Niemiec ukarany. Przyszedł tak do pracy

Podziel się:

1,5 tys. euro ma zapłacić obywatel Niemiec, który chodził do pracy w koszulce z literą "Z", symbolem wsparcia dla wojny w Ukrainie. Mężczyzna twierdził, że był to "protest przeciwko ukraińskiej fladze w miejscu pracy". Pieniądze ma przeznaczyć na organizacje wspierające Ukrainę.

Niemiec ukarany. Przyszedł tak do pracy
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, © 2022 SOPA Images)

Jak pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", 49-letni mieszkaniec Wiesbaden pracował jako elektryk w Walluf. Przyjechał z Rosji do Niemiec w 1992 roku, jednak ma obywatelstwo niemieckie.

Na sali sądowej powiedział, że głównym źródłem informacji dla niego są rosyjskie media.

Niemcy. Grzywna za prowojenne symbole

Mężczyzna wierzył, że "w Ukrainie rządzą naziści". Opowiedział, że koszulkę z literą "Z" przywiózł mu przyjaciel z Rosji, a nosił ją do pracy w proteście przeciwko ukraińskiej fladze, którą jego pracodawca wywiesił na budynku firmy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Udana akcja polskich służb. "Takich grup może być więcej"

Mężczyzna powiedział, że nie był świadomy popełnienia przestępstwa, a także żałuje swojego czynu i zaufania do propagandowych mediów. Sąd skazał go na 1,5 tys. euro grzywny. Pieniądze ma przeznaczyć na fundację Deutschland hilft, która pomaga Ukraińcom dotkniętym wojną.

Ma zapłacić jak najszybciej

Publiczne eksponowanie litery "Z", symbolu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Niemczech jest przestępstwem. Mimo to sąd uznał, że nie będzie wszczynać sprawy karnej, jeśli mężczyzna zapłaci grzywnę w najbliższych dniach.

Od lutego 2022 roku Rosjanie są zachęcani do używania symbolu "Z" w charakterze wyrazu poparcia dla wojny przeciwko Ukrainie. Symbol umieszczany jest na budynkach, w miejscach przeznaczonych na reklamy oraz na T-shirtach.

Pojawia się także podczas zorganizowanych manifestacji poparcia, na przykład w szkołach i na wiecach.

Symbol "Z" zakazany

W Polsce 13 kwietnia 2022 weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, na podstawie której używanie litery "Z" w tym kontekście podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Do kryminalizacji używania symbolu "Z" wezwał wszystkie państwa minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Użycie symbolu "Z" jest karalne również w Kirgistanie, Kazachstanie, Litwie, Łotwie oraz Mołdawii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić