Angelika Karpińska| 

Okręt podwodny uderzył we wrak Titanica. Rząd USA wszystko zataił

160

Okręt podwodny wynajęty przez brytyjską firmę uderzył we wrak Titanica. Do zdarzenia doszło 6 miesięcy temu, ale rząd USA utrzymywał całe zdarzenie w tajemnicy.

Okręt podwodny uderzył we wrak Titanica. Rząd USA wszystko zataił
(NOAA/Science Photo Library/East News)

Ponad sto lat po tym, jak Titanic zatonął po zderzeniu z górą lodową, doszło do kolejnego wypadku z jego udziałem. Pół roku temu wrak statku został uderzony przez mały okręt podwodny wynajęty przez brytyjską firmę EYOS Expeditions, która organizuje wyprawy dla poszukiwaczy przygód. Załoga miała prowadzić badania i nakręcić dokument. Na pokładzie znajdowali się m.in. naukowcy z Newcastle University.

Titanic. Prawda o zderzeniu wyszła na jaw

Do wypadku miało dojść z powodu "intensywnych i wysoce nieprzewidywalnych prądów", które sprawiły, że załoga straciła kontrolę nad okrętem. Aż do stycznia incydent był utrzymywany w tajemnicy. Jako pierwszy poinformował o tym "The Telegraph", który dotarł do dokumentów sądowych.

Próbowaliśmy trzymać się z dala od Titanica, ale musieliśmy zbliżyć się, by pobrać dwie próbki do badań. Przypadkowo nawiązaliśmy kontakt z wrakiem, gdy byliśmy w pobliżu wyłomu kadłuba po prawej burcie. Potem zauważyliśmy czerwoną rysę z rdzy na boku łodzi podwodnej - przyznał lider wyprawy Rob McCallum.

Zobacz także: Zobacz także: Katastrofa Titanica. Klucz, który zmienił los statku

Mężczyzna podkreśla, że wrak Titanica mógł doznać jedynie niewielkich szkód. Amerykańska firma RMS Titanic Inc., która jest właścicielem wraku, domaga się, by członkowie wyprawy natychmiast przekazali materiał wideo z tego incydentu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić