Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Pierwsze nagranie ze szczytu K2. Widok zapiera dech

11

Jeden z dziesięciu himalaistów, którzy dokonali w sobotę pierwszego wejścia na K2 zimą, zamieścił w nagranie ze szczytu góry. Widok robi piorunujące wrażenie.

Pierwsze nagranie ze szczytu K2. Widok zapiera dech
Nagranie z zimowego wejścia na K2 zamieścił Sona Szerpa (Facebook)

Firma organizująca wyprawy wysokogórskie w Himalajach Seven Summit Treks pochwaliła się w mediach społecznościowych nagraniem ze szczytu K2. To pierwszy taki film nakręcony zimą. Jego autorem jest Sona Szerpa, jeden z dziesięciu zdobywców wierzchołka.

Sona i kilku innych Szerpów czekali kilka minut na pozostałych wspinaczy – podkreślono w opisie nagrania.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Autor nagrania zszedł od razu do obozu

Co interesujące, Sona Szerpa wraz z Gelje Szerpą, zdecydowali się od razu ze szczytu ruszyć do obozu bazowego (BC). Choć na szczyt wyszli około godziny 17 lokalnego czasu, to dość szybko rozpoczęli schodzenie, najpierw do obozu C4, a następnie do C3, gdzie ósemka z nich miała spędzić noc. Sona i Gelje Szerpa zdecydowali się od razu ruszyć do głównej bazy, gdzie w tej chwili przebywa większość himalaistów próbujących zdobyć K2.

Szczyt K2 zdobyty zimą. Weszła na niego grupa 10 wspinaczy

W sobotę 16 stycznia grupa dziesięciu Nepalczyków dotarła na szczyt K2. To jedyny ośmiotysięcznik, który do tej pory, pomimo wielu prób, zimą wciąż pozostawał niezdobyty. Szerpowie potwierdzili tym niewiarygodnym wyczynem, że góry to ich naturalne środowisko.

Obejrzyj także: Jak wygląda obóz Szerpów?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić