aktualizacja 

Niesamowite odkrycie w Pompejach. "Pierwsze takie od stu lat"

163

Od ponad 100 lat w Pompejach nie dokonano tak imponującego znaleziska. Szczątki arystokraty i jego niewolnika są tak doskonale zachowane, że wiadomo nawet, w co byli ubrani, kiedy nastąpił wybuch Wezuwiusza.

Niesamowite odkrycie w Pompejach. "Pierwsze takie od stu lat"
Takiego znaleziska nie dokonano na tym terenie od lat. Zwłoki dwóch mężczyzn, którzy zgięli pod lawą z wybuchu Wezuwiusza. (PAP, EPA)

Archeolodzy odkrywający tajemnice Pompejów nie kryją entuzjazmu. Znaleźli dwa doskonale zachowane ciała. Dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna podkreśla, że ostatniego takiego znaleziska dokonano ponad sto lat temu.

Ciała znaleziono w starożytnej luksusowej rezydencji Civita Giuliana. Prace wykopaliskowe na tym terenie trwają już od trzech lat. Niestety przez wieki rezydencja była miejscem chętnie odwiedzanym przez złodziei starożytnych skarbów.

Jednak nowo odkryte zwłoki są tak doskonale zachowane, że wiadomo, w co były ubrane ofiary kataklizmu. Pierwsza z nich to 40-latek w ciepłym płaszczu, obok leży jego młody niewolnik w tunice.

Według doniesień ekspertów wiele mówi również pozycja, w jakiej spoczęły na wieki ofiary. Powykręcane kończyny świadczą o fali gorąca, która uderzyła w nie po wybuchu wulkanu.

Prace wykopaliskowe na tym terenie będą trwać dalej. Naukowcy mówią, że pojawia się nadzieja na kolejne niesamowite odkrycia. W rezydencji tej znaleziono w 2018 roku trzy zwęglone konie, w tym roku z kolei dokopano się do ściany z pięknymi freskami.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe odkrycie w Pompejach
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić