o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
A.S.
|

W Tatrach znowu padł koń. Szokujące zachowanie woźnicy

1224
Podziel się

Do bardzo nieprzyjemnych scen doszło w Dolinie Chochołowskiej. Koń ciągnący bryczkę z turystami padł na szlaku i nie mógł wstać. Mimo to woźnica postanowił go zmusić do dalszej pracy i kontynuował kurs.

W Tatrach znowu padł koń. Szokujące zachowanie woźnicy
Koń padł z wycieńczenia na tatrzańskim szlaku. (Facebook, Fundacja Viva!)
bDpmPHph

Do sytuacji doszło 8 lipca w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Jeden z koni ciągnących bryczki z turystami oglądającymi górskie widoki padł w pewnym momencie kursu na ziemię. Przez wiele minut nie mógł się podnieść, wyczerpany prawdopodobnie bardzo trudną pogodą.

Tego dnia panował bardzo duży upał, wysoka była też wilgotność powietrza, co sprawiało, że zwierzę męczyło się dużo szybciej niż normalnie. Po tym, jak zwierzę wstało, woźnica postanowił z powrotem zaprząc je do wozu i jechać dalej.

Film ze zdarzenia upubliczniła Fundacja Viva!, zajmująca się obroną praw zwierząt. Według relacji świadka z nosa konia ciekła krew, a pod okiem miał skaleczenie. Zdaniem jego właściciela koń potknął się na drodze. Nie tłumaczy to jednak, dlaczego leżał tak długo.

bDpmPHpj
Od lat powtarzamy, że Tatry to nie jest miejsce dla koni. Nawet na tak potencjalnie łatwej trasie i nawet przy tak niewielkim obciążeniu, w porównaniu do tego z Morskiego Oka, konie pracujące w niekorzystnych tatrzańskich warunkach, ulegają dramatycznym wypadkom. Zrozumienie mechanizmu termoregulacji i zaprzestanie pracy w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności jest jedynym skutecznym sposobem na zapewnienie dobrostanu koni pracujących w Tatrach. Ale fiakrzy od lat to ignorują, bo zyski są dla nich ważniejsze niż dobro zwierząt – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva!

Czytaj także:

Rodzina jak gdyby nigdy nic czekała na dalszą jazdę

Również zachowanie turystów nie było zbyt współczujące. Z początku, gdy koń padł na ziemię, jadąca dorożką rodzina - dwoje dorosłych i dwójka dzieci - nawet z niej nie wyszła. Nie przeszkadzało im również kontynuowanie jazdy, gdy wycieńczone zwierzę zostało znów zagonione do pracy.

bDpmPHpp

Fundacja Viva! wyjaśnia teraz okoliczności wypadku. Na swoim profilu na Facebooku apeluje o zgłaszanie się świadków zdarzenia.

Co roku słyszy się w Tatrach o wielu wypadkach, a nawet zgonach koni, które przemęczone są nieustannym ciągnięciem bryczek z turystami na stromych górskich ścieżkach.

Zobacz także: Szlak na Morskie Oko zamknięty. Wiadomo, kiedy będzie znów otwarty

bDpmPHpq
bDpmPHpK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1224)
Nibynikt
5 miesięcy temu
Ludzie proszę was! Nie korzystacie z tego rodzaju transportu! Kim trzeba być żeby oglądać taki film i chcieć to robić tam w górach. Właściciel pod sąd.
Ada
5 miesięcy temu
góry zdobywa się własnymi nogami ,a nie bryczką się wozić, bo ma się dużo pieniędzy i państwo leniwe nie chce się męczyć, wstyd!!!
Olle123
5 miesięcy temu
Opublikowac wizerunek "turystow" i gorala
bDpmPHpL
Krakowianka
5 miesięcy temu
Ludzie to najgorsze potwory. Krzywdzenie zwierząt jest dla nich jak chleb powszedni . Żyjemy w średniowieczu. Ale do póki jest klient jest też tragedia i cierpienie zwierząt. To turyści którzy korzystają z takich przyjemności są oprawcami i mordercami tych koni w Zakopane czy kucyków nad morzem. Kiedyś dla przyjemności lud zbierał się podziwiał palenie czarownic na stosie czy walki gladiatorów. W Zakopanem konie od wieków umierają w męczarniach wożąc tłuste tyłki. Nikt z tym nic nie robi. Wstydźcie się.
Sylwia
5 miesięcy temu
Po co tam sa te konie? Kto na to pozwala? Wypuscic je na wolnosc lub oddac do stadniny a szanowni woznicy niech wsiadaja na rowery i sami ciagna LENIWYCH turystow. Pozwolcie koniom zyc i zacznijcie uzywac swoich nog.
Najnowsze komentarze (1224)
Zibi56
4 miesiące temu
Przede wszystkim trzeba zmienić prawo, są meleksy - elektryczne pojazd, które już dawno powinny być jako jedyne dopuszczone do takiego transportu.
Nostra
5 miesięcy temu
To bardzo przykre, że miejscowi próbują się dorobić za wszelką cenę. Jednak nie ma popytu, nie ma podaży, także "turyści" też są odpowiedzialni za tragedię koni. Prawdziwy turysta nie jedzie w góry d#$@y wozić :(
Maran
5 miesięcy temu
Góry ogląda się na własnych nogach to jest dopiero frajda
Nnnn
5 miesięcy temu
Właściciel pod sąd razem z tą rodziną co w ogóle chciała jechać dalej. Co to za ludzie? Jak tak można?
weg
5 miesięcy temu
Trudno spodziewać się po zdrowej, młodej, zdolnej do chodzenia rodzinie, że będzie współczuła zwierzęciu. Skoro w ogóle wpadli na pomysł, żeby w taki sposób zwiedzać Tatry, to już definiuje typ ludzi, jakimi są. Zresztą mentalność pewnie podobna do mentalności fiakra - skoro zapłacone, to "jechane" - choćby koń miał zdechnąć...
teresa
5 miesięcy temu
Górale wstydźcie się!!! Za te dutki to duszę oddacie!!! A ci turyści , co ucza dziecko własne jak maltretować zwierzę dla własnej przyjemności - jesteście OHYDĄ!!! Gdzie są ekolodzy, trzeba zrobić proces, chętnie wpłacę na adwokata tego zwierzęcia. tylko podajcie gdzie i jak!
Meander
5 miesięcy temu
Co na to obrońcy zwierząt, milczą? Proceder trwa od kilkudziesięciu lat i pies z kulawą nogą się tym nie interesuje. Panowie " gorole" nie płacą podatków bo nie wystawiają paragonów fiskalnych. konie padają a podczas przejazdu zagrażają normalnym turystom którzy idą na nóżkach. Zapach też jest cudny, może jakaś nowa opłata klimatyczna dla wozaków?
refleksja
5 miesięcy temu
Pojawiają się wypowiedzi, ze jak koni nie będzie się używać do pracy, to po prostu ich nie będzie. Mówie wam- jeśli koni nie będzie nie będzie też istot które żałowałyby, że nie chodzą po tej planecie. Osobiście uważam, że to, jakie życie funduje się tym zwierzętom nie jest tego życia warte. Konie mogłyby żyć na wolności, no ale chciwy człowiek wszystko zagarnął, wyrąbał lasy, sprywatyzował działki. Nie można nie rezygnować z własnej chciwości i mieć przyrodę wokoło. Nie da się tego pogodzić.
bDpmPHpD
ZNIECZULICA
5 miesięcy temu
Przykre, że nikt nie reagował na wypadek konia. A wszystko zaczyna sie od wychowania- zabierania dzieci na polowania, do zoo... Ludzie są tak kształtowani od małego, że są oswojeni z widokiem zwierzęcia w klatce, zniewolonego, wobec którego stosuje się jawną przemoc. Dla nich będzie to normalne. Dlatego potem nie reagują ! Wychowujmy dzieci w szacunku do zwierzątek. Niech żyją po swojemu nie niepokojone przez ludzi! Uczmy, ze zwierzę NIE SŁUŻY ROZRYWCE LUDZI I NIE WOLNO ICH DO CELÓW ROZRYWKOWYCH WYKORZYSTYWAĆ!!!!!!!!
wojtas
5 miesięcy temu
wystarczy wydać zgodę na transport pojazdami elektrycznymi
667cm
5 miesięcy temu
Mam gdzieś los koni w dolinie Chochołowskiej. Od dziś zawsze będę jeździl bryczką.
Szpagin
5 miesięcy temu
turysci Q. mają tzw pamiątke , mogą chwalic sie naokolo . . .
PETYCJA
5 miesięcy temu
na stronie internetowej ratujkonie . pl zakładka "konie z morskiego oka" - podpisujcie proszę, PODAJCIE DALEJ ZNAJOMYM. Mam nadzieję ze fundacja Viva złoży w tym roku, jest już ponad 106 tys. podpisów
Anmasta
5 miesięcy temu
Konie w górach to tradycja i wygoda turystów na całym świecie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić