Niezwykłe odkrycie. Naukowcy zaczęli się śmiać, kiedy ją znaleźli

33

Archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach pałacu w Yueyang w Chinach. Naukowcy natknęli się na starożytną muszlę klozetową, która ma ponad 2400 lat. Ta spłukiwana toaleta jest uznawana za najstarszą na świecie.

Niezwykłe odkrycie. Naukowcy zaczęli się śmiać, kiedy ją znaleźli
Toaleta liczy sobie ponad 2400 lat. (Chińska Akademia Nauk Społecznych)

Naukowcy z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych odkryli muszlę klozetową latem 2022 roku podczas badań w ruinach pałacu dynastii Han w mieście Yueyang. Początkowo naukowcy nie wierzyli w to, co widzą. Kiedy wyciągnęli pozostałości toalety mieli "wybuchnąć śmiechem".

Spłukiwana toaleta ze starożytnych Chin

Kierownik wykopalisk powiedział, że przedmiot przypominał współczesną muszlę klozetową, ale w tamtym momencie jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy, czym jest.

Toaleta, opisana przez badaczy jako "obiekt luksusowy", miała znajdować się wewnątrz pałacu, z rurą prowadzącą do zewnętrznego dołu. Liu Rui, badacz z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, który był częścią zespołu wykopaliskowego, powiedział, że toaleta prawdopodobnie była zarezerwowana dla wysokich rangą urzędników w okresie Walczących Królestw (475-221 r.) p.n.e) i późniejszej dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ta pogoda to szaleństwo. Oto najnowsza prognoza
Toaleta spłukiwana jest konkretnym dowodem na to, jak starożytni Chińczycy przywiązywali wagę do warunków sanitarnych – powiedział Liu cytowany przez "China Daily"

Dodał, że służący prawdopodobnie wlewali wodę do muszli klozetowej za każdym razem, gdy była używana. W starożytności podobna toaleta była ogromną rzadkością i mogła znajdować się w zaledwie kilku pałacach.

Wcześniej wynalezienie toalety przypisywano Johnowi Haringtonowi, który miał wykonać ją dla królowej Elżbiety w XVI wieku. Naukowcy podejrzewają jednak, że wiele starożytnych cywilizacji, które miały systemy kanalizacyjne, tworzyło swoje własne toalety ze spłuczkami. Jednak wciąż brakuje na to dowodów.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić