Wojciech Darewicz| 

Morze Bałtyckie. Zagrożenie na wysokości Jastarni. Nowe informacje

101

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego wykryła na Morzu Bałtyckim 34-kilometrową plamę nieznanego pochodzenia. Natychmiast powiadomiła o tym polskie służby. Te wysłały na miejsce statek ratowniczy. Potencjalne zagrożenie znajduje się 36 kilometrów na północ od Jastarni.

Plama ropy. Zdjęcie z satelity - ilustracyjne
Plama ropy. Zdjęcie z satelity - ilustracyjne (Getty Images)

Ropopochodne rozlewisko zostało wykryto przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego na podstawie zdjęć satelitarnych. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni otrzymała zgłoszenie o plamie długości 34 km i rozpiętości 1,3 km. Na miejsce natychmiast wysłano jednostkę ratunkową, statek Kapitan Point, który zbadał te doniesienia.

Polacy dotarli już na miejsce. Zagrożenie okazało się mniejsze niż zakładano. Potwierdziły się domysły. Okazało się, że plama zawiera ropopochodną substancję, jednak jej stężenie jest niewielkie. Plama miała mieć 34 km rozpiętości, ale dotychczas udało się namierzyć tylko kilka mniejszych. Załoga wciąż sprawdza wskazany na zdjęciach teren.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ropopochodna plama na Bałtyku. Trwa neutralizacja zagrożenia

Na miejscu trwają prace. Załoga statku Kapitan Point pobrała próbki i rozpoczęła proces neutralizacji zagrożenia, które zostało określone jako "niezagrażające w znacznym stopniu środowisku". Informację taką przekazał Radiu Gdańsk Rafał Goeck z gdyńskiego SAR.

Zobacz także: Mała foka nad Bałtykiem. Niespodziewane spotkanie

Neutralizacja ropopochodnych plam na wysokości Jastarni. Proces odbywa się za pomocą środka chemicznego, który nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego. Przyczyna wycieku substancji ropopochodnej nie jest znana.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić