Ta Pani z tego co wiadomo była pierwszy dzień w pracy i jeśli jest na samozatrudnieniu to okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy z własnej działalności to pół roku. Takie niestety mamy przepisy. Masz działalność to z założenia jesteś złodziejem. Współczuję. Gdyby była zatrudniona na umowę o pracę to po pierwszym dniu w pracy miała by wszystkie świadczenia włącznie jako wypadek podczas pracy.
Dorota
7 miesięcy temu
Jest to tragedia, ale zapewne szpital jest zobowiaązany do zabezpieczenia bezpiecznego stanowiska pracy i nie powinien pozostawiać w tym wypadku pielęgniarki " na pastwę losu". Jest to nieludzkie.Forma takiego zatrudniania też nie jest w porządku. Np. urlop też jest bezpłatny. Z przyczyn finansowych może być tak, że wiele osób nie wypoczywa, nie regeneruje się, a jako pacjent chce się czuć bezpiecznie. Sprawa siekiery na pewno jest wyjaśniona i ktoś odpowiada za taki stan rzeczy. Tak naprawdę to nie chce mi się w to wszystko wierzyć.Jezeli prawda bardzo współczuję i podpowiadamy by to odpowiednio nagłość.Poki co nigdzie nie natrafiłam w mediach by ktoś o tym pisał.
Gobi
7 miesięcy temu
Tej Pani tak naprawdę nic nie jest. Ludzie w wypadkach samochodowych doznają większych obrażeń ciała i psychiki. Tej Pani chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze ze zbiórki, a naiwnych w tym kraju nie brakuje. Ludzie opamiętajcie się ….
Dorcia
7 miesięcy temu
Właśnie tylko tak się dzieje w Polsce i powiedźcie że w Polsce teraz jest dobrze, samo złodziejstwo - to jest właśnie demokracja. To 100 procent było lepiej w komunie bo wszyscy się leczyli, a teraz tylko elitę będzie stać na leczenie, a biedni będą umierać. 🤕🤕
Hala
7 miesięcy temu
Należy się tej pielęgniarce zasiłek chorobowy z ZUS. Odprowadza składki,bo inaczej nie może być. Będą to mniejsze pieniądze,ale jednak.Nie zostanie bez środków do życia. Opisujecie historię w sposób tragiczny,ale takie są realia samozatrudnienia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić