Niesamowite odkrycie na Alasce. 9,5 kg o wartości 4 mln zł

14

Na sprzedaż wystawiono jedną z największych bryłek złota, jakie kiedykolwiek znaleziono na świecie. Samorodek złota odkryty na Alasce można kupić na aukcji za 1 milion dolarów (ponad 4 mln zł).

Niesamowite odkrycie na Alasce. 9,5 kg o wartości 4 mln zł
Bryła złota odkryta przez Barry'ego Claya na Alasce w USA w 1998 roku waży 9,5 kg (YouTube, Heritage Auctions)

Bryła złota odkryta przez Barry'ego Claya na Alasce w USA w 1998 roku waży 9,5 kg i ma wielkość głowy dziecka. Poszukiwacz złota dokonał tego niesamowitego odkrycia 100 lat po gorączce złota nad Klondike w Kanadzie w 1896 r.

Barry Clay zdecydował się pokazać bryłkę ekspertom, którzy ocenili, że jest to druga co do wielkości bryłka złota, jaką kiedykolwiek znaleziono na półkuli zachodniej i największa bryła złota znaleziona na Alasce.

Samorodek złota znaleziony na Alasce jest tylko niewiele mniejszy niż bryła "Boot of Cortez" znaleziona w Meksyku w 1989 roku, która waży 10,8 kg. Samorodek złota to naturalnie występujący kawałek rodzimego złota.

Bryła złota wystawiona za milion dolarów

Clay sprzedał bryłę złota ponad 20 lat temu prywatnemu kolekcjonerowi, który teraz wystawił ją na aukcję w Dallas wraz z wieloma innymi cennymi przedmiotami.

Alaska Centennial Gold Nugget to największy samorodek złota, jaki kiedykolwiek znaleziono w stanie Alaska. Odkryty w 1998 roku wzdłuż Swift Creek w pobliżu miasta Ruby na Alasce przez Barry'ego Claya - czytamy na stronie aukcji.

Bryła złota została wystawiona na sprzedaż za milion dolarów (ponad 4 mln zł). Aukcja odbędzie się 8 grudnia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Skarbiec monet z Norfolk. Sensacyjne odkrycie w Anglii sprzed 1,4 tys. lat
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić