Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Niebieski grzyb w polskich lasach. Jest jadalny, choć trzeba na niego uważać

4
Podziel się:

W polskich lasach można spotkać wyjątkowego grzyba. Pierścieniak gryszpanowy, nazywany także łysiczką niebieskozieloną jest naprawdę zjawiskowy. Jest niebieski, a na jego kapeluszu znajdują się jasne plamki. Choć jest uznawany za grzyb jadalny, może być naprawdę niebezpieczny ze względu na swoje właściwości.

Niebieski grzyb w polskich lasach. Jest jadalny, choć trzeba na niego uważać
Pierścieniak grynszpanowy Stropharia aeruginosa można spotkać w polskich lasach. (Twitter, Karkonoski Park Narodowy)

Niebieski grzyb w lasach 

Pierścieniak gryszpanowy, czyli Stropharia aeruginosa, to grzyb, na którego można natknąć się w polskich lasach. Nie niezwykłym znaleziskiem dla grzybiarzy, ponieważ wygląda naprawdę niecodziennie. Występuje w Europie, Ameryce Północnej oraz Iranie. Gdzie występuje w Polsce? Przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych.

Ma charakterystyczny wygląd, ponieważ pokryty jest niebieskozieloną warstwą z obecnością śluzu. Jego kapelusz może liczyć nawet do ośmiu centymetrów średnicy. Na wierzchu ma także białe łuseczki. Grzyb nie jest jednak pokryty śluzem zawsze — w czasie suszy nie jest on obecny na pierścieniaku. Kapelusz grzyba zmienia się z czasem. Im jest on starszy, tym bardziej płaski ma kapelusz. Pod spodem grzyba znajdują się gęste blaszki. 

Jadalny niebieski grzyb

Choć grzyb swoim wyglądem przypomina trującego, jest jadalny, jednak trzeba na niego uważać. Ma bowiem wyjątkowe właściwości, ponieważ może wchłaniać i kumulować substancje toksyczne, o czym przestrzega na Twitterze Karkonoski Park Narodowy. W USA stwierdzono przypadki zatruć grzybami zebranymi w okolicach wysypiska odpadów. 

Można więc jeść łysiczki, jednak ich smak nie jest zbyt wyraźny, dlatego nie warto ryzykować. Nie jest szczególnie smaczny, dlatego po znalezieniu okazu w lesie lepiej zostawić go w spokoju — wystarczy zrobić pamiątkowe zdjęcie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Klakier
2 miesiące temu
W badaniach laboratoryjnych stwierdzono antynowotworowe działanie zawartych w tym grzybie polisacharydów. Ekstrahowawane z grzybni i dootrzewnowo podawane białym myszom w dawce 300 mg/kg hamowały o 70% wzrost mięsaka 180 i o 60% wzrost raka Ehrlicha.
nie inaczej
2 miesiące temu
Prosze zaserwowac i poczestowac ,tych co nas wiecznie okradaja z godnosci ,czlowieczenstwa i finansow .❤
Kasia
2 miesiące temu
Mój mąż ma dobrego grzyba.
Miłego dnia
2 miesiące temu
Smerfy się wprowadziły.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić