Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Niemcy mają przerażający problem. Analfabeci zalali kraj

25

Szacunki mówią o tym, że w Niemczech jest aż 6,2 miliona funkcjonalnych analfabetów. To bez wątpienia gigantyczna liczba i przerażający problem. Są na szczęście tacy, którzy starają się z nim walczyć.

Niemcy mają przerażający problem. Analfabeci zalali kraj
Przerażające dane. Mnóstwo analfabetów w Niemczech (Pixabay)

Szacunki dotyczące liczby funkcjonalnych analfabetów w Niemczech podał Federalny Związek Alfabetyzacji i Kształcenia Podstawowego w Niemczech. Ujawniono, że na terenie tego kraju jest 6,2 miliona funkcjonalnych analfabetów. 30 tysięcy z nich co roku uczestniczy w kursach alfabetyzacji.

Na razie nie wiadomo do końca, jakie są przyczyny takiego zjawiska. Konkretów w tej sprawie brak, choć są pewne obserwacje.

Wyłoniliśmy kilka kluczowych czynników, jak na przykład otoczenie. Jeśli rodzice nie są zainteresowani wykształceniem, to dziecku jest trudniej. Drugi czynnik to system szkolny - wyjaśnia Tim Henning, szef projektów w BAG, cytowany przez dw.com.

Mnóstwo analfabetów w Niemczech. Kim są?

"Deutsche Welle" pisze, że 52 procent analfabetów to osoby, dla których język niemiecki jest ojczystym. Tak wynika z raportu LEO. 47 proc. osób ma korzenie spoza Niemiec.

Ujawniono też, że dwie trzecie osób z problemami w czytaniu i pisaniu pracuje zawodowo. Co ciekawe, większość analfabetów to mężczyźni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić