Nietypowa prośba do Putina. Rosja ma pomóc w tłumieniu protestów

Władze Islamskiej Republiki Iranu zwróciły się do Rosji o pomoc w stłumieniu masowych protestów w kraju - podaje portal "Iran International". Rosja ma dostarczyć sprzęt do tłumienia zamieszek i przeprowadzić szkolenia dla funkcjonariuszy.

Nietypowa prośba do Putina. Rosja ma pomóc w tłumieniu protestów
Protesty w Rosji (Getty Images, 2022 Contributor#8523328)

Niezależny portal twierdzi, że reżim irański zwrócił się do Moskwy z prośbą o wysłanie doradców, ponieważ przygotowuje się do "długoterminowej konfrontacji z protestującymi i jest zaniepokojony ograniczonymi zasobami, zarówno pod względem siły roboczej, jak i sprzętu".

Rosja pomoże władzom Iranu

Według przechwyconych przez hakerów tajnych plików Teheran liczy na informacje z Moskwy, aby ocenić własną sytuację wewnętrzną. W dokumentach znajdują się wzmianki, że Rosja podsłuchuje zachodnie komunikaty, aby przedstawić Teheranowi ocenę charakteru i siły ruchu protestacyjnego.

Nowe informacje o tym, że Teheran zwrócił się o pomoc do Moskwy, potwierdziły uwagi Białego Domu pod koniec października, że Rosja może doradzać Teheranowi w sprawie optymalnych metod tłumienia trwających protestów.

"Ma w tym doświadczenie"

Sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre, podczas wspólnej konferencji prasowej z koordynatorem ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Johnem Kirbym, powiedziała, że Moskwa może pomagać Islamskiej Republice, czerpiąc z własnych doświadczeń w tłumieniu demonstracji.

Dowody na to, że Iran pomaga Rosji rozpętać wojnę z Ukrainą, są jasne i publiczne. Iran i Rosja zbliżają się do siebie, im bardziej się izolują. Nasze przesłanie do Iranu jest bardzo, bardzo jasne: przestańcie zabijać swoich ludzi i przestańcie wysyłać broń do Rosji, by zabijała Ukraińców – powiedziała Jean-Pierre.

Kirby powiedział, że Biały Dom jest pewien pomocy Rosji w rozprawieniu się z protestującymi, dodając, że nie jest to zarzut, ale fakt. - Wiemy, że mogą rozważać jakieś wsparcie zdolności Iranu do rozprawienia się z protestującymi. I niestety Rosja ma w tym doświadczenie – dodał.

Masowe protesty w Iranie

Protesty w Iranie wybuchły po tym, w połowie września 22-letnia Kurdyjka Mahsa Amini została zatrzymana za złamanie zasady ubioru, a potem zmarła w niejasnych okolicznościach. Jej śmierć sprawiła, że w Iranie wybuchły ogólnokrajowe protesty.

Irańska Gwardia Rewolucyjna poinformowała w tym tygodniu, wypowiadając się w tej sprawie po raz pierwszy, że w wyniku protestów od połowy września zginęło w Iranie ponad 300 osób. Z kolei irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego, cytowana przez państwową agencję IRNA, przekazała w sobotę, że liczba osób zabitych w trakcie demonstracji "przekracza 200".

W tej liczbie ujęto "oficerów bezpieczeństwa, osoby cywilne, uzbrojonych separatystów oraz uczestników zamieszek". Monitorująca protesty w Iranie organizacja pozarządowa Iran Human Rights informowała we wtorek, że od początku protestów "służby bezpieczeństwa zabiły" 448 osób.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić