Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Nie żyje Tadeusz Taworski. Wieloletni dyrektor zoo i opozycjonista antykomunistyczny

8
Podziel się:

Nie żyje Tadeusz Taworski, wieloletni dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Miał 90 lat.

Nie żyje Tadeusz Taworski. Wieloletni dyrektor zoo i opozycjonista antykomunistyczny
Nie żyje Tadeusz Taworski (Facebook)

Nie żyje Tadeusz Taworski. Wieloletni dyrektor płockiego ogrodu zoologicznego odszedł 3 lipca w wieku 90 lat.

Dyrektor zoo przez 40 lat

Tadeusz Taworski był wybitną postacią. Wiele lat był dyrektorem naszego ogrodu zoologicznego. Jemu zawdzięczamy obecny kształt zoo, jemu zawdzięczamy tak unikalne okazy jak m.in. najstarszą w europejskich ogrodach zoologicznych aligatorzycę Martę. Życie zawodowe oddał zoo, ale nigdy do niego się nie ograniczał. Tadeuszowi Taworskiemu bliski był cały Płock -napisał na Facebooku prezydent miasta Płock, Andrzej Nowakowski.

Jak pisze Urząd Miasta w Płocku, Taworski urodził się w Buenos Aires w Argentynie, a do Polski przyjechał przed II wojną światową. Przez chwilę był związany z ogrodem zoologicznym we Wrocławiu, a później trafił do Płoska.

Tadeusz Taworski był dyrektorem zoo w Płocku przez 40 lat. W tym czasie prowadził także działalność na rzecz miasta i chętnie angażował się w sprawy polityczne - wspierał płocką Solidarność. W latach 80. tych był internowany i na krótko stracił swoje stanowisko.

Zawsze będzie kojarzony z organizacją w Płocku zbiórki kilku tysięcy książek dla południowoamerykańskiej Polonii. W zamian za nie płockie zoo otrzymało sto okazów różnych zwierząt – pancerników, węży, jaszczurek. Sprowadził parę aligatorów – Pedra i Martę - czytamy w nocie biograficznej.

Czytaj także: Elżbietów. To będą pogrzeby pełne łez. Dzieci zostaną pochowane z mamami

Pogrzeb Taworskiego odbędzie się w środę, 7 lipca. Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 15. w kościele św. Dominika w Płocku, a po niej odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Norbertańskiej.

Zobacz także: Kolejny masowy grób Indian w Kanadzie. "Oczekujemy przeprosin papieża i Kościoła"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
hehe
rok temu
Myślałem, że Terlikowski.
Jarosław
rok temu
Tak jak inne solidaruchy. Za komuny wystarczyło, że coś zdrożało o 25% a już robili demolki. A po 1990 jak by się telepatycznie umówili nie będą strajkować, będą robić po kilkanaście godzin na dobę, będą pokornie znosić gigantyczne podwyżki cen np. benzyny w 2000r., franków szwajcarskich i ostatnio żywności, ALE STRAJKOWAĆ NIE BĘDĄ - tak zachował się każdy solidaruch. A na końcu oczywiście bez jakiegokolwiek sprzeciwu pozwolą się uśmiercić w hospicjach czy zakładach opiekuńczo-leczniczych.
Parafianka
rok temu
Nawet moherowe solidaruchy nie będą żyli wiecznie
Faaaz
rok temu
(homo styropianus-spirytus)
Jeszcze jeden...
rok temu
Obcowanie ze zwierzetami odstresowuje i jest terapeutyczne…zyl 90 lat…..
kiziamizia
rok temu
Piękne i długie życie ! Wieczne odpoczywanie …
Pio
rok temu
Był wielkim Człowiekiem. Miałem przyjemność pracować z Nim jeszcze przed internowaniem. Całkowicie oddany zwierzętom i ogrodowi, który zawsze traktował jak swój. Wielka wiedza, doświadczenie i człowieczeństwo. Niech odpoczywa w pokoju. Żałuje,ze nie będę mógł Go pożegnać w środę, ale dojade
Jop
rok temu
solidaruch
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić