Niebieski grzyb w polskich lasach. Jest jadalny, choć trzeba na niego uważać

6

W polskich lasach można spotkać wyjątkowego grzyba. Pierścieniak gryszpanowy, nazywany także łysiczką niebieskozieloną jest naprawdę zjawiskowy. Jest niebieski, a na jego kapeluszu znajdują się jasne plamki. Choć jest uznawany za grzyb jadalny, może być naprawdę niebezpieczny ze względu na swoje właściwości.

Niebieski grzyb w polskich lasach. Jest jadalny, choć trzeba na niego uważać
Pierścieniak grynszpanowy Stropharia aeruginosa można spotkać w polskich lasach. (Twitter, Karkonoski Park Narodowy)

Niebieski grzyb w lasach 

Pierścieniak gryszpanowy, czyli Stropharia aeruginosa, to grzyb, na którego można natknąć się w polskich lasach. Nie niezwykłym znaleziskiem dla grzybiarzy, ponieważ wygląda naprawdę niecodziennie. Występuje w Europie, Ameryce Północnej oraz Iranie. Gdzie występuje w Polsce? Przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych.

Ma charakterystyczny wygląd, ponieważ pokryty jest niebieskozieloną warstwą z obecnością śluzu. Jego kapelusz może liczyć nawet do ośmiu centymetrów średnicy. Na wierzchu ma także białe łuseczki. Grzyb nie jest jednak pokryty śluzem zawsze — w czasie suszy nie jest on obecny na pierścieniaku. Kapelusz grzyba zmienia się z czasem. Im jest on starszy, tym bardziej płaski ma kapelusz. Pod spodem grzyba znajdują się gęste blaszki. 

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jadalny niebieski grzyb

Choć grzyb swoim wyglądem przypomina trującego, jest jadalny, jednak trzeba na niego uważać. Ma bowiem wyjątkowe właściwości, ponieważ może wchłaniać i kumulować substancje toksyczne, o czym przestrzega na Twitterze Karkonoski Park Narodowy. W USA stwierdzono przypadki zatruć grzybami zebranymi w okolicach wysypiska odpadów. 

Można więc jeść łysiczki, jednak ich smak nie jest zbyt wyraźny, dlatego nie warto ryzykować. Nie jest szczególnie smaczny, dlatego po znalezieniu okazu w lesie lepiej zostawić go w spokoju — wystarczy zrobić pamiątkowe zdjęcie. 

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić