Nie żyje Tadeusz Taworski. Wieloletni dyrektor zoo i opozycjonista antykomunistyczny

15

Nie żyje Tadeusz Taworski, wieloletni dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Miał 90 lat.

Nie żyje Tadeusz Taworski. Wieloletni dyrektor zoo i opozycjonista antykomunistyczny
Nie żyje Tadeusz Taworski (Facebook)

Nie żyje Tadeusz Taworski. Wieloletni dyrektor płockiego ogrodu zoologicznego odszedł 3 lipca w wieku 90 lat.

Dyrektor zoo przez 40 lat

Tadeusz Taworski był wybitną postacią. Wiele lat był dyrektorem naszego ogrodu zoologicznego. Jemu zawdzięczamy obecny kształt zoo, jemu zawdzięczamy tak unikalne okazy jak m.in. najstarszą w europejskich ogrodach zoologicznych aligatorzycę Martę. Życie zawodowe oddał zoo, ale nigdy do niego się nie ograniczał. Tadeuszowi Taworskiemu bliski był cały Płock -napisał na Facebooku prezydent miasta Płock, Andrzej Nowakowski.

Jak pisze Urząd Miasta w Płocku, Taworski urodził się w Buenos Aires w Argentynie, a do Polski przyjechał przed II wojną światową. Przez chwilę był związany z ogrodem zoologicznym we Wrocławiu, a później trafił do Płoska.

Tadeusz Taworski był dyrektorem zoo w Płocku przez 40 lat. W tym czasie prowadził także działalność na rzecz miasta i chętnie angażował się w sprawy polityczne - wspierał płocką Solidarność. W latach 80. tych był internowany i na krótko stracił swoje stanowisko.

Zawsze będzie kojarzony z organizacją w Płocku zbiórki kilku tysięcy książek dla południowoamerykańskiej Polonii. W zamian za nie płockie zoo otrzymało sto okazów różnych zwierząt – pancerników, węży, jaszczurek. Sprowadził parę aligatorów – Pedra i Martę - czytamy w nocie biograficznej.

Czytaj także: Elżbietów. To będą pogrzeby pełne łez. Dzieci zostaną pochowane z mamami

Pogrzeb Taworskiego odbędzie się w środę, 7 lipca. Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 15. w kościele św. Dominika w Płocku, a po niej odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Norbertańskiej.

Zobacz także: Kolejny masowy grób Indian w Kanadzie. "Oczekujemy przeprosin papieża i Kościoła"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić