Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

13-latka urodziła dziecko na wycieczce. Nowe ustalenia w sprawie rodziny

244

Na jaw wychodzą nowe fakty w sprawie 13-latki, która urodziła dziecko podczas wycieczki szkolnej w Zatorze. Jak udało nam się ustalić, ani dziewczynka, ani jej rodzina nie mieli założonej tzw. Niebieskiej Karty, ale byli pod opieką sochaczewskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Wiadomo też, kto może zostać opiekunem przebywającego w szpitalu noworodka.

13-latka urodziła dziecko na wycieczce. Nowe ustalenia w sprawie rodziny
Dziecko 13-latki jest w ciężkim stanie. Są nowe informacje o jej rodzinie (Ilustracyjne, Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl)

Przypomnijmy, że w piątek 17 maja podczas wycieczki szkolnej w Zatorze 13-latka urodziła noworodka. Poród był niespodziewany i doszło do niego w łazience. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że nastolatka nie zdawała sobie sprawy z tego, że jest w ciąży.

Ze względu na wiek matki (poniżej 15. roku życia) i ojca (poniżej 17 lat) sprawa trafiła do Sądu Rodzinnego w Sochaczewie. To sąd ustali, jakie były m.in. okoliczności poczęcia dziecka oraz jak doszło do tego, że nikt nie wiedział o ciąży dziewczynki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Małgorzata Tomaszewska otwiera się na temat ciąży

13-latka urodziła na wycieczce. Nowe ustalenia

Wiemy już oficjalnie, że rodzina dziewczynki nie miała założonej tzw. Niebieskiej Karty. To dokument świadczący o możliwym stosowaniu przemocy w rodzinie. Natomiast według sądu "rodzina dziewczynki jest pod opieką PCPR" w Sochaczewie.

Wydział Rodzinny w Sochaczewie nie posiada informacji o prowadzeniu procedury Niebieskiej Karty w domu rodzinnym dziewczynki. Rodzina dziewczynki jest pod opieką PCPR, zaś dziewczynka jest wychowywana przez matkę, która nie miała ograniczonej władzy rodzicielskiej - przekazała w rozmowie z o2.pl sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Płocku.

Z kolei z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że najbliższym nastolatki od dłuższego czasu miały pomagać służby socjalne w Sochaczewie. Dlaczego? Okazuje się, że matka 13-latki tworzy rodzinę zastępczą dla innego dziecka. Sama nastolatka nie była - według urzędników - podopieczną PCPR.

Matka dziewczynki została kilka lat temu ustanowiona przez Sąd Rejonowy w Sochaczewie rodziną zastępczą dla innego dziecka. Nastolatka, która urodziła dziecko, nie jest i nigdy nie była podopieczną PCPR w Sochaczewie. Na prośbę szkoły PCPR w ramach interwencji kryzysowej udzielił już wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dla uczestników wycieczki - przekazał nam Marcin Odolczyk, rzecznik Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

Skoro jednak rodzina była znana służbom, to dlaczego nikt nie podjął interwencji w sprawie ciąży 13-latki? Wiemy, że będzie to wyjaśniane m.in. przez Rzecznika Praw Dziecka.

Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie nie chcieli komentować sprawy, odsyłając nas z powrotem do rzecznika Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

Do pytań o zagadkową ciążę nastolatki nie chciała odnieść się też dyrektorka szkoły, do której chodzi 13-latka, zasłaniając się "dobrem dziecka".

Dziewczynka nie będzie miała praw rodzicielskich

Jak przekazała nam sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, "w stosunku do dziewczynki nie toczyły się uprzednio sprawy opiekuńcze". Nastolatka nie jest też spokrewniona z ojcem swojego dziecka.

Wiadomo, że żadne z rodziców nie będzie miało na razie praw rodzicielskich do noworodka. Wobec niego sąd ustali tzw. opiekę.

Kobiecie, która urodziła dziecko, nie będąc osobą pełnoletnią, nie przysługuje władza rodzicielska. W takim wypadku konieczne jest ustanowienie dla dziecka opieki. Opiekun to osoba, która wykonuje stałą pieczę nad dzieckiem i jego majątkiem, podejmuje decyzje dotyczące dziecka i reprezentuje go na zewnątrz. Opieka jest więc substytutem władzy rodzicielskiej, która nie przysługuje jeszcze rodzicom - poinformowała sędzia Wiśniewska-Bartoszewska w rozmowie z o2.pl.

Kto będzie opiekunem dziecka? Tego jeszcze nie wiadomo. Może to być osoba wskazana przez matkę noworodka np. spośród krewnych nastolatki.

Opiekę zawsze ustanawia sąd opiekuńczy, a postępowanie w przedmiocie wyznaczenia opiekuna prawnego sąd może wszcząć z urzędu - dodaje rzeczniczka płockiego sądu.

Dodajmy, że stan noworodka nie uległ zmianie. Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przekazała o2.pl, że "dziecko jest w stanie ciężkim, ale stabilnym". Wirtualna Polska ustaliła nieoficjalnie, że noworodek - wbrew wcześniejszym doniesieniom medialnym - nie był wcześniakiem.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić