Niezwykłe, co znaleźli pod ziemią. Oto pierścień, który "leczy kaca"

42

Nietypowe znalezisko w Izraelu. Podczas wykopalisk w starożytnej winnicy w Jawne archeolodzy natknęli się na złoty pierścień. Nie byle jaki – niegdyś wierzono, że sygnet… leczy kaca.

Niezwykłe, co znaleźli pod ziemią. Oto pierścień, który "leczy kaca"
Niezwykłe odkrycie w Izraelu (PAP, Dafna Gazit / Israel Antiquities Authority / HANDOUT)

Starożytny złoty pierścionek ozdobiony półszlachetnym kamieniem został niedawno odkryty podczas wykopalisk w Jawne, w centralnym regionie kraju - poinformował we wtorek Izraelski Urząd ds. Zabytków (IAA), cytowany przez "Times of Israel".

Niezwykły pierścień znaleziony w winnicy

Pierścionek, który waży 5,11 grama, został znaleziony w miejscu, w którym znajduje się największa znana na świecie prasa do wina z epoki bizantyjskiej - podała IAA w oświadczeniu. Naukowcy uważają, że sygnet pochodzi z co najmniej VII wieku, ale może być nawet o cztery wieki starszy.

Osoba, która była właścicielem pierścionka, była zamożna, a noszenie klejnotu wskazywało na jej status i bogactwo. Takie pierścionki nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety – powiedział Amir Golani, ekspert IAA od starożytnej biżuterii.

Jednak właściciel mógł mieć też inny powód, aby nosić pierścień. Kamień osadzony w pierścieniu to ametyst, wymieniony w Biblii jako jeden z 12 kamieni umieszczonych w ceremonialnym napierśniku najwyższego kapłana. Wśród wielu mocy przypisywanych kamieniowi jest "zapobieganie skutkom ubocznym picia alkoholu - kacowi" – ​​wyjaśnił Golani.

- Czy osoba, która nosiła pierścionek, chciała uniknąć odurzenia z powodu picia dużej ilości wina? - rozmyślał Elie Haddad, który kieruje wykopaliskami w imieniu IAA, wraz z Liat Nadav-Ziv i Jonem Seligmanem. - Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy - dodał. 

Możliwe, że wspaniały pierścionek należał do właściciela wspaniałego magazynu, do brygadzisty lub po prostu do pechowego gościa, który upuścił i zgubił swój cenny pierścionek, aż w końcu został przez nas odkryty – powiedział Haddad.
Zobacz także: Pustynia się rozszerza. Rosja zmaga się ze skutkami ocieplenia planety
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić