Jan Manicki
Jan Manicki| 

"Przybysz z kosmosu" koło Świebodzina. Kula ognia na niebie [WIDEO]

52

Sporych rozmiarów meteor przeleciał w piątek z samego rana w okolicach Świebodzina. Niecodzienne zjawisko udało się zarejestrować na filmie. Okruch skalny był tak duży, że spalając się w atmosferze, na chwilę rozświetlił całe niebo.

"Przybysz z kosmosu" koło Świebodzina. Kula ognia na niebie [WIDEO]
Niecodzienne zjawisko zaobserwowano w Lubuskiem (YouTube)

Nagranie powstało tuż po godz. 7 w pobliżu Radoszyna w woj. lubuskim. Dzień dopiero wstawał, gdy 34-letni Dawid Jeleń wracał samochodem z pracy. W pewnym momencie mężczyzna zauważył na niebie imponujących rozmiarów rozbłysk.

Nie wiem, czy spadaniu meteoru towarzyszył jakiś huk albo odgłos, bo wracałem z nocnej zmiany i aby nie zasnąć włączyłem głośno muzykę. Tego błysku nie dało się jednak przegapić – relacjonował w rozmowie z Polsatnews.pl.

Meteor rozświetlił nocne niebo w Lubuskiem. Niecodzienne nagranie

34-letni Dawid Jeleń zamieścił zarejestrowany filmik w mediach społecznościowych. Z nagrania wynika, że meteor był widoczny przez około 4 sekundy. Zjawisko można było ponoć dostrzec także ze Świebodzina.

Kilka raz widziałem spadające meteoryty, ale nie na taką skalę. On na moment rozjaśnił niebo – powiedział Jeleń, cytowany przez PolsatNews.

Internauci zwrócili uwagę na złą datę nagrania.

Pomyliłem się, ustawiając ją – wyjaśnił autor filmu.

Meteor w Lubuskiem. Rozbłysk rozświetlił niebo

Meteor to świecący ślad powstający po wejściu w atmosferę Ziemi meteoroidów – okruchów skalnych z rozpadu komet. W wyniku dużej prędkości spadania, powietrze w pobliżu meteoroidu rozgrzewa się, a cząsteczki odrywające się z powierzchni meteroidu tworzą widoczny "ogon". Meteorytem nazywamy meteoroidy, które spadną na ziemię.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić