aktualizacja 

Sensacja w Izraelu. Robotnicy przesunęli kamień. Znaleźli jaskinię

133

Nienaruszona jaskinia grobowa z XIII wieku p.n.e. została odkryta na izraelskim wybrzeżu. Naukowy są przekonani, że od ponad 3 tys. lat nikt do niej nie zaglądał. Mogła powstać w okresie panowania Ramzesa II, który jest znany z biblijnej opowieści o Mojżeszu i wyjściu Izraelitów z Egiptu.

Sensacja w Izraelu. Robotnicy przesunęli kamień. Znaleźli jaskinię
Jaskinia została odkryta w Izraelu. (Israel Antiquities Authority)

Nienaruszona starożytna jaskinia grobowa została odkryta na południowym wybrzeżu Izraela. Jak przekazał w niedzielę Izraelski Urząd ds. Starożytności (Israel Antiquities Authority) podczas budowy nowego parku przesunięto kamień, który odkrył wejście do jaskini.

Odkrycie w Izraelu

Szacuje się, że przez ostatnie 3300 lat nikt nie miał do niej dostępu i nie była w żaden sposób naruszona.

Eli Yannai, ekspert od epoki brązu z IAA potwierdza, że jaskinia nie została okradziona. Wśród artefaktów pozostawionych na miejscu archeolodzy znaleźli nienaruszone naczynia ceramiczne, naczynia z brązu, amfory, różnego rodzaju misy, naczynia do gotowania i lampy, w których nadal tkwią knoty. Odkryto także groty strzał, zmurszały kołczan i elementy statku.

Yannai datuje znaleziska w jaskini na XIII wiek p.n.e. (późna epoka brązu), lub mniej więcej na okres panowania Ramzesa II. Ramzes II jest faraonem przedstawianym w biblijnej opowieści o Mojżeszu i wyjściu Izraelitów z Egiptu.

To odkrycie życia. To jak scenografia z "Indiany Jonesa - mówi Yannai

W jaskini znajdują się także szczątki ludzkie. Nie były jednak w żaden sposób zabezpieczone i ich badania mogą być utrudnione. Yannai zakłada, że byli to członkowie tej samej, wielopokoleniowej rodziny. Dodaje, że byli to miejscowi ludzie mieszkający na wybrzeżu, nie wiadomo jednak w której osadzie.

Niektóre ciała leżały na plecach; niektóre wydają się wypychać wcześniejsze ciała, które zostały przeniesione. W każdym razie wydaje się, że jaskinia była używana przez pokolenia - dodaje.
Zobacz także: Tłumy żegnają królową Elżbietę. Morze ludzi pod pałacem Buckingham
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić