Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Niemiec o Polakach. "Powinni być bardziej otwarci". W komentarzach burza

1084

Nie ulega wątpliwości, że historia łącząca Polaków i Niemców jest skomplikowana i trudna. Nasze narody żywiły przez lata masę uprzedzeń wobec siebie. Jak wygląda to dziś? Na TikToku pojawiło się nagranie, w którym Niemiec opowiada o tym, co jego zdaniem powinno się zmienić w relacjach polsko-niemieckich. W komentarzach wrze.

Niemiec o Polakach. "Powinni być bardziej otwarci". W komentarzach burza
Niemiec powiedział, co myśli o stosunkach polsko-niemieckich. W komentarzach burza (Pixabay, TikTok)

Na TikToku pojawiło się nagranie, na którym młody mężczyzna z Niemiec odpowiada na pytanie, co jego zdaniem powinno się zmienić w relacjach polsko-niemieckich. Podkreślił, że Polacy "mogliby się stać bardziej otwarci, jeśli chodzi o Niemców". Dodał, że w dalszym ciągu tło historyczne ciąży nad relacjami naszych narodów.

Zadająca mu pytanie Cari zwróciła uwagę, że "nie jest to całkiem niezrozumiałe". Dodała, że tego, co wydarzyło się w przeszłości "nie da się tak szybko usunąć" lub "o tym zapomnieć". Mężczyzna potwierdził, miał jednak pewne zastrzeżenie.

To prawda, ale czas płynie, tak? Nowe pokolenie zdaje się to rozumieć, że jest lepiej, niż było w przeszłości. I musimy wyciągnąć lekcje, żyć z tą historią, a nie żyć historią — stwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS się "zużyło"? "Ile można uprawiać samozadowolenie"

Pod nagraniem pojawiły się sporo komentarzy, w tym bardzo wiele od Polaków. Jaki obraz wzajemnych relacji się z nich wyłania?

Jak relacje polsko-niemieckie widzą Polacy?

Pod nagraniem pojawiła się lawina komentarzy, które wskazują, że relacje między Polakami i Niemcami nadal są dalekie od ideału. "Niemcy zawsze nas wyzyskiwali i tak jest do dziś. Czują się lepsi, ale wcale nie są" - napisał jeden z internautów.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

"O tak, zapomnijmy o sześciu milionach Polaków zamordowanych przez Niemców i o tym, że zniszczyli cały kraj, w tym stolicę..." - ironizował kolejny internauta. W odpowiedzi na ten komentarz pojawił się polski wpis, w którym autor podkreśla, że "nikt nie każe zapominać, ale możemy nie zaperzać się za każdym razem, kiedy tylko padnie jakaś wzmianka o Niemcach. Żyjemy tu i teraz, czy antypatia do kolejnych pokoleń w czymś pomaga?".

Nie brakowało uwaga, że Niemcy powinni najpierw "rozliczyć rachunki". Jedna z internautek przypomniała, że wciąż żyją osoby, które to wszystko przeżyły i dla nich to nie jest tylko "przeszłość".

"Jestem zszokowany widząc, że ludzie w komentarzach wciąż odnoszą się do wydarzeń, które miały miejsce 80 lat temu. Skupcie się na przyszłości, a nie na przeszłości. Współczesny Jacek nie walczył na wojnie, podobnie jak współczesny Klaus" - skwitował internauta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić