Wróć na
ESO
|

Niezwykłe odkrycie w Małopolsce. Małe świnki są starsze od Jezusa

57
Podziel się

Dwie małe gliniane figurki łudząco przypominające świnie odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na Górze Zyndrama koło Maszkowic, w Małopolsce. Takie odkrycie na polskich ziemiach to prawdziwa rzadkość.

Niezwykłe odkrycie w Małopolsce. Małe świnki są starsze od Jezusa
Niecodzienne odkrycie w Małopolsce (PAP, Grzegorz Momot)
bCYNcXsl

Mają zaledwie kilka centymetrów i są wykonane z gliny. Jak twierdzą archeolodzy mają 3,5 tysiąca lat, czyli zostały ulepione przed Chrystusem i Cesarstwem Rzymskim.

Niespotykane znalezisko

Archeolodzy na gliniane figurki świń natrafili na Górze Zyndrama koło Maszkowic w Małopolsce. Kilka lat temu odkryto tutaj gród z wczesnej epoki brązu otoczony długim murem kamiennym. Taka osada w tym miejscu w Europie to ewenement. Najbliższe podobne budowle odkrywano nad Morzem Adriatyckim.

bCYNcXsn

Jak tłumaczy Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego małe gliniane figurki przedstawiające najprawdopodobniej świnie to bardzo niecodzienne znalezisko. Zwierzątka są bardzo starannie wykonane. Figurki zostały znalezione w pozostałościach jednego z budynków z epoki brązu, który jest datowany na 1600 lat przed naszą erą. Wtedy na Górze Zyndrama funkcjonował mur kamienny.

"Gliniane zwierzątka mają prawie 4 tysiące lat, te świnie bardziej przypominają dziki. Mają wyraźnie zaznaczone grzbiety, a to dlatego, że świnie wówczas bardziej przypominały dziki niż zwierzęta hodowlane"- wyjaśnia ekspert.

bCYNcXsO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
Pit
miesiąc temu
Polska chistoria nie zaczyna sie od IX w jakby chcieli co niektorzy. Nie spadlismy nagle z nieba ! I nikt by sie z nami nie liczyl na swiecie gdybysmy nie byli w tamtych czasach potezni. Nasi bracia germanscy i wschodnie ordy by dawno nas zniszczyli...tak jak prubuja do tej pory !
Patryk
miesiąc temu
"Takie odkrycie na polskich ziemiach to prawdziwa rzadkość" wiadomo bowiem, ze prawdziwa historia Polski jest starannie ukrywana...
RR1
miesiąc temu
"Funkcjonował mur kamienny". Uwielbiam nowomowę.
bCYNcXsP
krab
miesiąc temu
Chrzest przyjęliśmy od Czechów. Wcześniej głównym bóstwem był Światowid.Co w tym dziwnego. Ludzie zawsze w coś wierzyli, a obecnie to głównie w modzie jest żądza pieniądza.
Troja Słowian
miesiąc temu
Największa bitwa epoki brązu w Europie sprzed 3300 lat w której walczyli praprzodkowie Polaków (DNA nie kłamie) około 100 km na zachód od Szczecina. Sami sprawdźcie w necie Bitwa nad Tollense (słow.Tołężą/Dołężą)...
Najnowsze komentarze (57)
Jaaa
miesiąc temu
Ładne. Też bym takie chciała.
Taki tam
miesiąc temu
Glina i kamien jest wieczny po naszej cywilizaci nic nie zostanie plastik zelbet sie rozlozy i tp
No kto?
miesiąc temu
No to kto jest autorem, skoro nie było jeszcze ludzi i świnek? Oto jest pytanie!
koza
miesiąc temu
Chrystus żył na ziemi tylko 30 lat to jak figurki mają 3500 lat to jakie to porownanie. A w ogóle to poziom artykulu żenujący. Nauczcie się języka polskiego.
Niszczyciel
miesiąc temu
A był to jaki jezus?
alab
miesiąc temu
co to za porównanie do Jezusa ,wstyd i ubliżanie wierzącym. wiem tyle że go sprawiedliwość Boska i tak dosięgnie nawet jak nie wierzy.
Bea51
miesiąc temu
Od Jezusa?????
Aaa
miesiąc temu
Jezus istniał przed powstaniem świata Jezus nie jest stworzeniem Jezus jest Bogiem
bCYNcXsH
aaaaaa
miesiąc temu
jeszcze jedna w koreii żyje
cooootooo
miesiąc temu
CHISTORIA?
TEGO TYPU
miesiąc temu
3,5 TYS LAT TEMU... LECH I JAROSŁAW...
elear
miesiąc temu
e sos "Niezwykłe odkrycie w Małopolsce. Małe świnki są starsze od Jezusa" tytuł to bzdura i kłamstwo ...
VAD
miesiąc temu
Obecna nauczana historia Polski nie jest historią Polski, a historią kościoła.Są publikacje które przedstawiają naszą historię taką jak ma między innymi Egipt, Rzym.
Do Pit
miesiąc temu
Historia u Ciebie, jak widać jest na jakimś poziomie, ale język polski to słabiutko :))
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić