Niecodzienne znalezisko w Szczecinie. W paczce były żywe zwierzęta

5

Do niecodziennego odkrycia doszło w województwie zachodniopomorskim. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli paczkę pełną żywych pijawek. Zwierzęta zostały wysłane do Norwegii, paczka jednak wróciła do Polski.

Niecodzienne znalezisko w Szczecinie. W paczce były żywe zwierzęta
Niecodzienne znalezisko w Szczecinie. Żywe pijawki w paczce do Norwegii (Krajowa Administracja Skarbowa)

Zachodniopomorscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) kontrolowali przesyłki pocztowe w powrotnym przywozie do Polski. Wówczas ich uwagę przykuła paczka, która według deklaracji powinna zawierać 50 sztuk roślin wodnych o wartości 150 euro.

Funkcjonariusze postanowili ją otworzyć. W środku przesyłki znajdowały się szczelnie zamknięte, wypełnione cieczą, foliowe worki.

Jednak zamiast roślin funkcjonariusze znaleźli żywe okazy pijawek. Paczka nadana była w Szczecinie do odbiorcy w Norwegii, a nieodebrana za granicą wróciła do Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Julia Wieniawa o powrocie "Rodzinki.pl" i związku na odległość z Nikodemem Rozbickim! Tak zareagowała na pytanie

Niecodzienne znalezisko w Szczecinie. Żywe pijawki w paczce do Norwegii

Funkcjonariusze KAS zwrócili się o pomoc do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wspólna kontrola miała na celu określenie, czy ujawnione okazy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem z listy CITES.

Wspólna kontrola funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Inspekcji Weterynaryjnej potwierdziła przypuszczenia - zatrzymane okazy to Hirudo Medicinalis, czyli pijawki lekarskie objęte zarówno ochroną gatunkową w Polsce, jak i znajdujące się na liście CITES - przekazała Krajowa Administracja Skarbowa w komunikacie.

Od 1995 roku pijawka lekarska jest w Polsce gatunkiem prawnie chronionym.

Żywe okazy trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie, gdzie zostały policzone, nakarmione i podane hibernacji. W takim stanie bez pożywienia mogą przebywać nawet do dwóch lat.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić