o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Przeszli do historii himalaizmu. Szerpowie zdobyli szczyt K2 zimą

15
Podziel się

Powiódł się zimowy atak na szczyt K2. Czubek góry zdobył zespół Nepalczyków. To pierwsza taka udana ekspedycja w historii.

Przeszli do historii himalaizmu. Szerpowie zdobyli szczyt K2 zimą
Człowiekowi pierwszy raz udało się zdobyć K2 zimą (Facebook)
bELARkoR

Zespół Szerpów zdobył szczyt w sobotę około godz. 13 czasu polskiego. To pierwszy raz, kiedy ktoś wspiął się na K2 zimą. Jest to także zaledwie drugi ośmiotysięcznik, na który udało się wspiąć człowiekowi w porze śniegowej.

To największe osiągnięcie w historii wspinaczki wysokogórskiej, a także dobry przykład pracy zespołowej – napisał w mediach społecznościowych Chhang Dawa, jeden ze wspinaczy.
bELARkoT

Atak szczytowy na K2. Zdobyli wierzchołek jednocześnie

W piątek zespół Szerpów dotarł do obozu czwartego, który znajduje się na wysokości 7800 m n.p.m. O 4:43 czasu polskiego Chhang Dawa poinformował, że grupa dotarła do wysokości tzw. szyjki butelki, czyli około 8200-8300 m n.p.m. Po godzinie 9:00 do pokonania z ostało ostatnie 200 metrów.

Mniej więcej 10 metrów od szczytu wszyscy wspinacze zebrali się w jedną grupę. Razem pokonali dzielące ich od czubka góry metry. Oznacza to, że wierzchołek góry został zdobyty jednocześnie przez 10-osobową ekipę.

bELARkoZ
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali zarówno pośrednio jak i bezpośrednio. Świat powinien być dumny! – napisał Chhang Dawa.

Przełomowe wydarzenie. Zdobyli szczyt K2 zimą

Wspinacze podkreślają, że samo zdobycie szczytu nie oznacza jeszcze szczęśliwego zakończenia wyprawy. Trudności może sprawić bowiem Nepalczykom zejście z niej. Sytuację dodatkowo utrudnia pora roku.

To jest K2 i to jest zima. Wciąż może wydarzyć się wiele nieprzewidywanych rzeczy. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy bezpiecznie zejdą do bazy.
bELARkpa

To pierwsza udana próba zdobycia wierzchołka K2 zimą. Warunki panujące na ośmiotysięczniku są o wiele cięższe niż na chociażby na Mount Evereście. Dodatkowym utrudnieniem są niemalże pionowe lodowce i zmienna pogoda.

Spośród czterech ostatnich prób zdobycia K2 zimą, trzy przeprowadzili polscy wspinacze. W sezonie 1987/1988 polsko-kanadyjsko-brytyjska ekipa dotarła na wysokość 7300 metrów. Na przełomie 2002 i 2003 Polacy zdobyli 7650 metrów.

W sezonie 2011/2012 Rosjanie wspięli się na 7200 metrów. Na przełomie 2017 i 2018 roku polska ekipa zdobyła natomiast 7600 metrów. K2 ma 8611 metrów wysokości i jest drugą po Mount Evereście najwyższą górą na świecie.

bELARkpb

Obejrzyj także: Marcin Kaczkan osiągnął rekord wysokości na K2 zimą. "To było totalne zaskoczenie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELARkpu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
iza
9 miesięcy temu
To dobrze ze oni zdobyli SZACUN
Darek
9 miesięcy temu
Pan Bielecki przy okazji gratulacji zadał pytanie o doping. Bardzo to smutne niestety. Ci ludzie to poprostu zrobili. Utarli nosa i poskromili pychę tych którzy uważają się za Himalaistów. Oni czekali na spokojnie na wyczyny Wszystkich i wiedząc, że Tamci i tak nie dadzą rady sami to zrobili. Skromni, normalni dźwigacze ładunków "wielkich znających się na wszystkim podróżników". To jest tak samo jak zaproszenie dziecka na Święta z Domu Dziecka po to , żeby poczuć się lepiej. Ja będąc ojcem rodziny wielodzietnej i zastępczej tak to widzę. I dla mnie życie codzienne jest właśnie zdobywaniem K2 od rana do wieczora. W cichości i bez fajerwerków. Tak codziennie. Z dnia na dzień. Cierpliwie. Pozdrawiam Wszystkich którzy nie boją się swojego życia i codzienności.
👽👽👽👽
10 miesięcy temu
🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸
bELARkpv
Cynik
10 miesięcy temu
Może to powstrzyma innych samobójców?
Aga
10 miesięcy temu
Gratuluję. Życzę szybkiego i bezpiecznego zejścia do bazy. Jeszcze raz. Gratulacje.
Polak PYTA
10 miesięcy temu
Wejście na K2 zimą z tlenem to jakby kupić Lamborghini Aventador i przerobić go na gaz. Wejście z tlenem na, któryś z ośmiotysięczników - się nie liczy dla himalaisty, nie ważne czy zimą czy latem. Tlen na kilku tysiącach metrów działa jak środek wspomagający, dopalacz więc "zdobyli K2 zimą z tlenem"
Ciastko
10 miesięcy temu
A juz myślałem że Polacy łeheeeeeee
los41
10 miesięcy temu
Właśnie Im się należało. Brawo! Wielki Szacun.
Wanda,Wanda
10 miesięcy temu
Wielkie gratulacje dla całej ekipy.Szacunek za wytrwałość.
Maciek
10 miesięcy temu
Wejść to jest wyzwanie a jeszcze większe z niej zejść
gregorrek
10 miesięcy temu
Tylko zadajmy sobie pytanie - PO CO? W jakim celu? Jakie są z tego korzyści dla świata czy nauki? wejście dla samego wejścia ? Egoistyczna chęć bycia tam gdzie nie był nikt? to puste i prymitywne. A co w razie niepowodzenia? światowe poruszenie i akcje ratunkowe z narażeniem życia kolejnych ludzi? To jest zyyebane do szpiku, powinno się zabronić wszelkich takich akcji które zagrażają życiu uczestników a później ratowników. Wielkie mi trofeum - wejście na górę. No i co z tego że to jest mordercze przedsięwzięcie dla nielicznych. Chcesz być bohaterem zrób coś pożytecznego dla ludzi, poczytaj książki w hospicjum dla dzieci, pomóż potrzebującym którzy są wokół nas. Samo pozwolenie wejścia na górę kosztuje z 7 -10 tysięcy dolarów (dla porówniania - pozwolenie na wejście na Everest: 8 tys. dolarów od strony chińskiej, 11 tys. dolarów od nepalskiej wynagrodzenie szerpy na wyprawie: 6 tys. dolarów (nie licząc codziennych napiwków od turysty, którym się opiekuje w sugerowanej wysokości 10 - 20 dolarów za dzień) wynagrodzenie przewodnika zza granicy: 30 tys. dolarów jedna butla z tlenem: 465 dolarów (wspinacz średnio zużywa ich 7) lot śmigłowca do obozu: 100 tys. dolarów) .Koszt wyprawy wejścia polskiej ekipy na K-2 w 2018 roku to 1,5 miliona zł...O czym tu mówić.
Jaaaaaa
10 miesięcy temu
Niesamowite! Oby zeszli wszyscy razem, tak jak razem zdobyli ten piekelny szczyt...
Darek
10 miesięcy temu
Dla nich to chleb powszedni, to oni noszą sprzęt, przygotowują trasy dla Pisd z zachodu którzy się później chwała ja to ja tamto ale be miejscowych którzy wnoszą tony sprzętu na górę nic z tego by nie wyszlo
bELARkpn
Piki
10 miesięcy temu
Szkoda ze to nie Polska ekipe ale gratulacje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić