Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Odkrycie w Warszawie. Te zdjęcia trafiły do zagranicznych mediów

300
Podziel się:

Skórzany pantofelek należący do 10-letniej dziewczynki znaleźli archeolodzy na terenie byłego getta warszawskiego na Muranowie. W czasie powstania w getcie mieścił się tam sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. O niezwykłym odkryciu rozpisują się media z całego świata.

Odkrycie w Warszawie. Te zdjęcia trafiły do zagranicznych mediów
But dorosłej osoby znaleziony na terenie nieistniejącej kamienicy na Muranowie (Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Getta Warszawskiego, Robert Wilczyński)

Na terenie nieistniejącej kamienicy przy ul. Miłej 18/Muranowskiej 39 archeolodzy natknęli się na dziecięce buciki, kafle piecowe, fragmenty naczyń i ceramiczne płytki podłogowe. Odkrycie jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza".

Ten pantofelek wykopaliśmy kilka dni temu (w połowie czerwca – red). Należał do dziewczynki w wieku około dziesięciu lat – opisuje dr Jacek Konik, archeolog i historyk z Muzeum Getta Warszawskiego, cytowany przez "GW".

O niezwykłym odkryciu zaczęły rozpisywać się media z całego świata. Artykuł na ten temat opublikował m.in. największy brytyjski tabloid "Daily Mail".

Mały, brązowy but jest wykonany z taniego materiału, gwoździ i sznurka, ale nic nie wiadomo o dziewczynie, która kiedyś go nosiła – zaznaczają dziennikarze.

Dziecięce znalezione buciki na terenie dawnej kamienicy w warszawskim getcie

14 czerwca archeolodzy natrafili także na drugi dziecięcy but. Ten jest nieco mniejszy od poprzedniego. Skórzane obuwie z dziurkami najprawdopodobniej należało do żydowskiego dziecka przetrzymywanego w getcie w trakcie II wojny światowej.

Artefakty zostały znalezione na terenie dawnej kamienicy mieszczącej się niegdyś w kwartale ulic: Miłej – Dubois – Niskiej – Karmelickiej. Obszar ten przed wojną był nazywany Dzielnicą Północną. W latach 1940-1943 wchodził w skład warszawskiego getta.

To adres szczególny – zaznacza na swojej stronie Muzeum Getta Warszawskiego.

Właśnie w tym miejscu mieścił się bowiem sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. W trakcie powstania w getcie, kryjówka została odkryta przez Niemców. 8 maja 1943 roku otoczeni bojownicy popełnili zbiorowe samobójstwo.

Zginęło 120 powstańców, w tym przywódca ŻOB Mordechaj Anielewicz. Ciała nie zostały nigdy ekshumowane. Po wojnie nad zbiorową mogiłą usypano kopiec, na którym ustawiono pamiątkowy kamień.

Mamy pełne poparcie wojewódzkiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego. O pracach został poinformowany Naczelny Rabin RP Michael Schudrich. W przypadku natrafienia na ludzkie kości natychmiast przerwiemy prace w miejscu ich znalezienia – podkreśla w rozmowie z "Wyborczą" dr Jacek Konik.

Archeolodzy odkrywają na terenie getta kolejne artefakty. Wszystkie trafią do muzeum

Prace prowadzone są przez badaczy z Muzeum Getta Warszawskiego, amerykańskiej uczelni Christopher Newport University oraz Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W trakcie wykopalisk stopniowo odsłaniane są ukryte w ziemi piwnice i sklepienia. Wśród znalezionych obiekty znajdują się fragmenty przedmiotów codziennego użytku, takie jak fragmenty szklanych naczyń, obcęgi, słoiczek po kremie Nivea z lat 40. XX w., fiolki, odważniki czy monety.

Wykopaliska mają potrwać do końca czerwca. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wszystkie odnalezione artefakty trafią do Muzeum Getta Warszawskiego.

Obejrzyj także: "Tłit". Wydanie specjalne w muzeum POLIN. Prof. Paweł Śpiewak i dr Michał Trębacz gośćmi programu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(300)
Tomasz Żak
miesiąc temu
A to ciekawe, bo ja mam po mojej babci drugi taki pantofelek i zawsze zastanawiałem się, co się stało z drugim, a tu proszę! Jest! Moja babcia nie była żydówką, lecz Polką, często bywała w getcie razem ze swoim ojcem (moim pradziadkiem), któremu Niemcy kazali wozić tam furmanką materiały budowlane.
xxx
miesiąc temu
rzydzi już jadą po swoją własność...
rxc
miesiąc temu
Kopciuszek żąda oddania pantofelka
Memento mori
miesiąc temu
Kto tu pisze wiadomości? Tyle komuszego jadu to nawet za komuny nie było! Spadajcie bydlaki, żadnego szacunku dla historii, ani dla ludzkiego losu. O Wołyniu było już nie raz, ale niektóre pacany dopiero teraz robią smród, bo nagle się ocknęli i muszą wszędzie wtrącić swoje judaszowe trzy grosze!. Idiotom trzeba wiedzieć, że tego rodzaju prace i poszukiwania nawet w Polsce wymagają zezwoleń, ustaleń, zgód, itp, a w innym kraju jest to o wiele trudniejsze i trwa znacznie dłużej. Wołyń jeszcze nie raz wróci i nie raz będzie się o tym pisać. Ale jak ucichnie wojna, to i zainteresowanie pacanów podatnych na rosyjską propagandę szybo osłabnie. Co do Jedwabnego - jest pewne, jak w każdym podobnym przypadku, że jacyś usłużni pfu-olacy brali w tym udział. Dlatego nikt za bardzo się nie rwie do kopania w Jedwabnem. Historia pokazuje, że w każdym kraju znajdą się gnidy, które pójdą na współpracę z wrogiem i okupantem. Poszukajcie sobie na YT : "szanowny panie gistapo" - listy Polaków do Gestapo, z donosami na sąsiadów. Może chociaż trochę otrzeźwiejecie! I proponuję z większą pokorą podchodzić do cudzych nieszczęść, a przynajmniej ze zrozumieniem do faktów historycznych.
aaaaaaaa
miesiąc temu
teraz widać jakie buty kiedyś robili. tyle lat przeleżał. a teraz chiński szajs
dorosła
2 miesiące temu
wystarczyło napisać wpis, cofnąć do treści aby ponownie sprawdzić swój wpis....oczywiści czystka nastąpiła bo mowa o BOGU... to lewactwo bez BOGA....
WOLNA PALESTY...
2 miesiące temu
NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK NACZELNY RABIN RP?????MOZE BYC NACZELNY RABIN SEKTY MOJZESZOWEJ W WARSZAWIE ,I TYLKO TYLE .SZALOM
Basia
2 miesiące temu
Zastanawia mnie jedna rzecz - bo bucik był żydowski, mało z tego powodu sraczki nie dostaną. Zaraz tam Żydzi będą chcieć wybudować muzeum, a polski rząd przyklaśnie tej myśli. A może to był bucik polskiego dziecka? Macie tę 100% pewność? Pierdoły takie posuwacie,. że aż boli. Może niech wpierw Niemcy zapłacą nam odszkodowanie, jak zapłacili innym, tylko nie Polsce, a Żydzi niech pospłacają kredyty, które zaciągnęli przed wojną.Nasi gryzipiórki, miejcie świadomość, że my Polacy znamy naszą historię i nie wszyscy dadzą się ogłupić.
Dowodzik
2 miesiące temu
Czy ten but należał do Polski?
niestety
2 miesiące temu
But wygląda na współczesny gdzieś z epoki komuny. Tyle lat jakby przeleżał w ziemi to nic by z niego nie było.
Artsen
2 miesiące temu
Napiszcie jak to we Francji francuska policja rozstrzeliwała Żydów. Tak francuska a nie niemiecka - tego w podręcznikach nie napiszą. To Francuz rozstrzeliwał. Niemiec nic nie musiał robić.
Polak
2 miesiące temu
a słyszeliście o rzezi Wołyńskiej ? poczytajcie kto i kogo wymordował bo poprzedni mój komentarz, dokładniejszy, wykasowali
SamJo !!
2 miesiące temu
Dlaczego nie pisze sie Austriackie obozy zagłady , tak jak Niemieckie !!?? W innych krajach też był obozy !!!
Polak
2 miesiące temu
Niemcy i Austriacy zrobili nam z Warszawy takie morze ruin jak ruscy z Mariupola i nie zapłacili ani 1 Marki reparacji. Innym zapłacili. Tusk z Kolegami przekonują, że nam się nie należy. W czym jesteśmy gorsi od Żydów, Francuzów, Rosjan Czy Amerykanów? Skradzione w Polsce dobra do dziś służą do pomnażania majątku rabusiów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić