Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Przeszli do historii himalaizmu. Szerpowie zdobyli szczyt K2 zimą

19

Powiódł się zimowy atak na szczyt K2. Czubek góry zdobył zespół Nepalczyków. To pierwsza taka udana ekspedycja w historii.

Przeszli do historii himalaizmu. Szerpowie zdobyli szczyt K2 zimą
Człowiekowi pierwszy raz udało się zdobyć K2 zimą (Facebook)

Zespół Szerpów zdobył szczyt w sobotę około godz. 13 czasu polskiego. To pierwszy raz, kiedy ktoś wspiął się na K2 zimą. Jest to także zaledwie drugi ośmiotysięcznik, na który udało się wspiąć człowiekowi w porze śniegowej.

To największe osiągnięcie w historii wspinaczki wysokogórskiej, a także dobry przykład pracy zespołowej – napisał w mediach społecznościowych Chhang Dawa, jeden ze wspinaczy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Atak szczytowy na K2. Zdobyli wierzchołek jednocześnie

W piątek zespół Szerpów dotarł do obozu czwartego, który znajduje się na wysokości 7800 m n.p.m. O 4:43 czasu polskiego Chhang Dawa poinformował, że grupa dotarła do wysokości tzw. szyjki butelki, czyli około 8200-8300 m n.p.m. Po godzinie 9:00 do pokonania z ostało ostatnie 200 metrów.

Mniej więcej 10 metrów od szczytu wszyscy wspinacze zebrali się w jedną grupę. Razem pokonali dzielące ich od czubka góry metry. Oznacza to, że wierzchołek góry został zdobyty jednocześnie przez 10-osobową ekipę.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali zarówno pośrednio jak i bezpośrednio. Świat powinien być dumny! – napisał Chhang Dawa.

Przełomowe wydarzenie. Zdobyli szczyt K2 zimą

Wspinacze podkreślają, że samo zdobycie szczytu nie oznacza jeszcze szczęśliwego zakończenia wyprawy. Trudności może sprawić bowiem Nepalczykom zejście z niej. Sytuację dodatkowo utrudnia pora roku.

To jest K2 i to jest zima. Wciąż może wydarzyć się wiele nieprzewidywanych rzeczy. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy bezpiecznie zejdą do bazy.

To pierwsza udana próba zdobycia wierzchołka K2 zimą. Warunki panujące na ośmiotysięczniku są o wiele cięższe niż na chociażby na Mount Evereście. Dodatkowym utrudnieniem są niemalże pionowe lodowce i zmienna pogoda.

Spośród czterech ostatnich prób zdobycia K2 zimą, trzy przeprowadzili polscy wspinacze. W sezonie 1987/1988 polsko-kanadyjsko-brytyjska ekipa dotarła na wysokość 7300 metrów. Na przełomie 2002 i 2003 Polacy zdobyli 7650 metrów.

W sezonie 2011/2012 Rosjanie wspięli się na 7200 metrów. Na przełomie 2017 i 2018 roku polska ekipa zdobyła natomiast 7600 metrów. K2 ma 8611 metrów wysokości i jest drugą po Mount Evereście najwyższą górą na świecie.

Obejrzyj także: Marcin Kaczkan osiągnął rekord wysokości na K2 zimą. "To było totalne zaskoczenie"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić