Nie żyje Paweł Jarodzki. "Jeszcze o 17:33 migałeś na Messengerze"

Smutna wiadomość obiegła świat sztuki. Wrocławski malarz Paweł Jarodzki zmarł w wieku 63 lat. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknej we Wrocławiu i współzałożycielem grupy Luxus. Przez wielu był nazywany "polskim Andy Warholem".

Nie żyje Paweł Jarodzki – wrocławski malarz Nie żyje Paweł Jarodzki – wrocławski malarz
Źródło zdjęć: © YouTube

O śmierci wybitnego artysty poinformowali w poniedziałek wieczorem jego przyjaciele. Paweł Jarodzki był malarzem, rysownikiem, ilustratorem, krytykiem i publicystą. Pracował na Akademii Sztuk Pięknej we Wrocławiu, był także kuratorem galerii BWA Wrocław. Napisał książkę "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski".

Nie żyje Paweł Jarodzki. Był znanym wrocławskim artystą

Na początku lat 80. współtworzył Luxus – grupę artystyczną, która powstała w środowisku wrocławskiej uczelni artystycznej. W jej praktyce dominują "strategie sytuacyjno-relacyjne, jednak równie często posługują się obiektami, tekstem, instalacją i klasycznym malarstwem".

Jarodzki był także autorem komiksów, twórcą videoartu, poetą. "W tym całym cudownym artystycznym szaleństwie odciskała się silnie osobowość Pawła Jarodzkiego, człowieka niepokornego, o nieposkromionej wyobraźni, zawsze z obezwładniającym poczuciem humoru" - pisze o Jarodzkim "Gazeta Wyborcza".

"Polski Andy Warhol" miał 63 lata

Paweł Jarodzki urodził się 1 maja 1958 roku we Wrocławiu. Przez wielu był nazywany "polskim Andy Warholem". W 2009 miał wielką prezentację swojej twórczości w warszawskiej Zachęcie. Odszedł nagle w poniedziałek 22 listopada. Miał 63 lata.

Jeszcze o 17:33 migałeś na Messengerze....odpoczywaj w swoim luxusowym królestwie niebieskim. Bardzo Ci dziękuję za to współdzielenie zamiłowania do spraw beznadziejnych, w które brnęliśmy uporczywie w kilka osób ostatnimi czasy... – napisał na Facebooku Tomasz Sikora, muzyk z zespołu Karbido.

Azulejo - piękna tradycja i gorące słońce zaklęte w małych płytkach

Wybrane dla Ciebie